Šta je laringotraheobronhitis acuta suffocans?
Kao što samo ime kaže, to je zapaljenje sluzokože larinksa (grkljana), traheje (dušnika) i bronha koje se karakteriše stvaranjem veoma gustog sekreta koji, uz otok sluzokože pravi svu simptomatologiju.
Najčešće od ove bolesti boluju deca predškolskog uzrasta i posledica je virusne infekcije na koju se može nadovezati i bakterijska infekcija što prilično komplikuje tok bolesti.
Bolest je veoma dramatična, kako za roditelja, tako i za samo dete, a moguć je i veoma nepovoljan ishod, ukoliko se ne krene na vreme sa terapijom.
Koji su simptomi i znaci laringotraheobronhitis acuta suffocans?
Najkarakterističnije je stvaranje veoma oblinog i gustog sekreta koji se teško izbacuje. Zbog velike količine sekreta i otoka sluzokože, dolazi do suženja disajnih puteva, a kako je kod dece ovog uzrasta anatomsko mesto najvećeg suženja upravo ispod glasnih žica, ova činjenica dodatno komplikuje tok bolesti.
Moguća je pojava kašlja bez ispljuvka koji roditelji opisuju kao lavež psa uz paralelnu promuklost.
Disanje je otežano (dispneja) i ubrzano (tahipneja).
Kod odmaklih stadijuma bolesti, zbog velike količine sekreta koji je gust i sluzav (roditelji ga opisuju kao med, ili mekši plastelin) dolazi do hipoksije i pojave plavičaste obojenosti kože (cijanoza). Kod nelečenih slučajeva može da nastupi ugušenje deteta.
Povišena telesna temperatura uz groznicu je redovan pratilac bolesti.
Kako se postavlja dijagnoza laringotraheobronhitis acuta suffocans?
Anamneza uzeta od riditelja (heteroanamneza) i objektivni pregled sa kliničkom slikom su dovoljni za postavljanje dojagnoze.
Otorinolaringološki pregled laringoskopom pomaže u postavljanju dijagnoze, a mikrobiološka analiza ispljuvka je bitna za utvrdjivanje eventualnog prisustva patogena.
Kako se leči laringotraheobronhitis acuta suffocans?
Lečenje se počinje visokim dozama antibiotika i kortikosteroidima (ordiniraju se radi smanjivanje zapaljenja i otoka).
Daju se mukolitici (lekovi za razbijanje sekreta) oralno i u inhalaciji.
Lečenje se sprovodi u bolničkim uslovima uz praćenje parcijalnog pritiska gasova u krvi i uz bronhoaspiraciju (evakuisanje sekreta).