Medijastinumski emfizem (Pneumomediastinum -Emphysema mediastini)
Ovo oboljenje predstavlja pojavu vazduha u sreodgrudju (medijastinumu).
Spontani pneumomedijastinum je retko oboljenje; javlja se zbog formiranja komunikacije između medijastinuma i bronha usled propagacije vazduha do koje može da dodje usled prskanja promena na plućima kod odredjenih bolesti.
Češća je pojava pneumomedijastinuma usled povreda grudnog koša i vrata, prilikom hirurških operacija u predelu vrata, pri traheo tomiji, popuštanju bronhalnog šava kao i prilikom bronhoskopije ili ezofagoskopije.
Ako je povredena i pleura u predelu medijastinuma, dolazi i do pneumotoraksa. Vaz-duh takođe može da prodre u medijastinum iz predela vrata ili abdomena. U pojedinim dijagnoznim postupcima uspostavlja se pneumomedijastinum postepenom insuflacijom vazduha, koji se brzo povlači resorpcijom.
Koji su simptomi i znaci pneumomedijastinuma?
Simptomi su različitog intenziteta, od blagih do vrlo teških, dramatičnih manifestacija.
Blagi oblik pneumomedijastinuma praćenje lakšom dispnejom i osećajem pritiska u grudima.
Kod spontanog medijastinumskog emfizema javlja se, naglo, bol iza stemuma (grudne kosti); zrači u levo rame i prema vratu kao i pozadi, između lopatica, a pojačava se pri inspirijumu.
Gutanje je otežano, a ponekad postoji i potkožni emfizem.
Kako se postavlja dijagnoza pneumomedijastinuma?
Fizičkim pregledom mogu se pri palpaciji uočiti potkožne krepitacije (pucketanja) u predelu vrata i iznad stemuma.
One se često čuju sinhrono s otkucajima srca pri auskultaciji (Hammanov znak), naročito kada bolesnik leži na levom boku.
Za postavljanje dijagnoze pouzdaniji je rendgenološki nalaz sa karakterističnim odvajanjem medijastinalne pleure (plućne maramice) od srca, usled prisustva vazduha.
Traumatski medijastinumski emfizem može da bude praćen znacima šoka, asfiksije (gušenja), insuficijencije desne komore srca i pojavom infekcije.
Kako se leči pneumomedijastinum?
Nekomplikovani medijastinumski emfizem povlači se spontano, u toku 10 do 14 dana, i obično ne zahteva lečenje; ipak vazduh iz medijastinuma biće brže resorbovan ako bolesnik udiše kiseonik u visokoj koncentraciji.
U ostalim oblicima bolesti lečenje ima za cilj da ukloni uzrok koji je doveo do medijastinumskog emfizema, po potrebi i hirurškom intervencijom.
U težim oblicima sprovodi se intenzivno lečenje davanjem kardiotonika, analeptika, antibiotika i kiseonika.
Traumatski medijastinumski emfizem sa napred navedenim komplikacijama ima lošu prognozu.