Šta je kriptokokoza pluća (criptococosis pulmonum)?
Kriptokokoza pluća spada u infekcije pluća izazvane gljivicom roda Cryptococcus neoformans. Postoje još dva roda ove gljivice (Cryptococcus gattii i Cryptococcus grubii) koje spadaju u redje uzročnike ove bolesti.
Prenosi se udisanjem njihovih spora (veoma su otporne u spoljašnjoj sredini) koje se nalaze u zemlji, a tu dopsevaju preko izmeta ptica, a od nje najčešće boluju osobe obolele od AIDS-a, nekih oblika limfoma, sarkoidoze i kod dugotrajne upotrebe kortikosteroida.
Kriptokokoza pluća spada u potencijalno smrtonosna oboljenja, naročito kada se uzme u obzir da od nje boluju ljudi sa već narušenim imunim sistemom.
Statistički podaci pokazuju da skoro svaki šesti pacijent oboleo od AIDS-a razvije neki oblik kriptokokoze. Osobe muškog pola su češće pogodjene nego osobe ženskog pola. Najveći broj obolelih je stariji od 40 godina, ali se može javiti bilo kada u toku života.
Koji su simptomi i znaci kriptokokoze pluća?
Kriptokokoza se javlja na koži, u plućima, izaziva meningitis i sepsu.
Plućna kriptokokoza se karakteriše različitim simptomima, a neki su
- bol u grudima
- kašalj, češće suv
- iskašljavanje krvi je redja pojava (hemoptozije)
- glavobolja
- umor
- vrtoglavica
- zamućenost vida
- konfuzija
- temperatura, ne preko 39C
Simptomi za kriptokokozu pluća nisu specifični i najčešće liče na druge respiratorne infekcije.
Kako se postavlja dijagnoza kriptokokoze pluća?
Postavlja se na osnovu anamneze i kliničke slike sa objektivnim pregledom.
Rendgenski pluća i drugi oblici snimanja (skener, magnetna rezonanca i scintigrafija pluća) mogu da pomognu u postavljanju dijagnoze.
Definitivna dijagnoza se postavlja izolacijom uzročnika u sputumu (ispljuvku) i to direktnom identifikacijom.
Kulture krvi mogu da budu pozitivne kod težih oblika infekcije.
Kako se leči kriptokokoza pluća?
U lečenju se ordinira intravenski Amfotericin B sa antimikoticima. Pošto se najčešće počinje sa ovim lekovima, u slučaju da odgovor nije dobar, može se dati i flukonazol.
Savetuje se da se sa lečenjem kod obolelih od AIDS-a počne sa odloženim početkom od čak 10 nedelja. Zvuči paradoksalno, ali ima smisla, jer pacijenti mogu da razviju inflamatorni sindrom oporavka imunog sistema koji može da da i opasnije oportunističke infekcije.