Dipiridili (parakvat i dikvat)
Ova dva jedinjenja se koriste kao neselektivni kontaktni herbicidi, defolijanti i desikanti. Parakvat (Galokson i Gramok-son) i dikvat (Reglone i Reglone-14) su kvaternerna amonijumska jedinjenja. Parakvat pripada I, a dikvat II grupi otrova.
Parakvat
Najveći broj trovanja parakvatom posledica je namerne ingestije, premda su zabe-ležena akcidentalna inhalaciona i perkuta-na trovanja. Ingestija koncentrovanih tečnih rastvora obično je fatalna, dok razbla-ženi rastvori mogu dati blaža trovanja. Ipak, smrtnost je u trovanju parakvatom visoka i kreće se od 60 do 80%.
Mehanizam trovanja
Apsorpcija parakvata je rapidna sa maksimalnim plazmatskim nivoom nakon 2-4 sata. Distribuira se u većinu organa, ali su najveće koncentracije nađene u bubrezima i plućima, koji su target organi. Visoka koncentracija u plućima je posledica vremenski i energetski zavisnog preuzimanja parakvata od tipa I i II alveolarnih epi-telnih ćelija. Više od 90% apsorbovanog parakvata nepromenjeno se eliminiše preko bubrega tokom prvih 12-24 sata, a kako se funkcija bubrega pogoršava, pada i klirens parakvata. Pored kaustičnog efekta, prisutna je i sistemska toksičnost. Op-šte delovanje parakvata i dikvata ispoljava se u oštećenju bubrega (glomerularno i tu-bularno), jetre (centrilobularna degeneracija) nadbubrega (kortikalna nekroza), a u slučaju parakvata i pluća („parakvatna pluća”), povišenjem oksidativnog stresa. Parakvat lako prima elektrone od ćelijskih enzima, koji se odvijaju preko sistema NADPH-NADP, i prenosi ih na molekularni kiseonik. Ovaj transfer elektrona dovodi do stvaranja visokoreaktivne forme ki-seonika, koji trenutno stupaju u reakciju sa polinezasićenim masnim kiselinama aktivirajući lipidnu peroksidaciju. Usled toga dolazi do različitih patoloških lezija, uključujući i smrt ćelije. Superoksid dizmutaza ka-talizuje razgradnju patološki stvorenih su-peroksidnih radikala u kiseonik i manje toksičan vodonik-peroksid. Parakvat u plućima dovodi do plućnog edema, alveoliti-sa i progresivne fibroze bazalne membrane alveola.
Klinička slika
- Prva faza (24-48 h) nakon ingestije parakvata, manifestuje se mukom, gađenjem, povraćanjem, sa ulceracijama sluzokože, dijarejom, ponekad gastroin-testinalnim krvarenjem.
- Druga faza (24-72 h) se karakteriše oštećenjem jetre i bubrega, bolovima u trbuhu, oligurijom, anurijom, pojavom ikterusa, što ukazuje na hepatocelular-no oštećenje.
3- Treća faza (72-96 h) se manifestuje respiratornim simptomima, dispnejom, kašljem, „pseudodifteričnim membranama”, tahipnejom, cijanozom, toksičnim edemom pluća, razvojem interstici-jalne fibroze pluća, promenama plućnih funkcija (restriktivni poremećaj plućne ventilacije, smanjenje saturacije kiseoni-kom, poremećaj acidobazne ravnoteže), znacima od strane kardiovaskularnog (hipovolemija, šok, disritmije) i centralnog nervnog sistema (koma, konvulzije, cerebralni edem).
Stepenovanje težine trovanja
- Lako trovanje se najčešće javlja nakon ingestije <5 ml 20% preparata parakvata, a javlja se muka, gađenje, povraćanje i dijareja. Moguć je potpuni oporavak, a ponekad se registruje i tranzitorno smanjenje transfer faktora.
- Srednje teško trovanje se javlja nakon ingestije <15 ml 20% preparata parakvata. Pored gastrointestinalne simpto-matologije, u bolesnika se javljaju znaci sistemske toksičnosti, insuficijencija bubrega i jetre, plućna fibroza. Može doći do oporavka bolesnika, ali ipak većina bolesnika završava letalno.
- Teško trovanje se javlja nakon ingestije > 15 ml 20% preparata. Pored značajnog korozivnog oštećenja, registruje se značajno multisistemsko oštećenje, re-piratorna, hepatička, renalna, adrenal-na, pankreatična insuficijencija i koma. Mortalitet je 100% a smrtni ishod može nastupiti već u prvih 24 h do 7 dana.
Dijagnoza trovanja
Dijagnoza trovanja postavlja se na osnovu:
- anamneze,
- kliničke slike,
- dokazivanja otrova u krvi i urinu.
Za prognozu ishoda trovanja, pored unete količine otrova, mogu poslužiti i koncentracija parakvata u plazmi u jedinici vremena. Pacijenti u kojih koncentracije parakvata u plazmi ne prelaze 2, 0,6, 0,3, 0,1 mg/l u 4, 6, 10, 16 i 24 sata posle trovanja („Proudfootova kriva preživljavanja”) imaju dobre izglede da prežive.
od parakvata, ali se mortalitet u trovanju di-kvatom kreće i do 50%. Trovanja su uglavnom peroralna a retko inhalaciona. Skoro 90% apsorbovane doze izlučuje se nepro-menjeno preko bubrega već u prvih 24 sata, a metaboliti nisu poznati. Smrtni ishod je zabeležen posle ingestije 20 ml 20% preparata dikvata (Reglone).
Terapija
Za lečenje trovanja parakvatom nije pronađen efikasan antidot, već se daje simp-tomatska terapija.
Najpre je potrebno izvršiti detaljnu lava-žu želuca, dati aktivni ugalj ili bentonit i Fulerovu zemlju, koji su bolji apsorbensi od aktivnog uglja. Za čišćenje creva dati natrijum-sulfat, a ne magnezijum-sulfat, zbog mogućeg oštećenja jetre.
Hemoperfuzija sa aktivnim ugljem može biti korisna u prvih 24-48 sata od ingestije.
U toku su ispitivanja agenasa kojima se sprečava akumulacija parakvata u plućima (D-propranolol), pojačava efluks parakvata iz pluća (ciklofosfamid), sprečavaju po-sledice redoks cikliranja (redukcija Fi02, vitamin E, superoksid dizmutaza, vitamin C, niacin,. N-acetylcistein), ili smanjuje obim plućne fibroze (kortikosteroidi, imu-nosupresivi, kolhicin i radioterapija).
Sva ova terapija je ograničena vremenskim faktorom („prozor za povoljan terapijski efekat”), koji je samo nekoliko časova od ingestije. Poslednja instanca je transplantacija pluća koja je izvršena u nekoliko pacijenata, ali sa nepovoljnim ishodom.