Urinarne infekcije nakoan porodjaja
U puerperijumu. može dod do patoloških stanja na urinamom traktu, koji se manifestuje poremećajem oticanja’ mokraće, ili zapaljenskim procesima na nekim-delovima ovog sistema.
Poremećaji u oticanju mokraće
U poremećaje oticanja mokraće koji se sreću u puerperijumu, spadaju retencija i inkontinencija.
Retencija mokraće u prvim danima posle porođaja može biti uzrokovana oštećenjem mokraćne 1>ešike ih uretre u toku porođaja, hipo- tonijom zida bešike ili psihogenim razlozima. Ona može biti nepotpuna, kada se u bešici zadržava razidualni urin i posle mokrenja, ili potpuna, ako je mokrenje potpuno nemoguće.
Lečenje se u slučaju nepotpune retencije sastoji u ordiniranju medikamenata koji podižu mišićni tonus bešike ili spazmolitika kojima se smanjuje tonus bešičnog sfinktera. Od koristi su i plasiranje toplog termofora na mali trbuh, puštanje vode iz česme i rano ustajanje babinjare. Ako je u pitanju potpuna retencija, urin se mora ispuštati kateterom, uz striktno poštovanje principa asepse i antisepse. Kad se ova vrsta retencije produži na više dana, najbolje je plasirati trajni kateter, dok bešika ne vrati normalni tonus.
Inkontinencija mokraće se dešava ako je u toku porođaja došlo do oštećenja integriteta sfinktera bešike, ili njenog zida sa posledičnim stvaranjem fistula. Ovo se češće dešava kod porođaja završenih instrumentalnim putem, nego kod spontanih porođaja. Ukoliko je oštećenje lakšeg stepena, do nevoljnog odilaženja mokraće dolazi samo pri povećanju intraabdominalnog pritiska (kašalj, kijanje, smeh), a kod težih povreda se to dešava stalno. Terapija ovog poremećaja se sastoji u korektivnim operativnim zahvatima.
Zapaljenja urinarnog trakta
Zapaljenski procesi na urinarnom traktu posle porođaja nastaju zbog dilatacije mokraćnih puteva u trudnoći i usporenog toka oticanja mokraće, zbog nagnječenja zida bešike u porođaju, Ui unošenja patogenih klica katete- riziranjem bešike u toku Ui posle porođaja.
Najčešći uzročnici ovih infekcija su entero- gene bakterije, streptokoke i stafilokoke* Zapaljenski proces najčešće zahvata mokraćnu bešiku, manifestujući se učestalim mokrenjem, pečenjem pri mokrenju i bolovima u predelu bešike. Laboratorijski pregled mokraće pokazuje bakteriuriju i piuriju. Ukoliko dođe do proširenja zapaljenskog procesa na više delove urinarnog trakta, doći će do skoka telesne temperature i razviće se slika pijelonefritisa.
U tretmanu urinarnih infekcija u puerperiju- mu, dominiraju antibiotici određeni prema antibiogramu, uz odgovarajući higijensko- dijetetski režim. Terapija se mora sprovoditi dovoljno dugo, sve dok ponovljeni nalaz uri- nokulture ne bude uredan.