Šta je intraduktalni papilom dojke?
Intraduktalni papilomi dojke predstavljaju benigne tumorske formacije koje se sastoje najvećim delom od vezivnog tkiva i krvnih sudova i rastu u lumenu mlečnih kanalića (duktusa). Dakle, u pitanju su benigne promene koje nemaju potencijal ka metastaziranju. Medjutim, ukoliko se u dojci nalazi više ovakvih promena, povećana je mogućnost ka njihovoj malignoj alteraciji.
Nije u potpunosti poznato zašto se javljaju intraduktalni papilomi, ali postoje brojne pretpostavke od genetskih faktora do dejstva brojnih faktora sredine, trauma, virusnih infekcija…
Statistički podaci pokazuju da se intraduktalni papilomi dojke najčešće nalaze kod žena oko 40 godina starosti, procenat njihove zastupljenosti je oko 2 %, medjutim, kako veliki broj ovih promena može da prodje bez ikakvih simptoma i znakova, verovatno je da je taj procenat nešto veći.
Koji su simptomi i znaci intradukatlnih papiloma dojke?
Veliki broj ovih promena na dojci ne daje nikakve simptome i znake i žene su potpuno nesvesne o njihovom postojanju.
Kada postoje, najčešće su
- spontano pražnjenje sekreta iz bradavice
- moguće je napipati promenu unutar dojke
- promene se najčešće nalaze nešto bliže bradavici, gde su smešteni najveći mlečni kanalići
- kod papilomatoze, može postojati veoma veliki broj ovih promena, ali one najčešće ne daju pojavu iscedka i pipaju se dalje od bradavice
- ukoliko dodje do infekcija, javlja se bol, povišena telesna temperatura i uvećanje dojke
Kako se postavlja dijagnoza intradukatalnih papiloma dojke?
Anamneza pojave iscedka sa napipavanjem promene blizu bradavice je dovoljna da se posumnja na ove promene, ali se moraju načiniti dopunske analize.
Mamografija obično ne vizulalizuje ove promene, kao i ultrazvuk (ukoliko su promene manje od 2mm) i potrebno je uraditi galakogram (kontrastno snimanje mlečnih kanalića).
Iscedak se obično šalje na histopatološku i mikrobiološku analizu.
Redje se izvodi nuklearna magnetna rezonanca dojke i rezervisana je za slučajeva višestrukih papiloma dojke.
Biopsija predstavlja zlatni standard u postavljanju tačne prirode promene.
Kako se leče intraduktalni papilomi dojke?
Preporučljivo je na vreme načiniti hirurško odstranjivanje ovih promena. Sama intervencija obuhvata odstranjivanje zahvaćenog kanalića i najčešće je prognoza veoma dobra, uz minimalnu pojavu kasnijih recidiva.
Ožiljak nakon operacije kod dobre operativne tehnike je minimalan.