Šta je bolest spavanja?
Bolest spavanja ili afrička tripanozomijaza uzrokovana je flagelarnim protozoama koje pripadaju kompleksu Trypanosoma brucai, a prenosi se na ljude cece-muvama. Kod nelečenih pacijenata, tripanozome prvo uzrokuju febrilnu bolest (sa povišenom telesnom temperaturom), a posle više meseci ili godina nastaju progresivni neurološki poremećaji i smrt.
Bolest u istočnoj i zapadnoj Africi uzrokuju dve podvrste: X brucei rhodesiense i T. brucei gambiense. Ove dve podvrste se morfološki ne mogu razlikovati, ali uzrokuju bolesti koje su epidemiološki i klinički različite. Paraziti se prenose cece-muvama roda glosina koje piju krv. Insekti se zaraze kada se hrane krvlju inficiranog sisara domaćina. Posle više ciklusa razmnožavanja u crevu vektora, paraziti migriraju u pljuvačne žlezde. Do prenosa infekcije na čoveka dolazi inokulacijom u toku krvnog obroka. Paraziti se razmnožavaju u krvi i drugim ekstracelularnim prostorima.
Tripanozome koje uzrokuju bolest spavanja se nalaze samo u Africi. Svake godine se prijavljuje oko 20.000 novih slučajeva. Ovaj broj je sigurno značajno manji od stvarne incidence. Ljudi su jedini rezervoar T. brucei koja je široko rasprostranjena u predelima tropskih šuma centralne i zapadne Afrike.
Primarno je problem seoskog stanovništva. Turisti retko bivaju inficirani. Tripanotolerantne antilope u savanama i predelima obraslim drvećem centralne i istočne Afrike, glavni su rezervoar T. brucei rhodesiense. Stoka se takođe može inficirati, ali i oboleti. Pošto se cece-muve hrane krvlju divljih životinja, čovek se inficira slučajno, obično dok radi u predelima gde postoje inficirana divljač i vektori. Povremeno se mogu inficirati i posetioci rezervata u istočnoj Africi.
Kako se manifestuje bolest spavanja?
Kod nekih pacijenata se na mestu inokulacije parazita javlja bolan tripanozomijalni šankr.
U 1. stadijumu bolesti javlja se febrilnost. Tipično, naleti visoke temperature traju nekoliko dana, a razdvojeni su periodima afebrilnosti.
Limfadenopatija je izražena kod T.gambiense tripanozomijaze. Limfni čvorovi su lako uvećani, pokretni, gumasti i bezbolni. Cervikalni čvorovi su često vidljivi. Često postoje svrab i ospa, ponekad se javljaju malaksalost, glavobolja, artralgije, gubitak telesne težine, edemi, hepatosplenomegalija i tahlkardija.
Invazija CNS-a (2. stadijum bolesti) se karakteriše postepenim razvojem promenliivlh neuroloških manifestacija koje su praćene progresivnim abnormalnostima u likvoru. Razvijaju se progresivna indiferentnost i pospanost u toku dana (zbog čega je bolest dobila ime “bolest spavanja”), što se nekad smenjuje uznernirenošću i nesanicom u toku noći.
Oboleli imaju ravnodušan pogled, usporenu pokretljivost, a govor postaje isprekidan i nejasan.
U terminaluoj fazi, progresivni neurološki poremećaji završavaju se komom i smrću.
Najznačajnija razlika između zapadno- i istočnoafričke tripanozomijaze je što istočna ima akutniji tok. Kod turista se sistemski znaci infekcije, kao što su povišena temperatura, malaksalost i glavobolja javljaju pre kraja puta ili neposredno po povratku kući.
Tahikardija, koja nije u skladu sa febrilnošću, često se javlja rano u toku bolesti uzrokovane T.b. rhodesiense a do smrti može doći zbog aritmija i kongestivne srčane insuficijencije pre razvoja bolesti CNS-a. Obično kod nelečene istočnoafričke tripanozomijaze dolazi do smrti u roku od nekoliko nedelja ili meseci, često bez jasne razlike između 1. i 2. stadijuma.
Kako se postavlja dijagnoza bolesti spavanja?
Definitivna dijagnoza afričke tripanozomijaze zahteva detekciju parazita. Ako postoji šankr, treba istisnuti tečnost i pregledati je direktno, svetlosnim mikroskopom, jer se tako mogu videti izrazito pokretne tripanozome.
Ako paraziti ne mogu da se nađu pomenutim pregledima, preporučuje se metoda koncentracije centrifugiranjem u kapilarnoj cevčici. Tripanozome se mogu naći i u punktatu kostne srži. Aspirat se može inokulisati u tečne hranljive podloge i krv, aspirat limfnog čvora i likvor.
Uzorak se može inokulisati i u miševe i pacove, ako se sumnja da sadrži T.b. rhodesiense, gde dolazi do izražene parazitemije za 7-14 dana. Iako je ovaj metod visoko senzitivan za detekciju T.b. rhodesianse, nije značajan za detekciju T.b. gambiensi, zbog specifičnosti domaćina.
Neophodno je pregledati likvor svih pacijenata kod kojih se sumnja na afričku tripanozomiozu. Ovde postoje povećan pritisak likvora, pleocitoza i hiperproteinorahija. Tripanozome se mogu videti u sedimentu centrifugiranog likvora. Serološka dijagnostika kod afričke tripanozomijaze ima značaja samo za epidemiološku anketu.
Kako se leči bolest spavanja?
Lekovi koji se koriste u terapiji afričke tripanozomijaze su suramin, pentamidin i organski preparati arsena. Izbor terapije je sledeći:
Prvi stadijum, zapadnoafrička tripanozomioza (gambienze), leci se suraminom ili eflornitinom. Kao alternativa, primenjuje se pentamidin.
Drugi stadijum, ( patološki nalaz u likvoru), zapadnoafričku tripanozomiozu, treba lečiti eflornitinom.
Treba napomenuti da se radi o grupi veoma toksičnih lekova, koji imaju veliki broj neželjenih dejstava, te se lečenje mora sprovoditi pod strogim nadzorom lekara.
Tripanozomijaza predstavlja veliki javno-zdravstveni problem u Africi. U nekim predelima je postignut značajan napredak u eradikaciji vektora i lečenju inficiranih osoba, ali ne postoji saglasnost o pristupu rešavanju problema. Individualno se može smanjiti rizik od bolesti izbegavanjem boravka u predelima gde postoje inficirani insekti, nošenjem zaštitne odeće i korišćenjea repelenata. Hemoprofilaksa se ne preporučuje, a ne postoji ni vakcina koja sprečava transmisiju parazita.