Trovanje vrapamilom
Mehanizam toksičnog delovanja
Glavni efekat verapamila je na provodni sistem, sa depresijom sinusnog čvora i provođenja kroz AV čvor. Njegov efekat na miokard i periferne krvne sudove manje je izražen. Prolazi kroz placentu i dovodi do usporenja srčanog rada u plodu. Negativni hronotropni efekat može ubrzati kongestivnu srčanu insuficijenciju ili edem pluća.
Klinička slika
Trovanjem verapamilom potenciraju se njegovi farmakološki efekti na kontraktil-nost i provođenje u miokardu, što ima reperkusija i na CNS. Ingestija tri i više grama verapamila može izazvati vrlo ozbiljne poremećaje kao što su: smetnje u provođenju po tipu nodalne bradikardije sve do AV disocijacije, hipotenzija, poremećaj svesti od sopora do kome, konvulzije i poremećaj respiracije do apneje. Hiperglikemija je takode vrlo čest znak. Nespecifični znaci kao što su mučnina, povraćanje i glavobolja mogu pratiti prethodne ili se mogu prvi javiti.
Lečenje
U peroralnim trovanjima obavezno se ispira želudac, daju se lakastivi i ponovne doze aktivnog uglja. Hemodijaliza i hemo-perfuzija su neefikasne. U teškim trovanjima obavezan je monitoring vitalnih funkcija. Specifična terapija podrazumeva davanje 10% kalcijum-hlorida u dozi 10-20 ml (deca 10-30 mg/kg) lagano i.v. ili 10% kalcijum-glukonat 10 ml tokom pet minuta i.v. Po potrebi, postupak treba ponoviti nakon 10 do 15 minuta. Izotonični rastvori takode mogu popraviti hipotenziju, ali treba biti obazriv u davanju tečnosti zbog preteče kongestivne srčane insufici-jencije ili edema pluća. Pri infuziji kalciju-ma obično dolazi do povlačenja svih poremećaja. U nekim slučajevima moraju se dodati vazoaktivni i inotropni agensi kao što su dopamin, adrenalin i izoproterenol. Glukagon se takode može primeniti za uklanjanje smetnji provođenja, kao što su srčani blokovi i insuficijencija miokarda, jer ima stimulatorni efekat na produkciju intra-celularnog cikličnog AMP. Atropin u dozi 0,5-1,0 mg (deca 0,01 mg/kg) može biti vrlo koristan u lečenju bradiaritmije. Ukoliko se atropinom ne može postići efekat, neophodna je primena pejsmejkera. Kon-vulzije kupirati fenitoinom ili fenobarbito-nom (ne diazepamom) jer su uglavnom posledica hemodinamskih poremećaja a ne specifičnog efekta na CNS. Hiperglike-miju treba tretirati standardnim metodama (kristalni insulin). U eksperimentalnoj fazi (prekliničko ispitivanje na životinjama) je ispitivanje 4-aminopiridina, antidota u trovanju blokatorima kalcijumovih kanala koji odmah direktno prekida i vraća na normalno stanje blokadu kalcijumovih kanala.