• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Napad astme (akutni teški)

Šta je napad astme (akutni teški)?

Astma je multifakrojalni sindrom koji ob­uhvata atopiju, bronhijalnu hiperreaktivnost i akutni i hronični imunološki odgovor pod delovanjem imunoglobulina E (IgE) ili bez delovanja IgE.

Astma (od grčkog: teško di­sati, dahtati) jedan je od najstarijih medicin­skih termina, prvi put je zapisan u Homero­voj Ilijadi, a kasnije u radovima Hipokrata, Aristotela i Galena.

Simptomi astme su ra­znoliki po načinu ispoljavanja, intenzitetu, učestalosti i trajanju. Ona se može manifestovati kašljem, akutnim bronhospazmom (suženje disajnih puteva), ponavljanim zviždanjem u grudima, kao hronična teška astma, profesijska ili fatalna ast­ma.

Ne iznenađuje činjenica da su sa tako ši­rokim rasponom simptoma patogenetski mehanizmi bolesti različiti i komplikovani. Poznato je da astma nastaje zbog delovanja mnogobrojnih spoljašnjih faktora na genet­ski predisponirani organizam. Spoljašnji fak­tori utiču kontinuirano ili povremeno, a verovatno su mogući i varijeteti. Pojava astme dovodi se u vezu sa zagadenošću vazduha, geografskim položajem, klimom, uslovima na radnom mestu, socijalno-ekonomskim položajem, stresom, duvanskim dimom i drugim činiocima životne sredine.

U okviru genetske predispozicije i opšteg uticaja faktora spoljašnje sredine, akut­na pogoršanja astme nastaju delovanjem precipitirajućih faktora povremenog karak­tera.

To su najčešće udahnuti alergeni, ve­ćinom plesni, poleni i grinje. Ostali važni pokretači astme su izlaganje hladnoći, fizič­ki napor i lekovi, a njihovi patogenetski putevi se prepliću.

Infekcije gornjih disajnih puteva, naro­čito virusne etiologije, odavno se povezuju sa akutnim teškim pogoršanjima astme.

Akutna teška astma je epizoda bolesti u kojoj je potencijalno ugrožen život bolesni­ka, a pri tome nema povoljnog reagovanja na obično efikasne lekove ili na povećanje doze inhalacionih (beta 2-agonista i teofilinskih preparata. Akutni napad nastaje poste­peno tokom nekoliko dana ili brzo za ne­koliko minuta. Status asthmaticus je stari termin za ovaj oblik astme, ali ga više ne treba koristiti. Kada se dijagnostikuje teška astma, neophodna je hitna hospitalizacija, često u jedinici intenzivne nege, i primena dodatnih doza inhalacionim beta 2-agonista i sistemskih glikokortikoosteroida.

Iako se dugo smatralo da astma nije fa­talna bolest ( što ilustruje Oslerova izreka „da bolesnici sa astmom dahću ka staro­sti”), podaci dobijeni poslednjih godina pokazali su da to nije tačno, jer je u mno­gim zemljama konstatovan porast mortali-tata od astme.

Astma je bolest malih disajnih puteva sa različitom težinom opstrukcije koja se ne odražava uvek ispitivanjem funkcije velikih disajnih puteva, ali se povremeno reflektuje smanje­njem parcijalnog pritiska kiseonika (Pa02).

Za vreme akutnog napada astme znatno se menja kardiopulmonalna funkcija, uklju­čujući smanjenje protoka vazduha, zadrža­vanje vazduha i poremećaj ventilaciono/perfuzionog odnosa koji vodi arterijskoj hipoksemiji i zatim hiperkapniji.

Kod svih bolesnika sa astmom postoji potencijalni rizik od nastanka teškog napa­da sa respiratornom insuficijencijom ili bez poremećaja respiratornih gasova. Iako procena težine astme uključuje kliničke para­metre, ispitivanje plućne funkcije ima naj­važniju ulogu u definisanju težine, proceni odgovora na terapiju, pri odlučivanju o prijemu i otpustu iz bolnice. 

Kada se u ambulanti nađe bolesnik u teškom akutnom napadu astme, veoma je važno da lekar brzo pro­ceni težinu bolesti da bi se što pre uključila adekvatna terapija. 

Glavni ciljevi procene su:

  • određivanje težine napada,
  • identifikacija udruženih bolesti i
  • isključivanje mogućih komplikacija ast­me,
  • istorija bolesti 

Iako se detaljni podaci iz istorije bole­sti mogu dobiti i kasnije kada se pobolj­ša stanje bolesnika i disajne tegobe smanje, iz nekoliko razloga je veoma važna kratka anamneza. Prvo, ona pomaže u proceni svesti bolesnika, mentalnog stanja kao i sposobnosti govora.

Posledica pogor­šanja opstrukcije je nemogućnost govora u rečenicama ili čak potpuna nesposobnost govora. Ovaj jednostavni znak može se smatrati pokazateljom težine napada.

Dru­go, vrlo je važno utvrditi vreme početka napada. Napad nekad počinje naglo uz br­zu progresiju ili traje danima ili nedeljama.

Treće, istorija bolesti je značajna za otkri­vanje bolesnika sa visokim rizikom od na­pada fatalne astme. Anamnestički podaci koji pomažu da se otkriju bolesnici sa vi­sokim rizikom uključuju: bolničko lečenje tokom prethodnih 12 meseci, tri ili više propisanih antiastmatskih lekova, podatak o ranijim napadima astme opasnim za ži­vot, psihosocijalni problemi i neprihvatanje predložene terapije. Postojanje bilo kog od navedenih faktora rizika opominju lekara na opreznost, na potrebu agresivnog lečenja i dužu opservaciju. I konačno, iz­uzetno su važni podaci o primenjenim lekovima. Prekomerna inhalacija beta2-agonista pre prijema može biti znak težine egza­cerbacije i predstavlja rizik od toksičnih sporednih efekata. Prethodno lečenje viso­kim dozama inhalacionih kortikosteroida ili oralnim kortikosteroidima ukazuje da je astma u dužem periodu bi­la teška ili da može biti teška reverzija akutnog napada astme.

Kako se manifestuje akutni teški napad astme?

Pri fizičkom pregledu bolesnika treba obavezno odrediti broj respiracija, frekven­ciju rada srca, paradoksni puls, boju kože i sluzokoža, stanje svesti, mogućnost leža­nja na ravnom i mogućnost govora.

Srčana frekvencija koja se održava iznad 120/min ukazuje na rizik od nepovoljnog ishoda napada.

Povećanje tahikardije korelira sa pogoršanjem hipoksemije i poveća­njem broja komplikacija. Međutim, ako tahikardija nije ovog stepena, ne isključuje se mogućnost da je napad opasan za život, pošto ponekad u toku teške hipoksemije nastaje bradikardija. Tahikardiju ne treba ignorisati, jer ona može biti posledica ank­sioznosti ili veće primene bronhodilatatora.

Respiratorna frekvencija je povećana kod svih bolesnika sa akutnom astmom. U teškom napadu astme, uz tahipnoju od 25- 30 respiracija /min, obično se uočava da bolesnik korisiti pomoćnu disajnu musku­laturu.

Veliki pad sistolnog pritiska, više od 25 mmHg, u inspirijumu (pulsus paradoxus) smatra se pouzdanim kliničkim zna­kom teškog napada, pošto odražava pluć­nu hiperinflaciju kombinovanu sa velikim promenama intratoraksnog pritiska.

Čujni vizing slabo korelira sa težinom opstrukci­je protoku vazduha. Kod bolesnika sa naj­težim napadom ponekad se pri auskultaciji konstatuju relativno “tiha pluća”, zatim bradikardija (usporen rad srca), cijanoza (plava prebojenost kože) i poremećaj svesti sa pospanošću i konfuzijom, što ukazuje na neposredni rizik od smrti.

Dijagnoza

Klinička procena težine opstrukcije često predstavlja problem čak i iskusnom kliničaru, osim u najtežim oblicima opstrukcije. U stvari, simptomi i fizički nalaz slabo koreliraju sa stepenom opstrukcije protoku va­zduha i težinom poremećaja razmene gasova.

Težina opstrukcije se, zbog toga, najbolje procenjuje objektivim merenjem pomo ću spirometra ili određivanjem vršnog pro­toka u ekspirijumu (PEF). Spirometar ili merač vršnog protoka je obavezan deo opre­me u zdravstvenim ustanovama koje zbri­njavaju akutna stanja, kako bi se pre počet­ka terapije obavila ispitivanja.

Kod bolesni­ka sa teškim poremećajem disanja inicijal­no merenje vršnog protoka je veoma važno jer omogućava procenu veličine poboljša­nja pri lečenju akutnog pogoršanja. 

Lečenje bolesnika sa akutnom, teškom astmom

Dok se obavljaju navedena ispitivanja procene težine, treba početi lečenje. Osno­vni ciljevi lečenja teške, akutne astme jesu popravljanje hipoksemije, otklanjanje ops­trukcije protoka vazduha i smanjivanje inflamacije (zapaljenja) u disajnim putevima, uz izbegavanje neželjenih sporednih efekata primenjenih lekova. Preporučuje se da se odmah obezbedi intravenski pristup za davanje lekova.

Kod većine bolesnika u teškom napadu astme postoji hipoksemija i potreban je ki­seonik putem maske. Terapija kiseonikom ne mora biti kontrolisana i on se primenjuje preko binazalne kanile ili maske u visokim koncen­tracijama, da bi se postigao parcijalni pri­tisak kiseonika u arterijskoj krvi bar 9 kPa (70 mmHg) ili saturacija kiseonikom više od 92%.

Za lečenje akutne astme najefikasniji bronhodilatatori su beta2-agonisti ako se primene putem nebulizacije. Selektivni agonisti imaju prednost kod svih bolesnika pri­mljenih na bolničko lečenje. Uz njih, bole­sniku treba obavezno dati kiseonik, pošto je poznato da beta 2-agonisiti primenjeni u te­škom napadu astme mogu izazvati poreme­ćaj ventilaciono/perfuzionog odnosa u plu­ćima, što dovodi do arterijske hipoksemije.

Primenjuje se lek (salbutamol, fenoterol ili terbutalin) u obliku nebulizacije u viso­kim dozama (5-7,5 mg) što pre, a moguće ga je dati i u toku transporta bolesnika u bolnicu. Inhalacija se ponavlja onoliko pu­ta koliko je potrebno tokom prvih 6-12 sati. Efikasna je i kontinuirana nebulizacija niskih doza beta2-agonista. Neželjena dejstva ove terapije su klinički beznačajna.

Komore za inhalaciju, kao dodaci doziranom aerosol inhalatoru, jesu alternativ­ni metod za primenu visokih doza ovih lekova za lečenje teške akutne astme. Takvi produžeci mogu se korisititi i izvan bolni­ce ukoliko nema uslova za nebulizaciju preko aparata.

Astma je primarno inflamacijski pore­mećaj i kortikosteroidi su zbog toga važni u lečenju akutnih pogoršanja bolesti. Kor­tikosteroidi su veoma efikasni u kontroli inflamacijskog procesa, jer deluju na mno­gobrojne inflamacijske ćelije i inflamacijske mehanizme, iako ključne ćelijske mete još nisu u potpunosti otkrivene.

Sistemske kortikosteroide treba početi uz terapiju kiseonikom i nebulizaciju beta2-agonista. Pošto kortikosteroidi i pri pa-renteralnoj primeni ne deluju odmah, pri-menjuju se što je moguće pre. Izbor korti-kosteroida nije posebno važan.

Nadoknada tečnosti je obavezna samo kod malog broja bolesni­ka. To treba uvek imati na umu i dobro je da kod svih bolesnika postoji intravenski pristup za primenu lekova, naročito kod bolesnika kod kojih nije uočeno brzo reagovanje na početnu terapiju bronhodilatatorima putem nebulizatora.

Bolesnici u akutnom napadu teško se iskašljavaju zbog generalizovane intenzivne bronhoopstrukcije. U zbrinjavanju akut­nog napada fizikalna terapija se ne korisiti za asistirani kašalj i iskašljavanje, mada kasnije može da daje efekte.

Mehanička ventilacija je retko potrebna, ali je to postupak koji spasava život bolesnika sa najtežim akutnim napadom ast­me.

Konačna odluka o intubaciji i mehanič­koj ventilaciji bolesnika u napadu astme zavisi od procene kliničara i mogućnosti bolesnika da održi spontanu respiraciju dok bronhodilatatori i kortikosteroidi ne ispolje dejstvo. 

Slični članci

Ovo su najčešći alergeni na našim prostorima

Alergije Najčešći alergeni Alergijske reakcije označavaju imuni odgovor organizma na neku materiju iz spoljašnje sredine, koja obično nije štetna po...

Pročitaj jošDetails

Dijagnostifikovana mi je bronhijalna astma(alergija potvdjena na grinje,polen,vunu,perije

Dobar dan.Imama 29 godina i dijagnostifikovana mi je bronhijalna astma(alergija potvdjena na grinje,polen,vunu,perije),dobila sam pumpice (simbikort i berodual),redovno odlazim na...

Pročitaj jošDetails

Mikoplazma pneumonije već 4 godine i IgM antitela

Dobar dan. Molim vas ako moze da mi brzo odgovorite. Imam micoplazmy pneumoniu vec 4 godine IGM pozitivno i ne...

Pročitaj jošDetails

Žena od 70 godina boluje od bronhitisa i u bolnici je

Žena od 70 godina boluje od bronhitisa i u bolnici je Zena 70-Ttih god boluje od bronhitisa,ali se stanje toliko...

Pročitaj jošDetails

Bol u predelu trbuha prilikom kašlja

Bol u predelu trbuha prilikom kašlja Postovani, zanima me da li je bol u predelu bronha, ili traheje, prilikom laganog...

Pročitaj jošDetails

Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja je bila obostrana

  Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja je bila obostrana Pre 10 dana sam prelezala upalu pluca koja...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Plućno srca (akutno)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.