Šta su polipi kolona (debelog creva)?
Polipi kolona predstavljaju benigne sporo rastuće izrasline sluzokože debelog creva koje imaju mali maligni potencijal. Polipi se mogu podeliti na hiperplasrične polipe koji čine oko 90% svih polipa i najčešće su oko 0,5cm u prečniku. Ostalih 10%% polipa kolona predstavljaju benigne tumore žlezdanog tkiva koji se nazivaju adenomi.
Postoji više prepostavki o uzroku nastanka polipa kolona, počev od genetskih sindroma (familijarna adenomatozna polipoza, Gardnerov sindrom, Potz- Jegger sindrom), sve do navika u ishrani koji podrazumevaju unos malih količina vlakana u ishrani.
Statistički podaci pokazuju da gotovo svaka treća odrasla osoba ima polipe na kolonu. Ne postoji jasna rasna predilekcija za nastanak polipa kolona, ali se prepostavlja da pripadnici crne populacije imaju nešto veći rizik za njihov nastanak. Osobe muškog pola su nešto češće pogodjene polipima kolona, nego osobe ženskog pola. Polipi kolona imaju veću predispoziciju za razvoj u starijem životnom dobu, naročito posle 40 godina života.
Kako se manifestuju polipi kolona?
- najveći broj pacijenata sa polipima kolona nema nikakve simptome bolesti
- ukoliko postoje simptomi, to je najčešće krvarenje u vidu crne stolice (melena), prisustva sveže krvi na stolici, što je redje, kao i simptomi i znaci anemije (bledilo, malaksalost, ubrzano zamaranje, ubrzan rad srca)
- retko, polipi mogu da prouzrokuju prolive i promene nivoa elektrolita
- svi polipi mogu da imaju predispoziciju ka malignoj alteraciji, što je veoma ozbiljna komplikacija
Kako se postavlja dijagnoza polipa kolona?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom može da pomogne u postavljanju dijagnoze polipa kolona.
Laboratorijska ispitivanja nisu specifična i mogu se pronaći znaci anemije u krvnoj slici, kao i prisustvo odredjenih gena u analizama stolice.
Kontrastno snimanje sa barijumom (irigografija) pomaže da se postavi dijagnoza, ali analiza nije potpuno specifična, kao i virtuelna skenerska kolonoskopija (MSCT kolonoskopija).
Zlatni standard u postavljanju ove dijagnoze je kolonoskopija (posmatranje unutrašnjosti sluzokože kolona posebnom sondom sa kamerom).
Kako se leče polipi kolona?
U najvećem broju slučajeva, polipi se mogu otkloniti prilikom kolonoskopije. Proces se naziva polipektomija i nakon nje se uzorak tkiva šalje na histopatološku analizu. Konzervativno lečenje ne postoji i u obzir dolazi samo redovno praćenje stanja kod malih i mutlipliih lezija.
U odredjenom broju slučajeva, potrebno je hirurško lečenje koje podrazumeva resekciju kolona.