Test na tuberkulozu (tuberkulinske probe)
U humanoj medicini testiranje tuberkulinom radi utvrđivanja postojanja alergije praktično se sastoji od kožnih proba. Za dijagnostičke svrhe koristi se nekoliko tuberkulinskih proba, od kojih se jedna primenjuje pri svakodnevnom radu, druge samo povremeno, a treće samo u eksperimentima. Najčešće se primenjuje intrakutana metoda odnosno Mantoux test, jer se samo tom probom može odrediti količina unetog tuberkulina. Pored Mantouxo-ve intrakutane probe, koriste se još kutana i perkutana proba, a ostale su skoro potpuno napuštene u humanoj praksi.
Intrakutana tuberkulinska proba po Mantouxu (1907) najpreciznija je od svih tuberkulinskih proba i danas je standardni test Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Izvodi se na taj način što se na gornjoj trećini leve podlaktice, ubrizga, striktno intradermalno (što površnije) 0,1 ml Alt-tuberkulina ili određenog rastvora PPD tuberkulina.
Razblaženja Alt-tuberkulina prave se na strogo određen način.
Po preporuci SZO, u našoj zemlji upotrebljava se PPB tuberkulin koji proizvodi Statens Serum Institute u Kopenhagenu.
Brojne svetske studije pokazale su da nije opravdano upotrebljavati veće doze tuberkulina. Sve osobe koje su inficirane bacilom tuberkuloze reaguju na niske koncentracije PPD-a. Testiranje većim dozama, 50-100 TU, daje nespecifične reakcije, koje su, uglavnom, uzrokovane antigenima srodnim bacilima tuberkuloze.
Prilikom ubrizgavanja treba paziti da tuberkulin dospe u kožu, za šta, kao kontrola, služi pojava beličaste papule iznad površine kože na mestu ubrizgavanja, koja ima uleg-nuća od korenova dlake (fenomen narandže), prečnika 5-6 mm.
Test treba čitati tek pošto iščezne nespecifična zapaljenska kožna reakcija i ostane samo induracija u koži, što se obično događa 72 sata posle izvršene probe. Pod pozitivnom reakcijom smatra se otok najmanje 6 mm u prečniku. Kod preosetljivih (hipersenzitivnih) osoba mogu se videti znatno prostranije kožne reakcije od navedene, pa čak i edematozne ili bulozne promene, posle kojih može doći do centralne nekroze.
Kod pozitivnih proba ćelijski infiltrat obično prominira iznad nivoa kože, a sama koža je, najčešće u predelu infiltrata crvena i zapaljena. Međutim, nikada ne treba propustiti palpaciju, pošto se nekada mogu razviti dublji infiltrati, a da pri tome koža ne bude zahvaćena zapaljivom reakcijom. To je izuzetno važno pošto je infiltrât, odnosno indu- racijđli koži ono što se meri, a nikako eritem.
Kutana – Pirquet proba
Kutanu (kožnu) tuberkulinsku probu prvi je u praksu uveo bečki pedijatar Clemens von Pirquet, koja se, njemu u čast, obično i zove Pirquetova proba.
Tehnički se izvodi na taj način što se metalnim dletom (skarifikatorom), sa oštricom od 5 mm, na prednjem delu gornje strane leve podlaktice, uvrtanjem, izvrši jedna okrugla skarifikacija, promera 5 mm, na koju se stavi jedna kap originalnog čistog tuberkulina. Ovako stavljena kap tuberkulina treba da odstoji 10—15 minuta da bi se tuberkulin resorbovao kroz otvorene limfne sudove u neposrednu okolinu skarifikovanog mesta. Često se tuberkulin preko otvorenih limfnih sudova resorbuje brže, pa se iimfotokom odnese i razblaži. Da bi se tuberkulin što duže zadržao i delovao na mestu skarifikacije, praktikuje se adrenalin.
Kutana Pirquetova proba čita se 72 časa posle aplikacije, i to ne samo gledanjem nego i palpacijom (dodirivanjem) stvorenog infiltrata u koži. Smatra se daje proba pozitivna ako se pojavi infiltrat u koži veći od 6 mm u prečniku.
Međutim, kod nekih osoba, naročito onih osetljivih na traume kože i sama skarifikacija proizvede traumatski zapaljenjski infiltrat manjih razmera, pa da bi se bilo sigurno daje infiltrât na mestu izvedene kutane tuberkulinske probe zaista posledica alergije, probu bi trebalo izvesti na volarnoj strani leve podlaktice sa 3 skarifikacije, na međusobnoj razdaljini od 1,5 do 2 cm, s tim što se kap Alt-tuberkulina ili PPD-a stavlja na srednju skarifikaciju. Ako se prilikom čitanja probe ustanovi znatno veći infiltrat na srednjoj skarifikaciji nego na drugim dvema, onda je to siguran znak da se radi o pozitivnoj kutanoj probi.