• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Trovanje ugljen-dioksidom i ugljen-monoksidom

Trovanje ugljen-dioksidom i ugljen-monoksidom

Opšte karakteristike Opasnost od trovanja ugljen-dioksidom uvek je tamo gde on akcidentalno nastaje, kao na primer u proizvodnji kvasca, pogo­nima za vino i sokove, tankovima brodo­va, u silosima itd. Individualna osetljivost je različita, ali su srčani i plućni bolesnici rizična kategorija bolesnika. 

Mehanizam delovanja

Dejstvo na čoveka je trojno: na dis­anje, acido-baznu ravnotežu i sluznice. Ugljen-dioksid se rastvara u serumu i stva­ra ugljenu kiselinu, te tako daje respira­tornu acidozu, tahipneju kao fiziološki odgovor, ali se na taj način opet više ugljen-dioksida unosi iz atmosfere. Pored opšteg delovanja na nervni sistem, ugljen-dioksid izaziva i paralizu mišića, poseb­no miokarda. Lokalno daje vazodilataci-ju, a u slučaju dužeg delovanja dovodi do anestezije. 

Klinička slika

Akutno trovanje i njegovi simptomi zavise od koncentracije ugljen-dioksida i trajanja ekspozicije. Koncentracije od 3 do 5% izazivaju hiperventilaciju, dispneju, glavobolju i konfuziju. Pri koncentraciji od 8 do 10%, pored ovih simptoma javlja se poremećaj vida, znojenje, tahipneja, hiper-tenzija, tahikardija, a koncentracije preko 10% izazivaju poremećaj svesti, ataksije, konvulzije, hipotenziju. Kada su koncen­tracije u vazduhu preko 30% dolazi do kome, grčeva i ubrzo nastupa smrt usled srčanog zastoja. U neprovetrenim prosto­rijama sa ustajalim vazduhom trovanje mo­že imati drugačiju sliku, sa znojenjem, ose-ćajem žedi, dispnejom, stenokardijama, hipotenzijom i komom. 

Terapija

Mere prve pomoći i lečenja jesu prekid ekspozicije, veštačko disanje, kiseonik, simptomatske i suportivne mere. 

Ugljen-monoksid

Opšte karakteristike Trovanje ugljen-monoksidom najčešće je od svih inhalacionih trovanja uopšte. Iz­vori ugljen-monoksida su nepotpuno sago-revanje goriva, upotreba drvenog uglja, prirodnog gasa, u industriji i domaćinstvu, benzinski motori sa unutrašnjim sagoreva-njem i požari. 

Mehanizam trovanja

Mehanizam trovanja ugljen-monoksi­dom je kompleksan.

U osnovi je hipoksija zbog vezivanja CO za gvožde u hemu, stvaranje karboksihe-moglobina. S obzirom da on nije sposo­ban za transport kiseonika, uprkos ade­kvatnom parcijalnom pritisku kiseonika u krvi, postoji smanjena količina arterij­skog kiseonika. Karboksihemoglobin otežava disocijaciju preostalog oksihe-moglobina, pomerajući krivu njegove di-socijacije u levo, smanjujući na taj način dostavljanje kiseonika drugim tkivima.

  1. Dodatna toksičnost posledica je veziva­nja za druge hemoproteine kao što je mioglobin (stvaranje karboksimioglo-bina, što dovodi do miokardnih pore­mećaja i disritmija), citohrom a3 (odgo­voran za respiratorni ciklus) i P450 (učestvuje u oksidativnom ciklusu leko-va i hormona).

3- Ovaj gas deluje i na trombocitni azot-oksid, potentni vazodilatator što može delimično objasniti hipotenziju u tro­vanju.

Eliminacija ugljen-monoksida iz organi­zma odvija se preko disajnih puteva. Polu-vreme izlučivanja je 320 minuta pri udisa­nju čistog vazduha, 40 minuta pri udisanju 100% kiseonika i 20 minuta nakon prime-ne 100% kiseonika pod pritiskom od 2,5 at­mosfere. 

Klinička slika

Postoje veoma značajne individualne razlike u raznim stepenim trovanja, a naj­raniji simptomi i znaci često su nespecifič­ni i mešaju se sa drugim oboljenjima.

  1. Lako trovanje se manifestuje glavobo­ljom, mukom, vrtoglavicom, povraća­njem.
  2. Srednje teško trovanje uslovljava bol u grudima, otežano razmišljanje, zama­gljen vid, dispneju pri naporu, tahikar-diju, tahipneju, ataksiju, mionekrozu.

3. Teže trovanje se karakteriše steza­njem u grudima, palpitacijama, de-zorijentisanošću, komom, ventriku-larnim disritmijama, hipotenzijom, mi-okardnom ishemljom, konvulzija-ma, ružičastom bojom kože, bulama. Smrt je posledica asfiksije, paralize centra za disanje ili poremećaja srča­nog rada. 

Dijagnoza

Za postavljanje dijagnoze značajni su:

1. Anamneza i klinička slika.

  1. Nivo karboksihemoglobina (COHb) u krvi. Iako visoki nivoi karboksihemo­globina potvrđuju ekspoziciju ugljen-monoksidu, nisu prediktivni za ishod niti težinu trovanja, jer se nivo može vratiti na nulu ako je bolesnik lečen ki-seonikom.
  2. Gasovi arterijske krvi-metabolička aci-doza.
  3. Dopunske analize: EKG-poremećaji rit­ma, sprovodenja, repolarizacione smet­nje; EEG-difuzno usporeni talasi; CT glave – smanjena gustina u beloj masi i globus palidusu. 

Neurološke sekvele trovanja

Perzistentni ili odloženi efekti akut­nog trovanja ugljen-monoksidom uklju­čuju demenciju, amnestički sindrom, psihozu, parkinsonizam, paralizu, horeu, kortikalno slepilo, apraksiju, agnoziju, perifernu neuropatiju i inkontinenciju. Neurološkim promenama može prethoditi latentni interval od 24 časa do 40 dana. Većina neuroloških sekvela povezana je sa gubitkom svesti u akutnoj fazi trovanja. CT i NMR potvrđuju oštećenje bele mase i hi-pokampusa. 

Terapija

Pored prekida ekspozije, terapija trova­nja ugljen-monoksidom podrazumeva Što ranije davanje kiseonika koji direktno kom-penzuje hipoksiju u tkivima, istiskuje ugljen-monoksid iz veze sa hemoglobinom i drugim hemoproteinima. Treba ga dati u koncentraciji 100%, najbolje preko orona-zalne sonde, maske ili endotrahealne tube. Hipotenzija se leci intravenskim tečnosti-ma. Korekcija acidobaznih poremećaja je kontroverzna i može dovesti do ćelijske hipoksije, sekundarne na pomeranje krive disocijacije oksihemoglobina ulevo. Tera­pija izbora kod težih trovanja jeste hiper-barični kiseonik koji povećava količinu ras­tvorenog kiseonika oko deset puta, što je dovoljno da obezbedi cerebralne potrebe.

Indikacije za hiperbaričnu oksigenaciju (HBO) su: sinkopa, koma, konvulzije, Gla-zgow koma skor <15, bilo kakav neurološki poremećaj, karboksihemoglobin >25%, kar-boksihemoglobin >15% u trudnica, ishemi-ja miokarda, ventrikularne disritmije, perzi­stentni neurološki simptomi. Optimalni period u kojem bi trebalo započeti ovu vr­stu lečenja je unutar 6 časova od ekspozici­je, a kada je reč o trajanju terapije, postoje različiti protokoli u zavisnosti od indikacije.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Trovanje cijanidom (cijanidima)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.