Listerija u trudnoći
Infekcija listerijom monocitogenes se prenosi transplacentarno ili u toku prolaska ploda kroz inficirane porođajne puteve. Infekcija trudnice je najčešće asimptomatska ili sa simptomima urinarne infekcije, gripa, ređe dijareje. Međutim, infekcija fetusa može da bude teška i da dovede do abortusa, intrauterine smrti ploda, mrtvorođenosti, prevremenog rađanja inficiranog deteta, kod koga se bolest ispoljava u prvih 24-48 sati od rođenja u vidu respiratornog distresa, septikemije, hepatosplenomegalije, pneumonije, eritematozne ili makulopapulozne ospe i, ređe, meningitisa.
Fulminantni oblik ove bolesti prate mikroap-scesi i granulomi koji se na nekropsiji mogu naći u ćelom organizmu, naročito u plućima, jetri i slezini, zbog čega je i dobio naziv “granulomatosis infantiseptica”.
Smrtnost novorođenčadi sa ovim oblikom intrauterine (kongenitalne) listerioze je velika i iznosi 35-55 % , a među preživelima visok proce-nat dece je sa posledicama.
Ako je do infekcije došlo u toku porođaja, nastaje neonatalna listerioza koja počinje kasnije, nekoliko dana ili nedelja nakon rođenja, a ispoljava se najčešće kao sepsa ili meningitis. Ova deca se rađaju sa normalnom telesnom masom i nemaju nikakve znake mfekcije na rođenju. Smrtnost je znatno niža u odnosu na decu sa intrauterinom listeriozom, a preživeli retko imaju neurološke sekvele.
Dijagnoza listerioze se potvrđuje izolacijom L. monocytogenes iz krvi, likvora, brisa guše, urina ili nalazom specifičnih antitela u serumu majke i novorođenčeta.
Lečenje se sastoji u intravenskoj primeni ampicillina, ili penicillina ili kombinacije jednog od ovih lekova sa gentamycinom. Lečenjem trudnica penicillinom ih ampicillinom sprečava se prelazak infekcije sa trudnice na plod.
Prevencija je nespecifična jer vakcina ne postoji. Trudnicama se savetuju dosledna lična higijena, doba termička obrada hrane, pažljivo pranje voća irćkoja se jedu u sirovom stanju. Lečenjem listerioze trudnica penicillinom ih ampicillinom sprečava se prelazak infekcije na fetus.