Šta su nazofaringealni angiofibromi?
Nazofarinks je deo ždrela koji je u vezi sa nosnim hodnikom. U pitanju je najviši sprat ždrela. Angiofibromi su tumori porekla krvnih sudova i vezivno-tkivnih ćelija koji nemaju tendenciju metastaza i benigni su po svojoj prirodi. Postoji nekoliko klasifikacija ovih tumora na osnovu njihove veličine i mesta, ali su one u domenu lekara speicjaliste otorinolaringologije.
Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do razvoja nazofaringealnih angiofibroma, ali se pretpostavlja da uticaj imaju hormoni tokom adolescencije. Postoji i teorija genetske predispozicije, kao i urodjenog zaostatka odredjenih tkiva u ovom delu ždrela.
Statistički podaci pokazuju da se nazofaringealni angiofibromi javljaju na svakih 10 000 pacijenata kod otorinolaringologa. Preko 90% pacijenata sa nazofaringealnim angiofibromima predstavljaju osobe muškog pola. Najčešće se javljaju u periodu izmedju 10-25 godina, pogotovo u periodu adolescencije.
Kako se manifestuju nazofaringealni angiofibromi?
Simptomi i znaci nazofaringealnih angiofibroma u najvećem broju slučajeva su
- začepljenost (opstrukcija) nosa
- krvarenje iz nosa (epistaksa)
- glavobolja
- nazalni govor
- otoci na licu koji se javljaju kod svakog petog pacijenta
- curenje iz nosa (rinoreja)
- hiposmija (smanjenje čula mirisa) i anosmia (nedostatak čula mirisa)
- deformiteti lica
Kako se postavlja dijagnoza nazofaringealnih angiofibroma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom od strane otorinolaringologa pomaže da se postavi dijagnoza nazofaringealnih angiofibroma.
Rendgenski snimak lobanje u velikoj meri pomaže u postavljanju dijagnoze.
Skener (kompjuteriozovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca sve češće se koriste u dijagnotičkoj paleti testova i analiza.
Definitivna dijagnoza se psotavlja samo na osnovu histopatološke analize uzorka dobijenog biopsijom, ili nakon operativnog lečenja.
Kako se leče nazofaringealni angiofibromi?
Hormonska terapija testosteronom može da pomogne u smanjivanju ovih tumorskih formacija.
Takodje, terapija zračenjem ima efekta kod oko 80% ovih tumora u njihovom smanjivanju.
Definitivno lečenje angiofibroma nazofarinksa se postiže hirurškim odstranjivanjem klasično-hirurškim putem, ili putem endoskopije.
Prognoza nakon lečenja je obično veoma dobra sa malim procentom ponovnog javljanja.