Benigni tumori pluća
Benigni tumori pluća su retki – čine najviše 1 do 2% svih tumora pluća. Neki od njih, iako izgledaju histološki benigni, potencijalno su maligni tumori.
Većina se javlja na periferiji pluća, često bez simptoma, i otkrivaju se slučajno. Kada su lokalizovani u bronhu, daju simptome opstrukcije bronha, pneumonit, apsces pluća, bronhiektazije i atelektazu.
Dešava se da se beningi tumor u velikim disajnim putevima mesecima leči kao bronhijalna astma, pre nego što se dijagnostikuje bronhoskopijom.
Hamartom – Potiče iz embrionalnih zaostataka i obično se javlja na periferiji pluća kao okrugla senka veličine do 4 cm. U oko 10% slučajeva lokalizacija je u bronhu. Do otvaranja grudnog koša teško se može razlikovati od karcinoma pluća. Terapija izbora je operacija.
Leiomyoma – Tumor izrasta iz glatkih mišića periferije pluća, zidova traheje, kao solitarni tumor, sličnih kliničkih karakteristika kao i ostali benigni tumori pluća. Može se javiti i u obliku multipne fibroleiomiomatoze pluća, koja predstavlja poseban klinički entitet praćen znatnim oštećenjem disajne funkcije i recidivima pneumotoraksa. Najčešće se vida u žena, udružen sa miomima uterusa, tako da ima mišljenja da se radi o hormonški zavisnim pojavama.
Fibroma – Lokalizovan benigni tumor koji raste iz tkiva periferije pluća, pleure i zida velikih bronha.
Hondroma. – Redak tumor, sastavljen od hrskavice pokrivene epitelom. I ovde, kao i kod ostalih benignih tumora pluća, radiografski i klinički nalaz zavisi od prisustva ih odsustva opstrukcije vazdušnih puteva.
Lipoma. – Tumor vodi poreklo od masnog tkiva parenhima pluća, traheobronhijalnog stabla i pleure. U oko 80% slučajeva je lokalizovan u bronhu.