KARCINOM ŽELUCA, lečenje, i preživljavanje
Zbog velike rasprostranjenosti na Dalekom Istoku, karcinom želuca je drugi najčešći maligni tumor na svetu, iza raka pluća (ne računajući ba- zocelularni karcinom). Kao jedan od glavnih uzroka nastanka karcinoma želuca izdvaja se Helicobacter pylori infekcija, i to pre svega kod lokalizacije u telu želuca, što dovodi do ahlorhidrije. Drugi rizikofaktori su vrsta ishrane (opasnost od kišeljenog povrća, usoljene ribe, konzervirane hrane), pušenje, gojaznost, prethodni gastrički ulkus i genetska predispozicija.
Simptomi karcinoma želuca su nespecifični. Pacijenti obično imaju gubitak u težini, neodređene bolove, gubitak apetita, povraćanje, disfa- giju. U poznim stadijumima može se naći patognomonična metastaza sa supraklavikularnu limfonodus levo (Virchow), kao posledica širenja duž torakalnog duktusa.
Zlatni standard u dijagnostici predstavlja gastroskopija, ali je pre upućivanja na gastroskopiju potrebno na nivou primarne zdravstvene zaštite obraditi pacijenta, odnosno izvesti RTG gastroduodenuma i laboratorijske analize. UZ abdomena može da pokaže ascit, metastaze u jetri, a kod žena ponekad i metastaze u jajnicima (Krukenberg-ovi tumori).
|
Staging se vrši prema TNM kriterijumima, kao i u stadijume 0, i# II, III i IV. Stope petogodišnjeg preživljavanja kreću se od 90% kod nultog stadijuma (Ca in situ), preko 30-40% kod stadijuma II (infiltracija submu- koze i dubljih slojeva), do svega 5% kod stadijuma IV (zahvaćen veliki broj regionalnih limfonodusa, infiltracija u okolna tkiva ili udaljene metastaze).
Terapija karcinoma želuca je, optimalno, hirurška, sa totalnom ili su- btotalnom gastrektomijom i disekcijom regionalnih limfonodusa. U lečenju se koriste i adjuvantna radioterapija i hemoterapija, intraooperativna radio- terapija itd. Kod neoperabilnih karcinoma može se dati samo radioterapija, a kada se sprovodi samo palijativna terapija, maksimalno preživljavanje ne prelazi 18 meseci.