Šta su benigni tumori jednjaka?
Benigni tumori jednjaka spadaju u retke promene koje se nalaze na ovom delu digestivne cevi. Benigni tumori čine oko 1% promena na jednjaku. Prema svom rastu, benigni tumori jednjaka mogu da budu intraluminalni (rastu unutar jednjaka), intramuralni (rastu u mišićnom sloju) i da rastu ka spolja u odnosu na zid jednjaka.
Prema tipu gradje, ovi tumori mogu da nastanu iz bilo kog tkiva koje sačinjava jednjak (leiomiomi, lipomi, hemangiomi, fibromi, miksomi, papilomi, adenomi, neurinomi…). Leiomiomi jednjaka sačinjavaju dve trećine ovih tumora i predstavljaju benigne tumore porekla glatkih mišićnih vlakana jednjaka. Svi tumori mogu biti usamljeni, ili mnogostruki, što je znatno redje.
Benigni tumori jednjaka se mogu naći na bilo kom mestu u jednjaku, a klinički značaj ima njihova lokalizacija na jednom od tri mesta fizioloških suženja jednjaka, kada proces gutanja može biti otežan, ili onemogućen.
Statistički podaci pokazuju da benigni tumori jednjaka predstavljaju oko 1% svih tumora na jednjaku. Znatno češće se javljaju maligne promene na jednjaku i ostale lezije. Ne postoji jasna rasna i polna predilekcija za njihov nastanak. Prosečno vreme javljanja ovih tumora je oko 40 godina starosti, mada se mogu javiti bilo kada u toku života.
Kako se manifestuju benigni tumori jednjaka?
Tumori jednjaka mogu da prodju potpuno asimptomatski, naročito kada im je veličine manja od 5 cm u prečniku.
Kada postoje simptomi i znaci, to su najčešće
- otežano gutanje (disfagija)
- osećaj stranog tela prilikom jela
- osećaj bola u grudima i prilikom obroka
- mučnina, povraćanje
- vraćanje sadržaja
- moguća je pojava krvarenja i povraćanja krvavog sadržaja
- kada se pojavi bol, onda je on najčešće po tipu pritiska i više stalan, a pojačava se prilikom obroka
- moguća je pojava kašlja i promuklosti
Kako se postavlja dijagnoza benignih tumora jednjaka?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na postojanje stranog tela po tipu tumora u jednjaku.
Definitivna dijagnoza se postavlja endoskopskim pregledom (posebnom sondom sa kamerom koja snima unutrašnjost jednjaka se ulazi kroz usta i snima sluzokoža) sa histopatološkim pregledom uzorka tkiva uzetog biopsijom čime se odredjuje tip i vrsta tumorskog tkiva.
Dijagnoze se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike, rendgenografije, endoskopije, biopsije i histološkog nalaza.
Kontrastno snimanje barijumom pomaže u postavljanju dijagnoze, kao i rendgenski snimak grudnog koša.
Kako se leče benigni tumori jednjaka?
Hirurško lečenje se savetuje za promene koje daju simptome i promene veće od 5 cm u prečniku bez ozira da li daju simptome bolesti.
Hirurška tehnika zavisi od vrste tumora i njegove lokalizacije i veličine.
Kao i svi ostali benigni tumori, postoji šansa njihovog ponovnog javljanja, pa se preporučuju redovni kontrolni pregledi u smislu ezofagoskopije.