Akutni epididimitis
Reč je o akutnom zapaljenskom procesu, lokalizovanom na nivou epididima, koji je predisponiran kako za nespecifične, tako i za specifične infekcije (TBC). Prema tome, zahvatanje testisa je i u jednom i u drugom slučaju sekundarno i nastaje penetracijom procesa iz epididima. Izuzetak čine luetični orhitis i mumps-or-hitis, kada je testis primarno mesto zapaljenskog procesa.
Etiopatogeneza
Prouzrokovači akutnog nespecifičnog epididimitisa su najčešći prouzrokovači infekcija donjeg urinarnog trakta. Medu njima dominira E. coli, zatim Proteus spp, Klebsiella-Enterobacter, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus i dr. Smatra se da su u današnje vreme česti prouzrokovači akutnog epidimitisa mikroorganizmi koji izazivaju seksualno prenosive bolesti, a pre svega Chlamydia trachomatis. Zbog efikasnosti savremene antibiotske terapije, gonokokni epididimitis se danas vrlo ret-ko sreće. U praksi se relativno često sreće epididimitis nakon operativnih zahvata (otvorena prostatektomija, TUR prostatae) i endoskopskih zahvata (cistoskopija, lito-tripsija kamena mokraćne bešike, dilataci-ja uretre, upotreba stalnog katetera i dr.).
Kao akutni epididimitis može nekada da imponuje pseudoinflamatorna forma tumora testisa, što može da vodi promašaju u dijagnostici.
S obzirom da akutni epididimitis najčešće izazivaju prouzrokovači infekcija donjeg urinarnog trakta, početku oboljenja skoro uvek prethodi infekcija ovih organa. Uobičajeni put infekcije je retrogradni transport bakterija preko ductus deferensa ka epididimu. Redi put infekcije je hemato-geni ili limfogeni. Pri mikroskopskom pregledu uočava se da su seminiferni tubuli ispunjeni neutrofilnim leukocitima, koji potiskuju semene ćelije. Pored toga nalazi se intersticijalni edem i sitnoćelijska infiltracija. Oboljenje se retko sreće pre puberteta, najveća učestalost je između 20 i 30, te 40. i 50. godine života. Kod starijih bolesnika je epididimitis često posledica dugotrajne primene stalnog katetera (tzv. epididimitis kateteriziranih bolesnika).
Klinička slika
Opšti simptomi uključuju opšti osećaj bolesti, često dolazi do povišenja temperature i leukocitoze. U toku nekoliko časova javlja se bol u hemiskrotumu, koji se širi u preponski predeo, a nekada ka lumbal-noj loži, što može da zavede na pogrešnu dijagnozu renalne kolike, mada je mesto početka bola i put iradijacije kod ova dva stanja suprotan. Zapaljenskom procesu epididima kao „aura” često prethode simptomi akutne urinarne infekcije (uretro-cisti-tis). Pri pregledu, inspekcijom se uočava otok odgovarajućeg hemiskrotuma, crvenilo i napetost kože. Pri palpaciji postoji vrlo izražena bolna osetljivost epididimo-te-stikularnog kompleksa, koji je uvećan u vidu elastično-čvrstog konglomerata, sa relativno glatkom površinom. Samo u ranom stadijumu može da se diferencira intaktni testis od epididima, koji je uvećan i zadebljan u vidu vrpce. U zapaljenskom procesu redovno učestvuje funiculus spermati-cus, čiji je palpabilni deo zadebljan i bolno osetljiv (propratni funiculitis). Prehn-ov znak, tj. podizanje skrotuma ka simfizi, izaziva smanjenje bola, nesiguran je, a služi za diferencijaciju akutnog epididimitisa od torzije testisa.
Dijagnoza akutnog epididimitisa je sasvim laka i postavlja se na bazi anamnestič-kih podataka, uzimajući pri tom u obzir i dob bolesnika. Dijagnoza se potvrđuje na osnovu nalaza inspekcijom i palpacijom. Od laboratorijskih parametara vrši se analiza krvne slike, nalaz sedimenta urina i eventualno brisa uretre i eksprimata prostate.
U diferencijalnoj dijagnozi najvažnije je razlikovati torziju testisa od akutnog epi-didimitisa. U tom smislu treba imati u vidu sledeće činjenice: 1. epididimit je u vreme najveće incidencije torzije testisa vrlo redak, 2. epididimitu često prethode znaci akutne infekcije donjeg urinarnog trakta, 3- početak torzije je nagao, brutalan, a početak epididimitisa je sporiji, 4. kod epididimitisa je česta pojava febril-nog stanja, što se ne sreće kod torzije testisa, 5. kod epididimitisa se u urinu često nalazi leukociturija, koja nedostaje kod torzije.
Druga oboljenja koja treba razlikovati od akutnog epididimitisa su: pseudoin-flamtorna forma tumora testisa i retko akutna hidrocela.
Terapija
Lečenje akutnog epididimitisa se sastoji u primeni antibiotika širokog spektra (cefalosporini, fluor-hinoloni, aminogli-kozidni antibiotici), a po potrebi analgetika i antipiretika. Ukoliko su bolovi jako izraženi, u početku procesa može da bude indikovana infiltracija funiculus spermati-cusa sredstvima za sprovodnu anesteziju. Uz antibiotike korisno je ordinirati Chymo-ral drag., u cilju potpomaganja rezolucije procesa. Izuzetno je važno da bolesnik miruje i da se skrotum održava u elevira-nom položaju, jer se na taj način ubrzava povlačenje zapaljenskog infiltrata, što dovodi do smanjenja napetosti ovojnica i popuštanja bolova. Rezolucija zapaljenskog procesa se pospešuje i lokalnom aplikacijom hladnih obloga (Burow i si.). Potrebni su redovni kontrolni pregledi do potpune sanacije epididimitisa. Ovo je posebne važno kod mladih bolesnika u fertilnom periodu, kod kojih neadekvatno tretirano oboljenje može da dovede do opstrukcije izvodnih semenih puteva, a u slučaju obostranog procesa i do opstruktivnog sterili-teta.
Najvažnija i najteža komplikacija akutnog epididimitisa je pojava apscesa testisa, kada dode do prelaska zapaljenskog procesa na ovaj organ. Apsces testisa se dijagno-stikuje na osnovu fenomena fluktuacije koji se izaziva na koži skrotuma iznad mesta kolikvacije. Nalaz se dopunjuje ultrazvučnim pregledom. U ranoj fazi provodi se in-cizija i drenaža testisa, no u većini slučajeva je indikovana semikastracija, pošto se proces u parenhimu testisa teško limitira.
Teške forme orhiepididimitisa, naročito one povezane sa supuracijom, mogu kod starijih i dekrepidnih bolesnika da budu polazno mesto urosepse.