Šta je plućna kandidijaza (candidiasis pulmonum)?
Kandidijaza predstavlja infekciju gljivicom iz roda Candida, a najčešći uzročnik svih ovih infekcija je Candida albicans. Kandidijaza može postojati na različitim mestima u telu i organima (vaginalna, urinarna, gastrointestinalna, oralna…)
U suštini, plućni i svi drugi oblici kandidijaze javljaju se kod poremećaja imunog sistema, te stoga spadaju u tzv. oportunističke infekcije. Bolesti i stanja koja mogu da prouzrokuju kandidijazu su AIDS, neke maligne bolesti, poremećaji kostne srži, upotreba nekih lekova…
Kandidijaza je danas veoma česta oportunistička infekcija i zbog prekomerne upotrebe antibiotika, jer tada nastupa poremećaj normalne bakterijske flore u organizmu i njen put za infekciju je olakšan.
Koji su simptomi i znaci plućne kandidijaze?
Simpomi plućne kandidijaze su nespecifični
- kašalj koji može biti suv, ali i sa iskašljavnjem sluzavog sekreta
- otežano disanje (dispneja)
- malaksalost
- gubitak apetita
- znojenje i gubitak težine
- osećaj bola u grudima
- povišena telesna temperatura
U slučaju nelečenih infekcija, moguća je pojava sepse, koja je životno ugrožavajuće stanje.
Kako se postavlja dijagnoza plućne kandidijaze?
Anamneza i klinička slika sa objektivnim pregledom mogu da pomognu u postavljanju dijagnoze.
Rendgenski snimak grudnog koša se rutinski radi, ali ne mora da bude specifičan.
Jedina metoda izbora je utvrdjivanje prisustva kandide u ispljuvku, ili bronhijalnom aspiratu, čime se olakšava i ordiniranje terapije.
Testovi plućne funkcije (spirometrija) i komplikovanija snimanja (skener i magnetna rezonanca) mogu da se načine kao pomoć u dijagnostičkom postupku.
Kako se leči plućna kandidijaza?
Jedini lekovi za lečenje kandide su antimikotici. Prvi lek izbora je Nistatin i terapija treba da traje i nakon povlačenja svih simptoma.
Lekovi protiv kašlja i bronhodilatatori (koji šire disajne puteve) mogu da pomognu. Inhalacija ovantimikotika uz sistemsku primenu je takodje vrlo korisna.