Trovanje diureticima (lekovima za izmokravanje)
Diuretici su velika grupa lekova koji izazivaju povećano izlučivanje mokraće i materija rastvorenih u njoj, u prvom redu soli. Njihov osnovni mehanizam delovanja je u smanjenju reapsorpcije natrijuma u tubu-lima.
Danas su najčešće u upotrebi:
- benzotiazidi (tiazidi) i analozi sulfona-midnih derivata;
- diuretici Henleove petlje i
- diuretici koji čuvaju kalijum.
Prve dve grupe nazivaju se i salureti-ci, jer povećavaju izlučivanje natrijuma i hlora i na taj način dovode i do izlučivanja vode.
Tiazidi
Tiazidi sa hidrohlortiazidom kao prototipom i sinonimom za ovu grupu lekova jesu biciklični derivati sulfonamida. Oni povećavaju ekskreciju natrijumovog i hlornog jona, ali se i joni kalijuma i magnezijuma povišeno izlučuju. Nasuprot tome, ekskrecija kalcijumovih i fosfatnih jona opada. Po tome se tiazidi kvalitativno razlikuju od di-uretika Henleove petlje.
Mehanizam toksičnog delovanja hlortijazida
Mehanizam delovanja tiazidnih diureti-ka, čiji je sinonim hidrohlortiazid, sastoji se u sniženju reapsorpcije natrijum-hlorida iz lumena tubula u epitelne ćelije tubula. Ovaj proces se odvija na početku distal-nih tubula a posledica je inhibicije kotran-sporta NaVCl”. Pri maksimalnom terapijskom doziranju svi tiazidi imaju približno jednak diuretski potencijal. Povećanje eks-krecije natrijuma i hlorida je u približno ekvivalentnim količinama. Natriurija sekundarno dovodi do gubitka kalijuma i bi-karbonata. Mehanizam antihipertenzivnog delovanja nije poznat. Tiazidi ne utiču na normalan krvni pritisak. Početak delovanja tiazida javlja se dva sata nakon primene, sa maksimalnim efektom od oko 4 sata. De-lovanje traje približno 6-12 sati. Eliminišu se brzo preko bubrega.
Klinička slika
Akutna trovanja ovim lekom su vrlo česta. Nema podataka u literaturi da se ova trovanja mogu završiti fatalno. Najznačajniji klinički znak u trovanju hidrohlortiazidom