Trovanja paracetamolom (Acetaminofen)
Paracetamol je sintetski neopioidni derivat p-aminofenola, sintetisan 1877. godine, a uveden je u praksu 1950. godine umesto nefrotoksičnog fenacetina. Već 1966. godine pojavljuju se prvi napisi o izrazito hepatotoksičnom delovanju ovog le-ka u akutnim trovanjima. Paracetamol ima analgetsko i antipiretsko delovanje slično salicilatima, ali nema i antiinflamatorno (antireumatsko). Paracetamol, međutim, ne izaziva senzibilizaciju (kao što može aspirin), nema iritativni efekat na gastro trakt, nema uticaja na koagulaciju niti izaziva promené slične Reye sindromu, pa kao analgetik ima prednost u odnosu na salicilate. Zbog njegove široke primene, posebno u Velikoj Britaniji, mnogobrojni su radovi koji opisuju toksični efekat, posebno na jetru. Prema nekim podacima, pre nego što je u terapiju kao specifični an-tidot uveden N-acetil-L-cistein, godišnje je hospitalizovano oko 7000 slučajeva akutnih trovanja paracetamolom. Od toga blizu 1400 je imalo teško oštećenje jetre (nekrozu) i u prošeku 60 osoba je umiralo od insuficijencije jetre. Minimalna toksična doza za odrasle iznosi 5 do 15 g, dok se doza između 15 i 25 grama smatra letalnom. Prema nekim pokazateljima oštećenje jetre će se javiti u 50% pacijenata koji su uzeli dozu od oko 250 mg/kg, dok će svi (100%) imati oštećenje (nekrozu) jetre ako je doza 350 mg/kg.
Mehanizam toksičnog delovanja
Iako tačan mehanizam hepatotoksičnog delovanja nije sasvim jasan, najverovatnije je da se toksični intermedijari kovalentno vezuju za hepatocite. Rezultat ovakvog vezivanja je centrilobularna nekroza jetre. Alternativno i vrlo prihvatljivo objašnjenje jeste i peroksidacija lipida i oksidacija tiolnih grupa na ključnim enzimima jetre kao što su, na primer, Ca2+– translokaze. U terapijskim dozama jetra izmetaboliše najveći deo paracetamola konjugacijom sa glukuroni-dom ili sulfatom. Samo se mali deo pomoću grupe enzima P450 konvertuje u visoko reaktivni intermedijer n-acetil-p-benzokvi-nonimin (NAPQI). Ovaj metabolit se vrlo brzo, putem glutationa, detoksikuje do merkaptourične kiseline i cisteina. U akutnim trovanjima količina nastalog NAPQI značajno se povećava i kada količina rezervi glutationa potrebnog za detoksikaciju padne ispod 30%, dolazi do kovalentnog vezivanja za makromolekule u hepatociti-ma i njihove nekroze. Patohistološki se u ovim slučajevima vidi masivna degeneracija i nekroza hepatocita po centrilobular-nom tipu. Takode, mogu se zapaziti takozvana premošćavanja nekroze („bridging”), različit broj inflamatornih ćelija koje ispunjavaju kolabiranu stromu i hipertrofične Kupfferove ćelije koje su ispunjene lipofu-scinom. Holestaza je različitog stepena, ali je najčešće minimalna. Ova slika podseća na sliku hroničnog aktivnog hepatitisa. Ukoliko dode do gubitka više od 60% hepatocita, obično nastaje terminalna insufi-cijencija jetre.
Bubrezi takode metabolišu paracetamol do toksičnih intermedijera koji se vezuju za makromolekule ćelija dovodeći do njihove nekroze. Najosetljivije su epitelne ćelije proksimalnih tubula ćija nekroza dovodi do bubrežne disfunkcije čak i u odsustvu insu-ficijencije jetre, hipotenzije ili dehidratacije.
U akutnim trovanjima paracetamolom opisane su i promené na miokardu sa su-bendokardnim krvarenjima i fokalnim nekrozama (slika subendokardnog infarkta), ali još uvek nije jasno da li je to direktni toksični efekat paracetamola ili je posledi-ca insuficijencije jetre i šoka.
Deacetilacijom paracetamola u jetri se stvara i mala količina matičnog jedinjenja p-aminofenola koji može biti odgovoran za methemoglobinemiju u hroničnom trovanju paracetamolom.
Klinička slika
U akutnom trovanju paracetamolom razlikuje se nekoliko kliničkih stadijuma:
1. Inicijalni stadijum:
Ovaj stadijum, iako kasnije može doći do masivne nekroze hepatocita (zavisno od unete doze), može u prvih 24 sata proći asimptomatski. Anoreksija, mučnina i povraćanje su simptomi koji se češće mogu javiti u dece. Mada se poremećaji od strane CNS retko javljaju u ovoj fazi trovanja, koma i metabolička acidoza se mogu razviti i pre znakova oštećenja jetre (samo ako je koncentracija u plazmi 4 sata nakon in-gestije veća od 800 mg/l).
2. Srednji stadijum:
Stadijum latentnog perioda, koji traje 24 do 48 sati nakon ingestije paracetamola, karakteriše lažni osećaj opšteg poboljšanja. U suštini, dolazi do subkli-ničkog povišenja enzima jetre i nastanka sledećeg stadijuma.
3- Stadijum nekroze jetre:
Nekroza se javlja 3 do 4 dana nakon ingestije i manifestuje se znacima progresivne encefalopatije sa mučninom, povraćanjem, pojavom žutice i bola pod desnim rebarnim lukom. Ubrzo se javljaju hemoragije, konfuznost, letargija i koma. Hipoglikemija je, takode, čest znak i u celini otežava kliničku sliku. Kao rezultat masivne nekroze i sled-stvene insuficijencije jetre, razvija se poremećaj koagulacije koji može rezultirati klasičnim DIK-om (diseminovana intravaskularna koagulacija) i hemora-gičnim pankreatitisom. Opisani su i poremećaji srčanog ritma kao posledica nekroze miokarda i subendokardnih hemoragija. Znaci bubrežne insuficijen-cije su takode česti. Smrt od insuficijen-cije jetre može nastati između 4. i 20. dana od ingestije.
4. Stadijum oporavka:
U pacijenata koji nisu uzeli letalne doze paracetamola, oko petog dana posle ingestije dolazi do oporavka funkcije jetre, a vremenom i do potpune normalizacije. Arhitektura jetre se, najčešće, potpuno normalizuje tokom naredna tri meseca i sekvele su retke.
Lečenje
Izazivanje povraćanja ili ispiranje želuca je metoda koju obavezno treba pri-meniti 6 do 8 sati nakon ingestije. Prime-na ponavljanih doza aktivnog uglja terapijski je izuzetno važno, posebno danas kada se antidot N-acetil-L- cistein (NAC) može davati intravenski. NAC je lek čija je efikasnost dokazana kao pro-kurzora glutationa (GSH).