Šta je astrocitom?
Astrocitom predstavlja tumor moždanog tkiva koji vodi poreklo od ćelija mozga koje se nazivaju astrociti. Postoje dve opširne grupe astrocitoma. U prvoj grupi su astrocitomi koji difuzno infiltrišu mozak (anaplastični astrocitom, nisko diferencirani astrocitom), a u drugoj su oni koji infiltrišu mozak u manjoj meri (pleomorfni ksantoastrocitom, pilocitni astrocitom, astrocitom gigantskih ćelija…). Od pripadnosti jednoj, ili drugoj grupi zavisi i ukupna prognoza bolesti.
Astrocitomi deluju na moždano tkivo tako što ga pritiskaju, uništavaju i infiltriraju se. Nedostatak kiseonika u moždanom tkivu, nedostatak hranljivih supstanci, oslobadjanje razgradnih proizvoda mehanizma, narušavaju normalnu funkciju mozga.
Postoji povezanost terapijskog zračenja i dejstva nekih supstanci poput nitroziureje koji deluju kao okidač za nastanak ovih tumora. Kod odredjenih astrocitoma postoji i genetska predispozicija zbog mutacija na odredjenim genima.
Statistički podaci pokazuju da se ove vrste tumora javljaju otprilike na 6 osoba od 100 000 ljudi. Ne postoje rasne i geografske predilekcije za nastanak ovog tumora. Nešto više od astrocitoma obolevaju osobe muškog od osoba ženskog pola. Prosečno preživljavanje kod pilocitnog astrocitoma je oko 10 godina, kod kod nisko diferenciranog astrocitoma oko 5 godina, kod anaplastičnog astrocitoma oko 2 godine.
Kako se manifestuje astrocitom?
- simptomi i znaci astrocitoma su nespecifični i mogu da budu
- epileptiformni napadi različitog tipa i vrste
- ispadi motorike, senzibiliteta i vidnog polja
- oštećenja nekih funkcija (govor, hod, mentalne sposobnosti i ponašanje)
- glavobolja
- povraćanje
- poremećaj vegetativnih funkcija (puls, disanje i krvni pritisak)
- poremećaj lučenja nekih hormona
Kako se postavlja dijagnoza astrocitoma?
Anamneza u velikoj meri, zajedno sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom pomaže da se posumnja na ekspanzivni proces unutar lobanje.
Definitivna dijagnoza najčešće se postavlja upotrebom skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance.
Angiografija se može koristiti kako bi se isključilo postojanje nekih vaskularnih malformacija (promene na krvnim sudovima).
EEG (elektroencefalograija) je korisna ukoliko postoje epileptični napadi.
Kako se leče astrocitomi?
Lečenje je okrenuto ka hirurškoj terapiji koja je u domenu lekara, specijaliste neurohirurgije. Medjutim, kako su u pitanju tumori koji infiltrišu okolno tkivo, nekada je operacija nemoguća, a nekada posle operacije postoje veliki neurološki deficiti.
Dolazi u obzir i upotreba hemioterapije i zračne terapije, u zavisnosti od tipa tumora.
Podrazumeva se i specifična simptomatska terapija.