Šta je piogeni granulom (granuloma pyogenicum)?
Piogeni granulom predstavlja benignu promenu kože koja je poreklom krvnih sudova. Sam termin potiče od ranije pretpostavke da ovu promenu prouzrokuju bakterije, ali to nije slučaj, mada tačno poreklo nije u potpunosti utvrdjeno. Postoje teorije hormonskog dejstva, virusnog (naročito humani papiloma virus), ali i traume i mnogih drugih. Sekundarna bakterijska infekcija je moguća kod piogenog granuloma, ali ne utiče na bujanje krvnih sudova.
Statistički podaci pokazuju da piogeni granulom predstavlja oko 0,5% svih promena na koži novorodjenčadi i dece, a može se naći i na oralnoj slizokoži kod trudnica. Ne postoji rasna predilekcija za nastanak piogenih granuloma, a postoji blaga predominacija ka osobama ženskog pola. Najčešće se javljaju kod dece uzrasta do 5 godina, mada se mogu javiti bilo kada tokom života.
Kako se manifestuje piogeni granulom?
- najčešće su u pitanju promene koje pokazuju brzi rast i lako krvare i na veoma mali dodir
- u pitanju su čvrste strukture prekrivene glatkom kožom mrke, ili crvenkaste boje
- krusta može biti prisutna
- veličine su najčešće od 1-10mm
- mogu biti na peteljci, ili na širokoj osnovi
- najčešće se javljaju na glavi i vratu, mada se mogu javiti i na ekstremitetima, a mogu se javiti i na sluzokožama
- pokazuju veoma malu tendenciju ka malignoj alteraciji
Kako se postavlja dijagnoza piogenog granuloma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim dermatološkim pregledom je dovoljna da se postavi sumnja na postojanje ove promene.
Definitivna dijagnoza se postavlja samo na osnovu histopatološkog nalaza uzorka dobijenog biopsijom, ili nakon operativnog lečenja.
Kako se leči piogeni granulom?
Lečenje je hirurškim putem radikalnim uklanjanjem promene, ili elektrokauterizacijom promene. Dolazi u obzir laserska terapija i krioterapija.
Ove promene mogu da recidiviraju, ali retko.
Dr Đorđe Nedeljković, speciijalista hirurgije