• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Dipiridili (parakvat i dikvat)

Dipiridili (parakvat i dikvat)

Ova dva jedinjenja se koriste kao nese­lektivni kontaktni herbicidi, defolijanti i desikanti. Parakvat (Galokson i Gramok-son) i dikvat (Reglone i Reglone-14) su kvaternerna amonijumska jedinjenja. Pa­rakvat pripada I, a dikvat II grupi otrova.

Parakvat

Najveći broj trovanja parakvatom posle­dica je namerne ingestije, premda su zabe-ležena akcidentalna inhalaciona i perkuta-na trovanja. Ingestija koncentrovanih teč­nih rastvora obično je fatalna, dok razbla-ženi rastvori mogu dati blaža trovanja. Ipak, smrtnost je u trovanju parakvatom vi­soka i kreće se od 60 do 80%. 

Mehanizam trovanja

Apsorpcija parakvata je rapidna sa maksimalnim plazmatskim nivoom nakon 2-4 sata. Distribuira se u većinu organa, ali su najveće koncentracije nađene u bubre­zima i plućima, koji su target organi. Viso­ka koncentracija u plućima je posledica vremenski i energetski zavisnog preuzima­nja parakvata od tipa I i II alveolarnih epi-telnih ćelija. Više od 90% apsorbovanog parakvata nepromenjeno se eliminiše pre­ko bubrega tokom prvih 12-24 sata, a ka­ko se funkcija bubrega pogoršava, pada i klirens parakvata. Pored kaustičnog efek­ta, prisutna je i sistemska toksičnost. Op-šte delovanje parakvata i dikvata ispoljava se u oštećenju bubrega (glomerularno i tu-bularno), jetre (centrilobularna degenera­cija) nadbubrega (kortikalna nekroza), a u slučaju parakvata i pluća („parakvatna pluća”), povišenjem oksidativnog stresa. Parakvat lako prima elektrone od ćelijskih enzima, koji se odvijaju preko sistema NADPH-NADP, i prenosi ih na molekular­ni kiseonik. Ovaj transfer elektrona dovo­di do stvaranja visokoreaktivne forme ki-seonika, koji trenutno stupaju u reakciju sa polinezasićenim masnim kiselinama aktivi­rajući lipidnu peroksidaciju. Usled toga do­lazi do različitih patoloških lezija, uključu­jući i smrt ćelije. Superoksid dizmutaza ka-talizuje razgradnju patološki stvorenih su-peroksidnih radikala u kiseonik i manje toksičan vodonik-peroksid. Parakvat u plu­ćima dovodi do plućnog edema, alveoliti-sa i progresivne fibroze bazalne membra­ne alveola. 

Klinička slika

  1. Prva faza (24-48 h) nakon ingestije pa­rakvata, manifestuje se mukom, ga­đenjem, povraćanjem, sa ulceracijama sluzokože, dijarejom, ponekad gastroin-testinalnim krvarenjem.
  2. Druga faza (24-72 h) se karakteriše oštećenjem jetre i bubrega, bolovima u trbuhu, oligurijom, anurijom, pojavom ikterusa, što ukazuje na hepatocelular-no oštećenje.

3- Treća faza (72-96 h) se manifestuje re­spiratornim simptomima, dispnejom, kašljem, „pseudodifteričnim membra­nama”, tahipnejom, cijanozom, toksič­nim edemom pluća, razvojem interstici-jalne fibroze pluća, promenama plućnih funkcija (restriktivni poremećaj plućne ventilacije, smanjenje saturacije kiseoni-kom, poremećaj acidobazne ravnote­že), znacima od strane kardiovaskular­nog (hipovolemija, šok, disritmije) i centralnog nervnog sistema (koma, konvulzije, cerebralni edem). 

Stepenovanje težine trovanja

  1. Lako trovanje se najčešće javlja na­kon ingestije <5 ml 20% preparata parakvata, a javlja se muka, gađenje, povraćanje i dijareja. Moguć je potpuni oporavak, a ponekad se registruje i tranzitorno smanjenje transfer faktora.
  2. Srednje teško trovanje se javlja nakon ingestije <15 ml 20% preparata para­kvata. Pored gastrointestinalne simpto-matologije, u bolesnika se javljaju zna­ci sistemske toksičnosti, insuficijencija bubrega i jetre, plućna fibroza. Može doći do oporavka bolesnika, ali ipak većina bolesnika završava letalno.
  3. Teško trovanje se javlja nakon ingesti­je > 15 ml 20% preparata. Pored značaj­nog korozivnog oštećenja, registruje se značajno multisistemsko oštećenje, re-piratorna, hepatička, renalna, adrenal-na, pankreatična insuficijencija i koma. Mortalitet je 100% a smrtni ishod može nastupiti već u prvih 24 h do 7 dana. 

Dijagnoza trovanja

Dijagnoza trovanja postavlja se na osnovu:

  1. anamneze,
  2. kliničke slike,
  3. dokazivanja otrova u krvi i urinu. 

Za prognozu ishoda trovanja, pored unete količine otrova, mogu poslužiti i koncentracija parakvata u plazmi u jedini­ci vremena. Pacijenti u kojih koncentraci­je parakvata u plazmi ne prelaze 2, 0,6, 0,3, 0,1 mg/l u 4, 6, 10, 16 i 24 sata posle tro­vanja („Proudfootova kriva preživljavanja”) imaju dobre izglede da prežive.

od parakvata, ali se mortalitet u trovanju di-kvatom kreće i do 50%. Trovanja su uglav­nom peroralna a retko inhalaciona. Skoro 90% apsorbovane doze izlučuje se nepro-menjeno preko bubrega već u prvih 24 sa­ta, a metaboliti nisu poznati. Smrtni ishod je zabeležen posle ingestije 20 ml 20% pre­parata dikvata (Reglone). 

Terapija

Za lečenje trovanja parakvatom nije pro­nađen efikasan antidot, već se daje simp-tomatska terapija.

Najpre je potrebno izvršiti detaljnu lava-žu želuca, dati aktivni ugalj ili bentonit i Fulerovu zemlju, koji su bolji apsorbensi od aktivnog uglja. Za čišćenje creva dati natrijum-sulfat, a ne magnezijum-sulfat, zbog mogućeg oštećenja jetre.

Hemoperfuzija sa aktivnim ugljem mo­že biti korisna u prvih 24-48 sata od inge­stije.

U toku su ispitivanja agenasa kojima se sprečava akumulacija parakvata u plućima (D-propranolol), pojačava efluks parakva­ta iz pluća (ciklofosfamid), sprečavaju po-sledice redoks cikliranja (redukcija Fi02, vitamin E, superoksid dizmutaza, vitamin C, niacin,. N-acetylcistein), ili smanjuje obim plućne fibroze (kortikosteroidi, imu-nosupresivi, kolhicin i radioterapija).

Sva ova terapija je ograničena vremen­skim faktorom („prozor za povoljan te­rapijski efekat”), koji je samo nekoliko časova od ingestije. Poslednja instanca je transplantacija pluća koja je izvršena u nekoliko pacijenata, ali sa nepovoljnim ishodom.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Trovanje dikvatom

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.