Akutna trovanja opijatima
Pored kanabinoida, opijati se ubrajaju među najčešće zloupotrebljavane droge. Njima pripadaju opijum i njegovi prirodni derivati (morfin i kodein) i polusintetski derivati (heroin). Potpuno sintetski opijati, kakav je metadon, nazivaju se opioidima.
Među opijatima najčešća akutna trovanja (ili predoziranja) jesu ona izazvana heroinom. U početku je heroin korišćen kao an-titusik, a danas je to jedna od najčešće korišćenih droga.
Farmakokinetika i mehanizam delovanja
Heroin se najčešće primenjuje i.v. ili preko sluzokože (nos). Brzo se resorbuje i distribuira u sva tkiva u kojima se vrši njegova dea-cetilacija u morfin i 6-monoacetil-morfin. Za narkotski efekat odgovoran je morfin koji ima veći afinitet za opioidne receptore u mozgu (što je ključno za narkotski efekat). Lipo-solubilan je te brzo prolazi hematoencefal-nu barijeru. Uglavnom se izlučuje urinom unutar 40 sati (koliko se može i detektovati).
Klinička slika
Akutno trovanje najčešće je posledica predoziranja („overdose”), što se često vidi, naročito u slučaju korišćenja heroina različitog stepena čistoće. Ključni simptomi i znaci akutnog trovanja (predoziranja) heroinom su:
1. poremećaj svesti (različitog stepena do nivoa kome),
- depresija disanja sa posledičnom cijano-zom,
- ekstremno uske ženice.
U težim slučajevima može doći do izrazite hipotenzije i edema pluća.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu:
- anamneze (o mogućem korišćenju opi-jata),
- kliničke slike (napred opisane uz eventualno postojanje tragova uboda iglom, kao i pozitivne reakcije na specifičan antidot – nalokson),
- laboratorijske potvrde (prisustvo u urinu ili krvi).
Terapija
Osnovni princip u terapijskom pristupu pacijentuakutno otrovanom (pre-doziranom) heroinom jeste obezbediti vitalne funkcije (po potrebi plasiranje endotrahealnog tubusa i primena veštač-ke ventilacije), kao i uspostavljanje venske linije. Specifičan antidot je nalokson, koji se primenjuje i.v. u dozi od 0,4 do 2 mg (može se ponoviti u intervalima od nekoliko minuta do postizanja adekvatnog efekta). U situacijama kada se ne može primeniti i.v., što nije redak slučaj kod dugogodišnjih narkomana, može se primeniti i sublingvalno ili kroz en-dotrahealni tubus. Dalja terapija je simp-tomatska.