Trovanje klonidinom (hidrohlorid)
Klonidin, sintetski derivat imidazola, sličan po strukturi fentolaminu, tolazolinu i gvanabenzu, agonist je a2-receptora. Ima depresivno delovanje na CNS. To je uglavnom i bio razlog povećanog broja trovanja dece ovim lekom.
Mehanizam toksičnog dejstva
Klonidin deluje centralnom stimulacijom presinaptičkih a2-adrenergičkih receptora u kardiovaskularnom centru u meduli oblongati i lokus ceruleusu. Ova stimulacija inhibiše simpatičko pražnjenje što rezultira sniženjem periferne vaskularne rezistencije, ali i srčanih kontrakcija i srčanog minutnog volumena. U visokim dozama, sa visokim koncentracijama u serumu, klonidin može izazvati povratnu hiperten-ziju stimulacijom perifernih a-adrenergič-kih receptora. U tom slučaju javlja se vazo-konstrikcija i povišenje krvnog pritiska (a-agonistički efekat). Klonidin deluje depresivno na centralni nervni sitem snižavajući noradrenergičku aktivnost.
Klinička slika
Akutno trovanje klonidinom manifestu-je se na CNS pospanošću, sedacijom, respiratornom depresijom, miozom i poremećajem svesti do kome. Početni simptomi pospanosti mogu dovesti do gubitka svesti za 30-60 minuta i ovaj poremećaj može trajati 24-36 sati. Mogu se javiti i kon-vulzije. Nije retka pojava hipotermije, hiporefleksije i hipotonije. Toksični efekat na kardiovaskularni sistem ogleda se u inicijalnoj bradikardiji i hipotenziji, ali se zbog a2-adrenergičke aktivnosti može javiti rebound fenomen i izražena hipertenzija. U EKG-u se često viđaju atrioventrikularni blokovi.
Lečenje
Zbog izrazitog toksičnog efekta na CNS i kardiovaskularni sistem, svakog otro-vanog treba primiti u bolnicu i opservi-rati. U slučaju pojave znakova trovanja, neophodno je preduzeti mere lečenja. Terapija je simptomatska i podrazume-va kardiorespiratornu reanimaciju i održavanje vitalnih funkcija (monitoring krvnog pritiska, pulsa, EKG-a, respiratorni monitornig, po potrebi endotrahealna in-tubacija i veštačka ventilacija). Ako pri prijemu opšte stanje pacijenta to dozvoljava, odmah treba isprati želudac (ne kasnije od 4 sata nakon ingestije), dati aktivni ugalj (50-100 g) i laksativ. Od medikamenata se primenjuju diazepam kada je reč
0 konvulzijama i atropin kada je reč o bradikardiji. Zbog AV bloka ponekad je potrebna implantacija privremenog pejs-mejkera. Ne treba davati vazopresorne amine u hipotenziji zbog sekundarne hi-pertenzije koja se može javiti u toku bolesti. U slučaju izražene hipertenzije, u venu se daje diazoksid 3 mg/kg ili furosemid
1 mg/kg. Nalokson može kupirati toksične efekte klonidina na centralni nervni i kardiovaskularni sistem. Ekstrakorporal-na detoksikacija koju čine hemodijaliza, peritonealna dijaliza i hemoperfuzija nije efikasna.