Trovanje hlorom
Opšte karakteristike
Hlor je zelenožuti gas, karakterističnog neprijatnog mirisa, koji ima široku prime-nu u industriji. U Prvom svetskom ratu ko-rišćen je kao bojni otrov i izazivao je masovna trovanja. Iako nije široko dostupan, u domaćinstvu su dosta česte ekspozicije ovim gasom, s obzirom da acidifikacija iz-beljivača oslobađa ovaj gas.
Mehanizam trovanja
Pri isparavanju sa vodenim parama, kao i u vodenoj sredini respiratornog trakta, stvara hlorovodoničnu i hipohlornu kiselinu. Hipohlorna kiselina se rapidno gene-riše u hlorovodoničnu kiselinu i nascentni kiseonik. Nespareni molekul kiseonika proizvodi dodatno oštećenje pluća, oslobađanjem kaskade slobodnih radikala.
Klinička slika
1. Asfiktični oblik
Nakon ekspozicije gasu u koncentracijama preko 1000 ppm, dolazi do refleksne inhibicije disajnog centra, grčevitog ekspirijuma, nakon čega bolesnik sa krikom pada na tlo, gubi svest i dolazi do srčanog zastoja.
2. Srednje teško trovanje
Trovanja manjim koncentracijama hlo-ra manifestuju se crvenilom grla, ko-njuktivom, bronhitisom, dispnejom i osećajem stezanja u grudima. Ovaj oblik je značajan u osoba sa predisponi-rajućim faktorima.
3- Teško trovanje
Udisanje visokih koncentracija gasa kratkotrajno zaustavlja disanje. Nakon par sekundi ono se uspostavlja i postaje ubrzano, sa pauzama. Ukoliko se ne razvije poremećaj srčanog rada, disanje se normalizuje, cijanoza se smiruje i nastaje faza remisije. Nakon 6 do 24 časa, čak pri najmanjem fizičkom naporu, dolazi do edema pluća sa kašljem, dispnejom, cijanozom, tahikardijom i dugim znacima šoka.
Najčešće komplikacije su sekundarne infekcije u vidu purulentnog traheobronhi-tisa, pneumonije, pleuropneumonije i ast-matiformnog bronhitisa.
Terapija
Terapija je ista kao i za trovanja drugim iritansima, ali je važno koncentraciju inspiratornog kiseonika smanjiti što je moguće pre, jer je pacijent sa trovanjem ovim iritansom osetljiviji na toksičnost kiseonika zbog deplecije endogene antioksidant-ne barijere.