Trovanje kardiotoničnim glikozidima
Glikozidi digitalisa su lekovi koji se najčešće upotrebljavaju u lečenju kongestiv-ne srčane insuficijencije.
Mada je u kliničkoj praksi hronično trovanje digitalisom češće, akutno trovanje ovim lekovima je opasno za život.
Mehanizam toksičnog delovanja
Glikozidi digitalisa imaju dva korisna farmakološka efekta:
- Pozitivni inotropni efekat na tkivo mi-okarda: inhibicija Na-K-ATPaze rezultira u povećanju nivoa slobodnog kalci-juma, efikasnijoj kontrakciji miokarda i pozitivnom inotropnom efektu.
- Usporenje provođenja kroz atrioventri-kularni (AV) čvor, kao i sposobnost povećanja refraktarnog perioda u njemu. Ovaj efekat je predominantno rezultat centralno posredovanog povećanja to-nusa vagusa, direktnim delovanjem na AV čvor i simpatolitičkim efektom.
Ostali kardijalni efekti digitalisa podra-zumevaju povećanu ekscitabilnost i automatizam i smanjenu brzinu provođenja i refraktarnosti tkiva pretkomora i komora srca. Na bazi ovakvog farmakološkog delovanja, povećanog automatizma u ćelom miokardnom tkivu, ali i sporog provođenja ovih impulsa, mogu se objasniti mnogobrojne aritmije koje se javljaju u trovanju digitalisom.
Sumirajući sve efekte glikozida digitalisa, možemo reći da oni deluju: 1. pozitivno inotropno (povećavajući kon-traktilnost srčanog mišića);
2. negativno hronotropno (smanjujući srčani ritam/min);
3- negativno dromotropno (usporavajući sprovodljivost kroz miokard);
4. pozitivno batmotropno (olakšano hete-rotopno stimulisanje).
Klinička slika
U kliničkoj slici akutnog trovanja digok-sinom, pored kardijalnih, ispoljavaju se i toksični efekti na nervni sistem i gastro-intestinalni trakt. Elektrolitski disbalans, prvenstveno hiperkalijemija, najčešći je poremećaj u trovanju i osnovni uzrok smrti. Različiti i mnogobrojni poremećaji srčanog ritma (sa ili bez hiperkalijemije) glavna su karakteristika trovanja digitalisom. Rezultat su poremećenog provođenja ili povišenog automatizma (ili iz oba razloga) izazvanih direktnim vagotoničkim ili simpatolitičkim delovanjem digoksina. Ove aritmije moraju se razlikovati u EKG-u od netoksičnih efekata digoksina, kao što su najčešće de-nivelacija ST segmenta i inverzija T talasa. U trovanjima digoksinom u EKG-u se mogu videti najrazličitije vrste u blokadi spro-vođenja, kao što su sinusni blok i arest, AV blokovi II i 111°, atrijalna fibrilacija sa regularnim ali sporim ventrikularnim odgovorom, sve do asistolije. Povećano stvaranje impulsa (automatizam) ogleda se u takvim poremećajima kao što su fibrilacija i flater pretkomora, ventrikularne ekstrasistole, bi-geminija i trigeminija, ventrikularna tahi-kardija i fibrilacija, dvosmerna ventrikularna tahikardija (polazište impulsa iz dva različita centra), atrijalna tahikardija sa blokom. Svi ovi poremećaji koji se mogu videti u EKG-u su čest znak u trovanju digoksinom.
Mnogobrojni su i toksični efekti na CNS koji se manifestuju glavoboljom, konfuzijom, dezorijentacijom, amnezijom, afazi-jom, neuralgičnim bolovima u ekstremitetima, pojačanim grčevima muskulature i često konvulzivnim napadima. Poremećaj svesti do nivoa kome nije retka pojava. Oftalmološka simptomatologija takode učestvuje u kliničkoj slici akutnog trovanja di-goksinom. Najčešće se javljaju smetnje vida, diplopije, fotofobija, nemogućnost u raspoznavanju boja (zeleno-crveno), pojava skotoma i retrobulbarnog neuritisa. Ovi vizuelni poremećaji su rezultat toksičnog delovanja na cerebralni korteks i reti-nu i uglavnom su prolaznog karaktera. Toksični efekat na gastrointestinalni trakt obično je najraniji znak trovanja digoksi-nom. Najčešći simptomi su mučnina, povraćanje, zatim bol u trbuhu i proliv. Ovi simptomi su pre rezultat toksičnog efekta digoksina na moždano stablo nego direktna iritacija GI trakta.
Elektrolitski poremećaj je uglavnom vezan za kalijum. Hiperkalemija je skoro pa-tognomoničan znak za trovanje digoksi-nom. Hiperkalemija se lako prepozna u EKG-u specifičnim promenama kao što su šiljati T talas, depresija ST segmenta, smanjen R zubac, smanjen i krajnje spljošten P talas, produžen PR interval, proširenje QRS kompleksa i na kraju sinusni arest. U akutnim trovanjima digoksinom nema efekata na endokrini sistem. U hroničnoj primeni mogu se javiti povećanje estrogena u plazmi i pojava ginekomastije.
Lečenje
Stabilizacija vitalnih funkcija i sprovode-nje reanimacionih mera po potrebi, najznačajniji je postupak u pacijenata sa značajnim poremećajem vitalnih fukcija. Primena kiseonika, dekstroze i tiamina in-dikovana je za sve pacijenate sa poremećenim mentalnim statusom. EKG monitoring i uspostavljanje venske linije je obavezno. Izazivanje povraćanja ili ispiranje želuca treba izvoditi veoma oprezno, s obzirom na to da u trovanju digoksinom već postoji povećan tonus vagusa koji može izazvati ekstremnu bradikardiju. Ukoliko se bradikardija pojavi ili već postoji, korisno je davanje atropina. Ispiranje želuca komatoznih bolesnika mora se isključivo obavljati uz prethodnu intubaciju i zaštitu disajnih puteva. Primena aktivnog uglja je takode značajna, kao i davanje laksativa. Steroidne vezujuće smole, kao što su ho-lestiramin i holestipol, mogu biti pomoć u lečenju trovanja jer interferiraju sa entero-hepatičkom recirkulacijom digitalisa. Za život opasna tahiaritmija ili bradiaritmija, kao i hiperkalemija, indikacije su za primenu specifičnih Fab-antitela koja se vezuju sa slobodnim serumskim digoksinom i inak-tiviraju ga. Fab-antitela difunduju u inter-sticijalne prostore, vezuju digoksin, omogućavaju difuziju slobodnog intrace-lularnog digoksina u ekstracelularni prostor gde se lako vezuje i na kraju izaziva disocijaciju molekule digoksina vezane za membrane, koje se zatim Fab-antitelima inaktiviraju. Fab-antitela su specifičan an-tidot i terapija izbora u teškim trovanjima digoksinom. Svaka bočica ovog leka sadrži 40 mg Fab-antitela što je dovoljno za vezivanje 0,6 mg digoksina. Ukupna količina potrebnog antidota može se izračunati ako se zna koncentracija digitalisa u serumu po sledećoj formuli :
ukupna kol. Fab (mg) = koncu plazmi (ng/ml) x 5,6l/kg x TT(kg)
I druga konvencionalna terapija može biti korisna u lečenju aritmija i hiperkalemije izazvanih trovanjem digoksinom. Ventri-kularna tahikardija se tretira fenitoinom ili lidokainom. Fenitoin treba davati u maksimalnoj dozi od 50 mg/min do ukupno jedan gram do kupiranja poremećaja ritma ili pojave toksičnih efekata fenitoina, a to su hipotenzija, produženje QRS kompleksa i povećanje ventrikularne iritabilnosti. Male doze fenitoina preporučuju se za leče-nje bradikardije i AV bloka (25 mg/ 2h i.v.). Lidokain je efikasan za lečenje ventriku-larnih aritmija izazvanih digoksinom. Doza je 1 mg/kg i.v. i može se ponavljati svakih pet minuta do ukupne doze od 3 mg/kg. Nakon prve doze može se nastaviti sa infuzijama lidokaina 1-4 mg/min. Mogući toksični efekat je hipotenzija i poremećeno ponašanje. Primena atropina je korisna u lečenju bradikardije u dozi 0,5 mg koja se može ponavljati svakih pet minuta do ukupno 2 mg. Za lečenje supraventrikularne i ventrikularne tahiaritmije koristan je propranolol (kontraindikovan u bradikardiji).
Primena amiodarona kod refraktar-ne ventrikularne fibrilacije je takode korisno. Retko, uglavnom u refraktarnim bra-dikardijama, pejsmejker može biti sredstvo izbora. Primena infuzija magnezijum-sul-fata takode može biti korisna u lečenju hi-perkalijemije i poremećaja srčanog ritma. Magnezijum je kofaktor Na-K-ATPase sistema koji potpomaže isticanje kalciju-ma iz ćelije. U teškoj hiperkalemiji (>7,0 mmol/1), kao i kod svih hiperkalijemija nezavisno od uzročnika, povoljno deluje infuzija glikoze sa inzulinom i infuzije bi-karbonata. Hemodijaliza, peritonealna dijaliza i hemoperfuzija sa aktivnim ugljem nisu preporučljivi.