Hronična plućna insuficijencija
Respiracijska insuficijencija je bolesno stanje koje nastaje kao posledica nesposobnosti respiracijskog sistema da održava normalnu razmenu gasova između spoljnjeg vazduha i cirkulišuće krvi.
Ona se odlikuje sniženim parcijalnim pritiskom kiseonika u arterijskoj krvi (hipoksemijom) i smanjenom saturacijom hemoglobina kiseonikom, sa povećanjem parcijalnog pritiska ugljen-dioksida (hiperkapnija), ili bez njega.
Hipoksemijom se smatra parcijalni pritisak kiseocfika u arterijskoj krvi (Pa02), snižen ispod 9,3 kPa u proseku (normalni pritisci zavise od godina starosti), saturacije hemoglobina (Sa02) ispod 0,94, a hiperkapnijom povišen parcijalni pritisak ugljen-di oksida u arterijskoj krvi (PaC02) preko 6 kPa.
Respiracijska insuficijencija može biti akutna i hronična. Značajnom respiracijskom insuficijencijom smatra se sniženje Pa02 ispod 8 kPa (60 mmHg) i povećanje PaC02 preko 6,6 kPa (50 mmHg), ako je poremećaj razmene gasova u plućima nastao naglo, odnosno ako je respiracijska insuficijencija akutna. Hroničnu respiracijsku insuficijenciju odlikuje trajna hipoksemija s hiperkapnijom, ili bez nje. Kada se u toku hronične respiracijske insuflcijencije naglo pogorša razmena gasova u plućima (Pa02 snizi za 10 do 15 mmHg, ili više, u odnosu na stabilno stanje, ili pH snizi ispod 7,3 pri bilo kakvoj hiperkapniji), to se takođe naziva akutnom respiracijskom insuficijencijom, mada se kod nas češće koriste nazivi akutno pogoršanje hronične respiracijske insuficjencije.
Hronična respiracijska insuficijencija može biti latentna, kada se poremećaj razmene gasova u plućima ispoljava pri fizičkom naporu, ili manifestna, kada je gasni poremećaj merljiv i u miru. Danas se koristi podela respiracijske insuflcijencije, zasnovana na patofiziološkim mehanizmima njenog nastanka, na tip I respiracijske insuflcijencije – koji se odlikuje samo hipoksemijom, i tip II gde postoji hipoksemija s hiperkapnijom.
Do pojave hronične respiracijske insuflcijencije mogu dovesti različita oboljenja i oštećenja respiracijskog sistema od centralnog nervnog sistema, odnosno mesta stvaranja respiracijskog impulsa, preko oboljenja ili oštećenja svih struktura koje učestvuju u prenošenju impulsa kao i u širenju i skupljanju grudnog koša, do oboljenja pluća.
Hronična respiracijska insuficijencija najčešće nastaje usled primarnih bolesti pluća, od kojih 80 do 90% čini hronična opstrukcijska bolest pluća (HOBP). Treba imati u vidu da se može udružiti više uzroka hronične respiracijske insuficijencije, pri čemu se HOBP obično pridružuje oboljenjima iz prve i druge grupe.
Pošto hronična respiracijska insuficijencija napreduje postepeno, zahvaljujući kompenzatornim mehanizmima uspostavlja se biološka ravnoteža između hipoksemije, hiperkapnije, aktivnosti disajnih centara i disajnog rada. Takvo stanje ravnoteže naziva se stabilnim stanjem hronične respiracijske insuficijencije. U takvom stanju Pa02 ne varira više od 10 do 15 mmHg i postoji kompenzovana respiracijska acidoza. Ova ravnoteža, odnosno stabilno stanje može da se uspostavi na bilo kom stepenu hipoksemije i hiperkapnije blažeg ih umerenog, stepena (obično pri Pa02 do 70% i PaC02 do 8 kPa). Međutim, ravnoteža je veoma labilna, posebno ako je na spomenutom nivou poremećaja respiracijskih gasova, kada je mogu poremetiti brojni činioci.
Dejstvom navedenih činilaca, označenih kao uzročnici akutnog pogoršanja hronične respiracijske insuficijencije, naglo se pogoršavaju hipoksemija i hiperkapnija. Takvo stanje hronične respiracijske insuficijencije naziva se akutnim pogoršanjem hronične respiracijske insuficijencije ili respiracijska dekompenzacija.
Najčešći uzroci respiracijske dekompenzacije su: bronhopulmonalna infekcija, pojava ili pogoršanje opstrukcije u disajnim putevima, insuficijencija levog srca ili plućna trom boembolija. Ređi, ali podjednako značajni su uzroci: primena visoke koncentracije kiseonika kod bolesnika sa hiperkapnijom, kao i primena sedativnih lekova koji deprimiraju respiracijske centre.
Kako se manifestuje hronična respiratorna insuficijencija?
Nije precizno određen nivo hipoksemije i hiperkapnije pri kome se ispoljavaju klinički simptomi i znakovi respiracijske insuficijencije.
Znaci i simptomi respiracijske insuficijencije ispoljavaju se u stadijumu respiracijske dekompenzacije. Stepen ispoljavanja zavisi od težine gasnih poremećaja, brzine nastanka poremećaja, stepena adaptiranosti organizma i individualne osetljivosti na hipoksemiju i hiperkapniju. Neophodno je dobro poznavanje ovih simptoma i znakova, jer respiracijska dekompenzacija predstavlja urgentno stanje.
Neuropsihički simptomi i znaci najčešće dominiraju kliničkom slikom respiracijske dekompenzacije. Često se na osnovu ispoljenosti ovih znakova može grubo proceniti težina respiracijske insuficijencije.
Glavobolje se javljaju ujutru, čeone su ili u vidu „šlema”, mogu ih pratiti promene na očnom dnu, pa se stoga mogu pogrešno dijagnostikovati kao tumor mozga. Karakterističan znak obično preteće respiracijske kome jeste inverzija sna, što znači nesanica u toku noći, a pospanost u toku dana.
Neprepoznavanje ovog znaka respiracijske insuficijencije, i primena hipnotičkih sredstava, po pravilu uzrokuju dalje pogoršanje respiracijske insuficijencije. Kod bolesnika se često pojavljuju mišićni trzaji, nekada kao grubi pokreti čitavog tela ili kao fini tremor ispruženih ruku (,,flapping”-tremor).
Grčevi ponekad mogu biti po tipu konvulzija i pod slikom pravog epileptičkog napada. Česti su poremećaji rukopisa (disgrafija). Poremećaji svesti različitog su stepena, od somnolencije, sopora do kome.
Može postojati klinička slika prave endogene psihoze, i biti uzrok pogrešne dijagnostike i primene sedativnih lekova. Za skup svih ovih neuropsihičkih simptoma i znakova obično se koristi naziv respiracijska encefalopatija.
Hipoksemija i hiperkapnija uzrokuju tahikardiju i arterijsku hipertenziju, dok je pojava hipotenzije loš prognostički znak. Kao posledica neposrednog dejstva hipo ksemije i hiperkapnije na zidove arteriola (povećana propustljivost) javlja se podbulost i pletoričan izgled lica (čemu doprinosi i sekundarna eritrocitoza), uz hiperemiju konjuktiva i egzoftalmus, što bolesniku daje karakterističan izgled „žabljeg lica”: koža je topla i vlažna (oznojena) usled dilatacije kapilarnih sudova potkožnog tkiva. U težem stadijumu mogući su znaci insuficijencije desnog srca i raznovrsni poremećaji ritma srca, sve do zastoja rada srca ili fibrilacije komora srca.
Simptomi i znaci zavise od vrste osnovnog oboljenja. Ako je reč o primarnom plućnom oboljenju, pre svega HOBP, pogoršavaju se znaci opstrukcije u disajnim putevima. Treba istaći daje vrlo alarmantan znak pogoršanja respiracijske insuficijencije, neočekivano smanjivanje dispneje i kašlja.
Površno disanje, slabljenje disajnog šuma i nestanak pratećih zvukova znak su oslabljenog strujanja vazduha kroz disajne puteve i ukazuje ili na veoma tešku opstrukciju u disajnim putevima ili na depresiju centara za disanje i za kašalj, kao i na iscrpljenost disajne muskulature.
Dehidracija pogoršava opstrukciju u disajnim putevima. S druge strane, usled pojačanog lučenja bronhijalnog sekreta, izazvanog hiperkapnijom, disajni putevi su prepunjeni sekretom koji se, zbog slabosti i gubitka refleksa kašlja, ne može ukloniti iz disajnih puteva. Klinička slika u tom trenutku može ličiti na kardiogeni edem pluća, što takode može biti povod za pogrešnu procenu bolesti i primenu neadekvatne terapije.
Usled hipoksije tkiva i acidoze nastaju znaci oštećenja ili smanjenja funkcije pojedinih organa. Ova oštećenja obično su reverzibilna. Oštećenje funkcije bubrega ispoljava se oligurijom, proteinurijom i azotemijom. Često se javljaju znaci oštećenja funkcije jetre. Usled hiperkapnije povećava se sekrecija hiperacidnog želudačnog soka, dilatiraju se krvni sudovi želuca i oštećuje sluznica, te nastaju erozije i ulceracije sa znacima krvarenja iz digestivnog trakta.
Kako se postavlja dijagnoza hronične plućne isnuficijencije?
Dijagnoza respiracijske insuficijencije pouzdano se postavlja samo na osnovu analize sastava respiracijskih gasova u arterijskoj krvi.
Skup svih navedenih kliničkih simptoma i znakova dopunjuje dijagnostiku. Neophodno je otkriti osnovnu bolest, koja je dovela do razvoja respiracijske insuficijencije, primenom odgovarajućih dijagnostičkih postupaka, a u fazi respiracijske dekompenzacije pronaći uzrok pogoršanja respiracijske insuficijencije.
Diferencijalno dijagnostički, posebno u fazi respiracijske dekompenzacije, dolaze u obzir brojna neurološka, psihijatrijska i kardiovaskularna oboljenja, a kod komatoznih bolesnika i svi drugi uzroci kome.
Kako se leči hronična respiratorna insuficijencija?
Terapijske mere kod hronične respiracijske insuficijencije zavise od težine respiracijske insuficijencije, faze bolesti (stabilno stanje ili akutno pogoršanje), osnovne bolesti i stanja miokarda (insuficijencija srca).
Kod svih bolesnika s hroničnom respiracijskom insuficijencijom, fizička aktivnost je ograničena, od lako smanjene sposobnosti za fizički rad do potpune nepokretnosti bolesnika, zavisno od težine hronične respiracijske insuficijencije i osnovne bolesti. Dobra edukacija ovih bolesnika, uz edukaciju njihove okoline, redovne lekarske kontrole i sprovodenje svih terapijskih mera imaju za cilj produženje i bolji kvalitet njihovog života.
Analeptički lekovi se primenjuju kod svih bolesnika s primarno sniženom aktivnošću respiracijskih centara (hipoventilacioni sindrom gojaznih osoba, centralna apneja u snu, centralna hipoventilacija pluća).
Najčešće se koristi medroksiprogesteron u dozi od 100 mg dnevno, ili acetazolamid u dozi od 250 mg tri puta dnevno.
Almitrin-bismesylat je stimulator perifernih hemoreceptora na hipoksiju i korektor distribucionih poremećaja u plućima. Prime njuje se u dozi od 100 mg dnevno.
Ovaj lek se često koristi i u lečenju bolesnika s hroničnom respiracijskom insuficijencijom umerenog stepena, primarno plućnog porekla. Kod bolesnika s teškom respiracijskom insuficijencijom u stabilnom stanju bolesti dikovana je hronična (dugotrajna) oksignoterapija u kućnim uslovima.
Oksigenoterapija se sprovodi kontinuirano u toku 24 časa (najmanje 15 sati dnevno), u kućnim uslovima, pomoću različitih uređaja (boce s kiseonikom u obliku gasa, boce s tečnim kiseo- nikom ili koncentrator kiseonika). Koncentratori kiseonika koncentrišu sobni vazduh i najpraktičniji su za primenu DOT u kućnim uslovima.
Poslednjih godina kod bolesnika kod kojih DOT nije u mogućnosti da obezbedi adekvatnu oksigenaciju arterijske krvi, ili kod kojih izrazito raste PaC02, primenjuje se kućna mehanička ventilacija pluća. Postoje različiti tehnički uređaji za ovu vrstu ventilacije. Kod bolesnika s opstrukcijskom apnejom u snu, terapija izbora je maska s kontinuiranim pozitivnim pritiskom (CPAP maska), koja se nosi u toku spavanja.
Akutno pogoršanje hronične respiracijske insuficijencije urgentno je stanje i, po pravilu, zahteva lečenje bolesnika u jedinici za intenzivnu negu. U tom stanju potrebna je hitna intenzivna terapija koja uključuje lečenje respiracijske insuficijencije, osnovne bolesti i uzroka pogoršanja respiracijske insuficijencije. U tabeli 7 prikazani su terapijski principi lečenja akutnog pogoršanja hronične respiracijske insuficijencije. Prva terapijska mera je uklanjanje hipoksije. Kiseonik se primenjuje ako je Pa02 niži od 50 do 55 mmHg (7 kPa), a u slučaju i drugih uzroka tkivne hipoksije, i pri Pa02 višim od 8 kPa (60 mmHg).
Doza kiseonika zavisi od težine hipoksemije i hiperkapnije. Kod bolesnika kod kojih postoji samo hipoksemija, kiseonik se može primeniti u većoj koncentraciji u udahnutom vazduhu, odnosno u većem protoku (3 do 4 l/min). Kod bolesnika kod kojih postoji hiperkapnija, kiseonik se primenjuje u maloj koncentraciji (24 do 30%), odnosno s malim protokom (0,5 do 2 l/min.), zbog opasnosti od porasta PaC02 pod oksigenotesapijom.
Pošto je u ovom stanju respiracijske insuficijencije hipoksemija jedini stimulus ventilacije pluća, dozu kiseonika treba podesiti tako da Pa02 bude 55 do 60 mmHg. U toku prvih sati primene oksigenoterapije neophodna je česta kontrola respiracijskih gasova u arterijskoj krvi i kontrola kliničkog stanja bolesnika. Kod nekih bolesnika pod oksigenoterapijom izrazito poraste hiperkapnija (uobičajeni porast je 5 do 10 mmHg) i u tim slučajevima su potrebne dodatne terapijske mere (primena analeptičkih sredstava, održavanje budnog stanja bolesnika, nekada i mehanička ventilacija pluća).