Šta su horiostomi srednjeg uha?
Horiostomi predstavljaju tvorevine normalnog tkiva koje se nalaze na neobičnim lokacijama u organizmu. Najčešće se horiostomi spominju u pljuvačnoj žlezdi i u lojnim žlezdama, ali je njihova pojava moguća i unutar srednjeg uha.
U pitanju su benigne tvorevine koje ne metastaziraju, ali mogu da naruše funkciju okolnih organa svojim rastom i posledičnim pritiskom, u malom prostoru kakva je temporalna kost u kojoj je smešteno srednje uho. Obično se horiostomi nalaze samo sa jedne strane. U pitanju su veoma sporo rastući tumori, pa se i njihova dijagnoza postavlja kasnije, jer ne daju izraženu kliničku sliku.
Postoji teorija o nastanku horiostoma srednjeg uha koja govori da je u pitanju kongenitalni zaostatak tkiva pljuvačne žlezde unutar srednjeh uha koji pokazuje kasniji rast.
Statistički podaci pokazuju da se horiostomi u srednjem uhu javljaju veoma retko u opštoj populaciji, bez rasne i polne predilekcije. Horiostomi srednjeg uha se razvijaju kod osoba starijih od 40 godina.
Kako se manifestuju horiostomi srednjeg uha?
Simptomi i znaci horiostoma srednjeg uha mogu da budu
- bol u uhu
- krvarenje i curenje sekreta iz uha (otoragija i otoreja)
- tinitus (pištanje i šuštanje u uhu)
- vrtoglavica
- glavobolja
- slabljenje sluha i konduktivna nagluvost
- pareze i paralize facijalnog nerva
Kako se postavlja dijagnoza horiostoma srednjeg uha?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom od strane neurologa i otorinolaringologa je dovoljna da se posumnja na ovo stanje.
Poželjno je načiniti snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatološkog nalaza nakon operativnog lečenja.
Kako se leče horiostomi srednjeg uha?
Lečenje horiostoma srednjeg uha je hirurško odstranjivanje, medjutim kako je česta njihova povezanost sa facijalnim nervom koji može da bude povredjen prilikom ovakve operacije, može se načiniti i praćenje stanja, jer su u pitanju tumori koji veoma sporo rastu u nemaju potencijal da se maligno alterišu.