Trovanje antiaritmicima, lekovima koji se koriste u lečenju aritmija
Antiaritmici su jedinjenja koja se koriste za normalizaciju poremećenog ritma srca. Prema vrsti poremećaja ritma, ova jedinjenja treba da:
- povećaju ili smanje srčanu frekvenciju,
- potisnu stvaranje ektopičnih impulsa, 3- povećaju ili smanje brzinu provođenja.
Ovde će biti pomenuti samo neki antiaritmici koji u odnosu na druge imaju svoje specifičnosti.
Kinidin (klasa Ia)
Kinidin je dekstrorotatorni izomer kinina koji se koristi kao sulfatna so, poliga-lakturonat i glukonat. Terapijske doze ki-nidina su 200-300 mg 3-4 puta dnevno. Toksične doze se smatraju preko 2,5 grama, a smrtne preko 8 grama.
Mehanizam toksičnog delovanja Lekovi iz ove grupe imaju lokalne ane-stetičke osobine i blokiraju brze natrijum-ske kanale, smanjuju dijastolnu depolariza-ciju u pejsmejker ćelijama, povećavaju prag ekscitabilnosti, snižavaju vreme porasta 0. faze miofibrila komora ili Purkinijevih vlakana, smanjuju brzinu provođenja i produ-žavaju efektivni refraktarni period srčanog mišića. Prvenstveno deluju na pretkomore, atrioventrikularni čvor i komore.
Klinička slika
U akutnom trovanju ovim lekom karakterističan je sindrom poznat kao cinhoni-zam (izazivaju ga svi glikozidi biljke iz koje se dobija i kinin.), a manifestuje se glavoboljom, mučninom, povraćanjem, ti-nitusom, gluvoćom, diplopijom i midrija-zom. Često se mogu javiti konfuznost i psi-hotična reakcija. Kardiovaskularni efekti podrazumevaju depresivno delovanje na miokard, hipotenziju, pojavu aritmija, EKG promene, produženje PR intervala, proširenje QRS kompleksa i QT inérvala i tor-sades de points. Kinidinske sinkope i iznenadna smrt takode nisu retkost. Toksični efekat na CNS ispoljava se depresijom respiratornog centra, konvulzijama i komom. Metabolički poremećaji podrazumevaju acidozu i hipoglikemiju. U pacijenata sa deficitom enzima G6PD moguće su hemo-lize i krvarenja. Trombocitopenija se takode može javiti. Po koži su mogući različiti oblici raša i crvenila.
Lečenje
Lečenje trovanja kinidinom je u principu simptomatsko i podržavajuće. Najznačajnije je uspostaviti i održavati vitalne funkcije. Gastrointestinalna dekontaminacija izazivanjem povraćanja ili ispiranjem želuca obavezna je i u asimptomatskih pacijenata. Primena aktivnog uglja sa ponovnim dozama neophodna je zbog ente-rohepatične recirkulacije. Za regulaciju hipotenzije nekada je dovoljno pacijenta postaviti u Trendelenburgov položaj i davati infuzije tečnosti. Ukoliko se ovom metodom ne postigne adekvatni odgovor, neophodna je primena vazopresornih ami-na (dopamin). Za održavanje adekvatnog pH plazme (zbog acidoze) potrebno je davati bikarbonate. Pošto fenitoin i lidokain snižavaju trajanje akcionog potencijala i re-fraktarnog perioda u neishemijskom mio-kardu, ovi lekovi se preporučuju za kupi-ranje kinidinskih aritmija. Ukoliko postoji blokada u provođenju, sa širokim QRS kompleksom, radi sprečavanja ventrikular-ne tahikardije i fibrilacije preventivno treba ugraditi privremeni pejsmejker. Diazepam treba primeniti kod pojave konvulzija. Forsirana kisela diureza, iako nema uticaja na značajnu ekskreciju kinidina, često je primenjivana, ali je treba izbegavati zbog već postojeće acidoze u plazmi. Hemodija-liza i hemoperfuzija nemaju značaja.
Lidokain (Klasa lb)
Lidokain je sintetski derivat kokaina i vrlo popularan kao antiaritmik i anestetik.
Mehanizam toksičnog delovanja
Lidokain inhibiše kalcijum zavisne jonske transmembranske promene natrijuma i ka-lijuma. Poništava spontanu dijastolnu depo-larizaciju (fazu 4), skraćuje trajanje akcionog potencijala i skraćuje refraktarni period.
Klinička slika Lidokain ispoljava toksične efekte na kardiovaskularni sistem i CNS. Rani znaci afekcije CNS-a su suludost, vrtoglavica, po-spanost, konfuznost, dizartrija, ataksija, gubitak sluha i euforija. Poremećaji vida, agi-tiranost i fascikulacije mišića su početak težeg oblika trovanja na koje se nadovezu-ju konvulzije i koma. Apnea, hipotenzija, smanjena kontraktilnost miokarda i odloženo provođenje kroz levu i desnu granu, čest su znak teškog trovanja. Intravenska primena 1-2 grama odmah dovodi do asi-stolije, apneje i konvulzija. Može se javiti i methemoglobinemija.
Lečenje
Uspostavljanje i održavanje vitalnih funkcija najzačajnija je terapijska mera. Pacijenta u komi treba intubirati, primeniti ve-štačku ventilaciju, uspostaviti vensku liniju i EKG monitoring. Neophodno je isprati želudac i davati aktivni ugalj i laksativ tokom prvih nekoliko sati od ingestije. Adekvatna ventilacija, regulacija acidobaznog statusa i diazepam neophodni su za lečenje konvulzija. Infuzione rastvore, ponekd i dopamin, treba davati hipotenzivnim pacijentima. Kod ekstremne bradikardije i asistolije, primenjuje se atropin i/ili pejsmejker. Methemoglobinemiju lečiti 100% kiseonikom, a zatim dati 1% rastvor meti-len plavog 0,1-0,2 ml/kg (1-2 mg/kg) i.v. polako tokom pet minuta. Ova mera je kontraindikovana u bubrežnoj insuficijen-ciji i deficitu enzima G-6-PD. Ekstrakorpo-ralne mere detoksikacije su bez efekta.
Propafenon (Klasa Ic)
Upotrebljava se za lečenje supraventri-kularne i ventrikularne aritmije, uključujući i one koje su udružene sa WPW sindromom.
Mehanizam toksičnog delovanja
Propafenon blokira brze natrijumske kanale u ćelijama miokarda. Ima i blagu (3-blokatorsku aktivnost i slabu aktivnost antagoniste kalcijuma.
Klinička slika
Smrtna doza peroralno unetog leka je oko 9 grama. U kliničkoj slici dominiraju znaci gastrointestinalnog distresa, ventriku-larna tahiaritmija i depresija CNS-a uključujući i respiratorni centar.
Lečenje
U lečenju trovanja propafenonom najznačajnije je uspostaviti i održavati vitalne funkcije i voditi računa o disanju. U slučaju depresije disanja, pacijenta prvo treba intubirati i započeti veštačku ventilaciju, pa tek onda preduzimati druge mere lečenja. Gastrointestinalna dekontaminacija, izazivanjem povraćanja ili ispiranjem želuca, obavezna je i kada je reč o asimptomatskim pacijentima. Primena aktivnog uglja u ponovnim dozama neophodna je zbog enterohepatičke recirku-lacije. Za regulaciju hipotenzije nekada je dovoljno pacijentima postaviti u Trende-lenburgov položaj i davati infuzije teč-nosti. Ukoliko se ovom metodom ne postigne adekvatan odgovor, valja dati vazo-presorne amine (dopamin). Za održavanje adekvatnog pH plazme (zbog acidoze) potrebno je davati bikarbonate. Poremećaje ritma lečiti fenitoinom ili lidokainom. Ukoliko postoji blokada u provođenju, sa širokim QRS kompleksom, radi sprečavanja ventrikularne tahikardije i fibrilacije, preventivno treba ugraditi privremeni pejsmejker. Diazepam se daje ako se pojavi konvulzija. Hemodijaliza i hemoper-fuzija nisu značajne.
Betablokatori (Klasa II)
Trovanja ovim lekovima nisu tako česta, ali su, zavisno od unete doze, vrlo teška pa ponekad završavaju i smrću bolesnika.
Mehanizam toksičnog delovanja
Antagonisti za ß-adrenergicke recep-tore kompetitivno menjaju pozitivno ino-tropni i hronotropni efekat kateholami-na blokiranjem ßj-receptora u srcu. Istovremeno, inhibicijom ß2-receptora blokiraju dilatirajući efekat na glatku muskulaturu. Nadalje, ß-blokatori inhibišu metaboličke efekte kateholamina (glikoge-noliza, lipoliza). Blokada ßj-adrenergic-kih receptora najvažniji je efekat terapijskog delovanja.
- ßj-receptori stimulišu srce i povećavaju kontraktilnost, automatizam i brzinu provođenja. Takođe, u jukstaglomeru-larnom aparatu bubrega povećavaju se-kreciju renina i na taj način deluju hi-pertenzivno. ß-blokataori poništavaju sve ove efekte i u predoziranju dovode do bradikardije, hipotenzije i srčanih blokova.
- ß2-receptori relaksiraju bronhijalnu i drugu glatku muskulaturu, povećavaju kontraktilnost skeletnih mišića, povećavaju glikogenolizu i glikoneogenezu. Blokiranjem ovih receptora nastaje bronhokonstrikcija, povećan motilitet i tonus gastrointestinalnog trakta.
- a-receptori imaju suprotan efekat od ß-receptora uključujući i kontrakcije glatkih mišića krvnih sudova i urogeni-talnog trakta. Adrenalin i noradrenalin stimulišu i a- i ß-receptore.
- ß-blokatori su klasifikovani prema svojim brojnim osobinama, kao što su selektivnost, agonistički efekat, unutrašnja aktivnost (intrinsic), liposolubilnost i drugo.
Klinička slika
U trovanju ovim lekovima, kliničkom slikom dominiraju ekstremna bradikardija, atrioventrikularni blok, smetnje u interven-trikularnom provođenju, hipotenzija i kon-gestivna srčana insuficijencija. Konvulzije nisu retke, a u osetljivih osoba javlja se bronhospazam i hipoglikemija.
Lečenje
Obavezno isprati želudac i ponoviti doze aktivnog uglja. Potrebno je dati i lak-sativ. Bradikardiju treba leciti atropinom. Ako je odgovor neadekvatan, potrebno je primeniti izoproterenol sa oprezom jer su ovde doze izoproterenola obično veće od uobičajenih. Često je potrebno implanti-rati privremeni pejsmejker. Ako hipotenzija perzistira i pored korekcije bradikar-dije, potrebno je davati vazopresorne amine (dopamin ili dobutamin) uz moni-torsku kontrolu pulsa i tenzije. U bronho-spazmu se primenjuje teofilin. Konges-tivnu srčanu insuficijenciju korigovati digitalizacijom i/ili davanjem diuretika. Glukagon je takođe koristan u ovim situacijama. Od ekstrakorporalnih metoda dijaliza je efikasna.
Blokatori kalcijumovih kanala (Klasa IV)
Ovi agensi blokiraju membranski transport kalcijuma kroz spore voltažne kal-cijumove kanale L-tipa tokom ekscitacio-no-kontrakcione faze u glatkim mišićima. Deluju inhibitorno na glatke mišiće u srcu, krvnim sudovima i na sprovodni sistem srca. Efekat na ove ćelije varira zavisno od leka.
U normalnoj ćeliji, koncentracija slobodnog kalcijumovog jona je niska u odnosu na onu u ekstracelularnoj tečnosti. Ovo se može menjati ili regulisati otvaranjem ili zatvaranjem kalcijumovih kanala, intracelu-larnim izlaskom ili vezivanjem kalcijumovih jona, kao i jonskom kalcijumovom pumpom koja je lokalizovana u ćelijskoj membrani (plazmalema) i u intracelularnoj membrani. Egzogenim impulsom ovi kanali se privremeno otvaraju i tako se koncentracija kalcijumovog jona kratkotrajno podiže i vezuju se za kalcijum-vezujuće proteine (kalmodulin). Aktivirani protein pokreće reakciju u ćeliji i povećana koncentracija kalcijuma se brzo snižava na početni nivo preuzimanjem kalcijumovih jona u intraćelijsku rezervu.