Dvadeset prva nedelja trudnoće
Nastavlja se razvoj digestivnih organa, a na jeziku bebe se razvijaju organi čula ukusa.
Iz bebinih creva se mogu resorbovati voda i šećer, postoji peristaltika, ali beba ne prazni debelo crevo još uvek.
Na početku trudnoće, bebini eritrociti (crvena krvna zrnca) su se razvijali iz žumančane kese, a sada se razvijaju iz bebine jetre. Polako počinju da se razvijaju i bela krvna zrnca (leukociti).
Vaša beba je dugačka 25 – 28 cm, a teška oko 350 – 390 g.
Drugi trimestar trudnoće je razdoblje nešto većeg dobitka na težini. Tek u drugom tromesečju trudnoće rastu kalorijske potrebe trudnice – za nekih 200 do 300 kcal/dan i to zbog pojačane funkcije štitaste žlezde i porasta bazalnog metabolizma. Obratite pažnju ne samo koliko, već i što jedete: izbegavajte masnu hranu, kao i hranu bogatu ugljenim hidratima. Jedite što više svežeg voća i povrća, i zdravih mesa.
Trudnoća nije vreme ukada se insistira na vakcinaciji, ali je pravilo izbegavanje živih vakcina ( protiv morbila, rubeole, mumpsa i tuberkuloze). Izuzetak od ovoga pravila su vakcine protiv polyomyelitisa i žute groznice, koje se preporučuju ukoliko se planira putovanje u krajeve u kojima postoji opasnost od ovih infekcija (Centralna Afrika, Južna Amerika, Jugoistočna Azija).
Ukoliko trudnica tokom trudnoće dođe u kontakt sa obolelima od morbila, rubeole ili varičele, a nije poznato da li je i sama preležala navedene bolesti, potrebno je kontrolisati nivo antitela u krvi i ustanoviti njen imunološki status. Kod odsustva antitela protiv uzročnika navedenih infekcija, umesto vakcinacije sprovodi se terapija imunoglobulinima. Kada je u pitanju kontakt sa tuberkuloznim bolesnicima, imunološki status trudnice se ispituje uz pomoć tuberkulinskog testa.