Pojenje bebe
Koliko tečnosti beba treba da popije u toku jednog dana?
Potrebe odojčeta za tečnošću zavise od unosa kalorija, temperature okoline, vlažnosti vazduha, brzine vazdušnog strujanja, telesne temperature, aktivnosti deteta i brzine njegovog rasta.
Da li beba treba da pije vodu?
Za razliku od odojčeta na veštačkoj ishrani, kod odojčeta na prirodnoj ishrani (koje sisa ili se hrani izmlazanim majčinim mlekom) opterećenje solima je nisko, zbog čega mu nije potrebno davati dodatnu vodu, često ni u veoma toplim klimatskim uslovima.
Izuzetak su slučajevi: ako se prihranjuje adaptiranim ili kravljim mlekom, ukoliko izgubi veliku količinu vode u toku bolesti (proliv, povraćanje, povišena temperatura), ili ako se previše utopli. Naravno, nije ni zabranjeno dojenoj bebi ponekad dati vodu, ali to ne treba činiti često. Redovno davanje vode odojčetu (u slučajevima kada to nije potrebno) može da dovede do smanjenja intenziteta dojenja, ili da utiče na pojavu nepravilnih navika kod bebe i da smanji priticanje mleka u dojke.
Koju vodu smem da dam bebi?
Bebi se može dati prokuvana, nezaslađena vodovodska voda i flaširana, negazirana, niskomineralna voda. Ukoliko flaširana voda nije namenjena specijalno odojčadi, u prvih šest meseci je treba pre upotrebe prokuvati minut, a načetu držati u frižideru do tri dana i smlačiti pre nego što se da bebi). Starijoj odojčadi se može dati i neprokuvana flaširana voda iz tek otvorene boce, ukoliko postoji garancija proizvođača da je bakteriološki ispravna. Vodu iz načete flaše koja nije stajala u frižideru treba jednom prokuvati.
Izvorska i bunarska voda moraju da budu pregledane pre upotrebe. Neophodno je da se od nadležnih stručnjaka zatraži mišljenje o davanju ove vode odojčetu, zbog nepoznatog mineralnog sastava i moguće kontaminacije nitratima iz veštačkih đubriva (ni prokuvavanje ne može da ih odstrani).
Nitrati se pretvaraju u nitrite, koji menjaju glavni sastojak krvi – hemoglobin u methemoglobin, nesposoban da otpušta kiseonik i predaje ga ćelijama. Beba sa methemoglobinemijom je izrazito modra i ima simptome nedostatka kiseonika, što može da joj ugrozi život.
Da li je bebi bolje dati vodovodsku ili flaširanu vodu?
Ako se držite datih preporuka, svejedno je.
Da li je bolje mlečnu formulu rastvarati vodovodskom ili flaširanom vodom?
Mlečne formule je bolje rastvarati vodom sa manje minerala. Ako je vaša vodovodska voda previše tvrda, najbolje je da koristite specijalnu vodu za formule koja je skoro potpuno demineralizovana i ne treba je prokuvavati. Jednom otvoreno pakovanje se sme upotrebiti bez prokuvavanja ako je držano u frižideru manje od tri dana.
Do li se voda za formule sme dati bebi da pije?
Sme, ali se ne preporučuje za dužu upotrebu, jer nema dovoljno minerala. Zgodna je za putovanje.
Do kada bebi da prokuvavam vodu?
Odojče treba da pije prokuvanu vodu do navršenih šest meseci, a ako tada nastupa letnji period, onda i tokom njega.
Kada je voda bakteriološki ispravna?
Voda se može dezinfikovati na nekoliko načina:
Prokuvavanje: Da bi voda bila bakteriološki ispravna, treba da ključa bar jedan minut na temperaturi od 100 stepeni. Izuzetak su vanredni uslovi, u kojima postoji veći rizik kontaminacije (elementarne nepogode, ratovi i si ), kada dužina ključanja vode ne treba da bude ispod 30 minuta. Pošto je prokuvana voda bljutava zbog gubitka kiseonika, češće se daje u vidu čajeva. Mada bi, zbog sadržaja šećera u njima, bilo bolje da se daje čista voda, koju je moguće obogatiti kiseonikom brzim presipanjem iz suda u sud, pri čemu se stvaraju mehurići vazduha.
Vodu je moguće dezinfikovati i hlorisanjem. Ovo je dobra metoda, mada treba napomenuti da se pri tom procesu iz hlora oslobađaju nusprodukti (trihalometani), koji dodatnim prokuvavanjem mogu da se delimično odstrane. Inače, njihova koncentracija u vodovodskoj vodi je 10 puta manja od maksimalno dozvoljene, pa je ovakva voda i bakteriološki i hemijski bezbedna.
Prečišćavanje vode je moguće obaviti i filtriranjem. Mali, kućni filteri, na bazi aktivnog uglja – otklanjaju samo organske elemente, i moraju da se često menjaju. Vodu dobijenu ovakvim filtriranjem ipak treba prokuvati – ako se daje bebi. Veći (i mnogo skuplji) filteri, koji rade na bazi „reverzne osmoze” – prečišćavaju vodu hemijski i, donekle, bakteriološki. Međutim, saprofitna flora (bakterije koje u normalnim imunološkim uslovima ne izazivaju infekcije kod ljudi) uništava se završnom dezinfekcijom pomoću ultravioletne lampe. Ovakvi filteri do te mere de- mineralizuju vodu da u svom sastavu treba da imaju i remineralizator koji joj vraća potrebne minerale, o čemu se treba raspitati pre kupovine.