Ubod pčele, ose i stršljena
Pčele žive miroljubivo i ubadaju, pó pravilu, samo kada su provocirane. Žaoka pčele ima više kukica i ona se nakon uboda obično otkida.
Ose i stršljeni imaju žaoku sa malo kukica i zato mogu da ubodu i više puta. Otrovi ovih opnokrilaca sadrže fosfolipaze, hijaluroniđaze, fosfataze, melitin, mnoštvo amina (apamin, histamin) i peptida, različite kinine, koji svojim proinflama-tornim i vazoaktivnim svojstvima izazivaju lokalnu reakciju u području uboda. Neki proteini otrova izazivaju kod žrtve reakciju posredovanu IgE-antitelima. .
Čovek može podneti i do 20 uboda na kg telesne težine, ali kod alergičnih osoba i .samo jedan ubod može izazvati fatalnu anafilaktičnu reakciju. Toksična reakcija na sastavne komponente toksina može se ispoljiti nakon 50-100 uboda a klinički se manifestuju kao anafilaksija.
Nakon uboda pčele ili ose obično dolazi do oštrog bola koji traje nekoliko minuta. Stvara se papula sa okolnim crvenilom i na kraju ostane izražen svrab. Ovi simptomi se povlače posle nekoliko sati. U slučaju da pčela bude progutana ili udahnuta, može nastupiti po život opasan otok ždrela, glotisa i larinksa. Nakon višestrukih uboda može ponekad nastati akutna bubrežna insuficijencija, kao posledica izražene miolize i bubrežne ishemije..
Kod preosetljivih osoba, i nakon jednog uboda, posle nekoliko minuta može nastupiti anafilaktična reakcija sa koprivnjačom, mukom, grčevima u trbuhu, bronhospazmom, otokom lica i glotisa, teškim disanjem, cijanozom, padom krvnog pritiska, sve do kome i smrtnog ishoda.
Treba najpre potražiti zaostalu žaoku na mestu uboda i odstraniti je što pre, kako bi se sprečilo dalje doticanje otrova. Lokalnu reakciju treba ublažiti rashlađivanjem (kesa sa ledom) i oralnim davanjem antihistamini-ka. Kod pacijenata sa izraženim anafilaktičkim reakcijama, neophodna je supkutana primena 0,3-0,5 ml vodenog rastvora adrenalina u razbla-ženju 1:1.000, svakih 20-30 min. Postavljanjem zastojne poveske iznad mesta uboda usporava se resorpcija toksina a stavljanjem kese sa ledom smanjuje se lokalni bol. U najtežim slučajevima, u bolničkim uslovima treba uraditi endotrahealnu intubaciju, primeniti vazoaktivne medikamente, glikokortikoide, kiseonik i dr.
Alergične osobe treba da izbegavaju kontakt sa ovim insektima. U prirodi uvek moraju da nose cipele. Treba da izbegavaju upotrebu parfema, mirisa i jarko obojene odeće, što može da privuče insekte. Kod sebe treba da imaju u pripravnosti “antialergijski komplet” (jednokratne injekcije sa razblaženim rastvorom adrenalina (1:1.000), poveske, tablete antihistaminika), obučeni da ga sami upotrebe.