Trovanje organohlornim insekticidima
Organohlorni insekticidi (aktivne materije: lindan, endrin, endosulfan, DDT), zbog svoje bioakumulacije u organizmu ljudi i životinja, imaju znatno ograničenu primenu, a neki od njih, kao što je DDT, u većini zemalja su zabranjeni. Zbog liposo-lubilnosti, deponuju se u tkivima bogatim mastima, kao što su jetra, mozak, masno tkivo, a zatim nastavljaju distribuciju između tkiva i krvi. Sporo se razgrađuju u spo-ljašnjoj sredini zbog čega se smatraju značajnim ekozagađivačem. Prodiru u organizam preko disajnih organa, kože i dige-stivnog trakta. Organski rastvarači u kojima su formulisani omogućavaju njihovu apsorpciju, a često su i toksičniji od samih pesticida.
Mehanizam dejstva
Patofiziološki mehanizam je dejstvo pesticida na membranu neurona, naročito ak-sona, najverovatnije preko Ca++-ATP-aze, čime se povećava neuronska ekscitabil-nost. Drugi efekti su preko promena metabolizma serotonina, noradrenalina i ace-tilholina. Eksperimentalno je potvrđeno da lindan, koji ima značajnu perifernu neuro-toksičnost, deluje preko GABA-a receptora u dorzalnim korenima ganglija, miente-ričkom pleksusu i voltažno zavisnim hlo-ridnim kanalima u nervima i skeletnim mišićima. Mnogi organohlorni insekticidi sposobni su za indukciju hepatičkog mikrozo-malnog sistema. U akutnom trovanju ovi agensi smanjuju prag za konvulzije.
Klinička slika
U kliničkoj slici dominira disfunkcija centralnog nervnog sistema i generalizova-na razdražljivost, sa strahom, glavoboljom, agitiranošću, konfuzijom, parestezijama, fi-brilacijama mišića, konvulzijama i komom.
U slučaju ingestije otrova, javljaju se ga-strointestinalni poremećaji, muka, gađenje, povraćanje, uz oštećenje funkcije bubrega, jetre i srca.
Pojedini pesticidi iz ove grupe mogu dati i druge efekte. Tako hlordan može dovesti do depresije respiratornog centra, toksafen može izazvati pneumonitis, a lin-dan iritaciju sluzokože očiju, nosa i grla. Heksahlorbenzen može dovesti do foto-senzibilizacije i porfirije. Smrt je posledica srčanog zastoja.
Dijagnoza
Dijagnoza trovanja potvrđuje se na osnovu:
- anamneze,
- kliničke slike,
- dokazivanja pesticida i njihovih metabo-lita u krvi i urinu
Terapija
Potrebno je pre svega osloboditi disajne puteve i obezbediti disanje i cirkulaciju. Potom se pristupa uklanjanju odela i dekontaminaciji kože, uradi se lavaža želuca i da aktivni ugalj. Specifični antidot ne postoji, a terapija je simtomatska i potporna. Potrebno je brzo kupiranje konvulzija, u početku benzodiazepinima, kasnije fenobarbitonom. Hipertermija se rešava hlađenjem. Zbog mogućeg hepatotoksičnog efekta davati he-patoprotektive i vitamine B kompleksa.