Šta je enterobius vermicularis (dečja glista)?
Enterobius verrnicularis se češće sreće u zemljama sa kontinentalnom i hladnom klimom, za razliku od ostalih parazita koji se češće sreću u tropskim krajevima. Odrastao parazit živin u debelom crevu. Pošto sazri u cekumu, ženka migrira do anusa, izlazi iz njega i u okolnu kožu polaže jaja koja sadrže embrione.
Infestacija ovim parazitom dovodi do žestokog svraba u perianalnoj regiji kod osoba koje su postale preosetljive na prisustvo parazita. Prilikom češanja, jaja dospevaju pod nokte tako da može doći do autoiunfestacije, a preko zagađene hrane i vode do infestacije drugih osoba iz neposredne okoline. Do infestacije može doći i tokom seksualnog kontakta. Jaja su dosta otporna u spoljnoj sredini, tako da u vešu i posteljini mogu opstati i više od 2 nedelje. Međutim, lako se otklanjaju običnim procesom pranja.
Dijagnoza se postavlja nalaskom jaja pod mikroskopom u perianalnom brisu, uzetom providnom samolepljivom trakom (selotejp). Pre uzimanja brisa pacijent ne srne prati perianalni region 24 časa.
Lečenje se sprovodi peroralnim unosom jedne doze pyrantelpamoata 11 mg/kg telesne težine (maksimum 1 g) ili mebendazola 100 mg. Istovremeno treba lečiti i sve ukućane, kao i seksualne partnere. Pošto jaja mogu opstati u spoljašnjoj sredini i po dve nedelje, pa se lečenje mora ponoviti.