Groznica pacovskog ujeda (sodoku)
Groznica pacovskog ujeda ili sodoku je sistemska febrilna bolest koja pripada zoonozama, a prenosi se na čoveka ujedom pacova ili drugih malih glodara. Infekcija postaje manifestna tek posle zarastanja rane.
Naziv “sodoku” na japanskom znači pacuvski otrov (“so” = pacov; “doku” = otrov). Bolesi se klinički manifestuje lezijom na mestu ujeda, regionalnim limfadenitisom i limfangitisom, povratnom febrilnošću, ospom, bolovima u mišićima i zglobovima, a u težim slučajevima i simptomima afekcije CNS-a.
Izazivači groznice pacovskog ujeda su dve vrste bakterija: Streptobacillus moniliformis i Spirillum minus. Obe bakterije su normalni stanovnici usne duplje glodara. Moguća je istovremena infekcija sa oba mikroorganizma.
Groznica pacovskog ujeda se retko javlja u Evropi. Najviše je ima u tropskim i suptropskim predelima (Indija, Japan, Indonezija). Izvor infekcije su glodari. Glavni rezervoar bakterija su pacovi. Međutim, i druge životinje (miš, pas, mačka, veverica, lasica) mogu preneti uzročnike bolesti. Osim ujedom, infekcija se prenosi na čoveka i hranom zagađenom izmetom inficiranih životinja. Najčešće obolevaju mala deca, koju pacovi ujedu u toku spavanja. Bolest se javlja uglavnom sporadično. Epidemije su retke, a nastaju konzumiranjem hrane zagađene izmetom
Klinička slika
Postoje izvesne razlike u kliničkoj slici između groznice pacovskog ujeda izazvane Streptobaciollus moniliformis i Spirillum minus.
Bolest pacovskog ujeda izazvana S.moniliformis ima nagli početak, obično 10 dana nakon pacovskog ujeda, sa visokom temperaturom, drhtavicom, glavoboljom, povraćanjem i bolovima u mišićima. U perifernoj krvi prisutna je Ieukocitoza sa polinukleozom.
Posle 2-4 dana od početka bolesti, u 90% bolesnika se razvija ospa. Ona je generalizovana, morbiliformna ili petehijalna, ponekad konfluentna i može zahvatiti i dlanove i tabane.
Artralgije (bolovi u zglobovima) su česte, a mogu biti praćene i znacima mono- ili poliartritisa. :esto su zahvaćeni veliki zglobovi: kolena, lakatni i ručni zglobovi.
Posle nekoliko dana temperatura se spontano normalizuje a većina simptoma iščezava za 2 nedelje. Međutim, bez terapije, bolest sa epizodama febrilnosti nepravilnog intervala može da traje nedeljama i mesecima. Nelečena bolest može dovesti do smrti bolesnika.
Bolest pacovskog ujeda izazvana Spirillum minus se javlja 1-4 nedelje posle pacovskog ujeda, kada je rana već zarasla. Mesto gde je bila rana počinje da boli, oti;e i zagnoji se. Ovo lokalno zapaljenje sa limfangitisom i limfadenitisom prate sistemske manifestacije: groznica, glavobolja i malaksalost. Temperatura naglo raste i praćena je drhtavicom. Traje 3-6 dana, potom naglo pada, uz izraženo znojenje. Posle 7-10 dana temperatura ponovo raste, ali je niža i kraće traje nego prvi put. Lokalna promena rane progredira u ulceraciju sa nepravilnim ivicama i granulacionim tkivom na dnu.
U prvoj nedelji bolesti može se javiti tamnocrvena makulozna ospa na licu, ekstremitetima i trupu, a nema je na dlanovima i tabanima. Sa pojavom afebrilnosti ospa iščezava, ali se ponovo javlja sa sledećim skokom temperature. Nakon primenjene terapije temperatura pada i za 3-9 dana bolesnik postaje afebrilan.
Spontano izlečenje nastaje za 1-2 meseca, a moguć je i relaps (ponavljanje bolesti) mesecima i godinama. Periodi febrilnosti ponavljaju se nedeljama i mesecima, a postepeno postaju sve blaži i kraći. U ovom obliku bolesti artritis i mialgije su retki.
Simptomi od strane CNS-a mogu biti različiti: hiperestezije, parestezije, pareze, poremećaj senzorijuma, pa čak i simptomi akutnog encefalitisa.
Komplikacije groznice pacovskog ujeda su retke i javljaju se kod nelečenih bolesnika. Najozbiljnija komplikacija je endokarditis (zapaljenje unutra[njeg sloja srca). Moguć je i razvoj pneumonije, sepse, nefritisa i osteomijelitisa falange ujedenog prsta. Smrtnost u nelečenih bolesnika je 10%, a uzroci su najčešće endokarditis i pneumonija.
Dijagnoza
Dijagnoza bolesti se postavlja na osnovu anamnestičkog podatka o ujedu pacova, kliničke slike, toka bolesti, a potvrđuje dokazivanjem uzročnika u krvi, sekretu rane i limfnom tkivu, pozitivnim biološkim ogledom i porastom titra specifičnih antitela (testom imunofluorescencije, fiksacije komplementa i aglutinacije). Titar antitela jednak ili veći od 1:80 odgovara dijagnozi groznice pacovskog ujeda.
Diferencijalno dijagnostički dolaze u obzir brojna oboljenja praćena febrilnošću: povratna groznica, trbušni tifus, sepsa, malarija, reumatski poliartritis i dr.
Lečenje
Obe forme groznice pacovskog ujeda se leće penicillinoni G (2×800.000 i.j. im. na dan.), tokom 14 dana. Kod bolesnika alergičnih na penicillin lečenje se sprovodi tetraciklinima (4×500 mg peroralno dnevno), takođe 14 dana. Doza antibiotika kod dece je zavisna od telesne mase. Ujedno, ranu treba odmah temeljno očistiti i, ako je indikovano, sprovesti antitetanusnu zaštitu. Spontano izlečenje nastaje za 1-2 meseca, ali u pojedinih bolesnika povišena temperatura se može vraćati tokom više godina.
Ishod bolesti. Pre uvođenja antibiotika u terapiju smrtnost je bila oko 10% bolesnika, dok danas u lečenih bolesnika nema smrtnih ishoda.
Osnove prevencije su deratizacija i izbegavanje ujeda pacova. Izolacija bolesnika nije potrebna.