Šta je limfatoidna papuloza?
Limfatoidna papuloza predstavlja hronično oboljenje kože sa prisutnim papulonodularnim promenama, sa čestom nekrozom i može svojim histološkim nalazom da liči na limfom. Naziv promene potiče od histološki maligne slike, ali klinički potpuno benigne slike i toka.
Dakle, iako promene pokazuju malignu sliku u hstipatološkom nalazu, u pitanju su promene koje su potpuno benigne i ne pokazuju maligni potencijal i takodje, ove promene pokazuju spontanu rezoluciju (povlačenje). Bez obzira na benignu prirodu bolesti, mora se biti obazriv, jer je moguća pojava i udruženih limfoproliferativnih bolesti.
Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do javljanja limfatoidne papuloze, ali se pretposatavlja da postoji i virusni okidač za njeno pokretanje.
Statistički podaci pokazuju da se limfatoidna populoza javlja kod dve osobe na milion ljudi. Pripadnici crne populacije su nešto redje pogodjeni ovom bolešću nego pripadnici bele rase. Postoji blaga predominacija u njenom javljanju kod osoba muškog pola u odnosu na osobe ženskog pola. Ova bolest se može javiti u bilo kom životnom dobu, ali se najčešće javlja tokom pete decenije života.
Kako se manifestuje limfatoidna papuloza?
Simptomi i znaci ove bolesti najčešće su
- pojava papula (čvrste promene iznad nivoa kože koje svrbe)
- promene se najčešće javljaju na koži, ali se mogu javiti i na sluokoži usne duplje
- promene su oko 2 cm u prečniku
- svaka papula se vremenom pretvara u papulovezikulu, ili u papulopustulu sa krvavim (hemoragičnim) sadržajem i nekrozom
- najčešće mesto javljanja promena je na trupu, ekstremitetama, ali i na zadnjici, dlanovima, tabanima, skalpu
- nakon 2-8 nedelja, promene se spontano povlače
- većim promenama treba i nekoliko meseci da potpuno nestanu
- moguća je pojava svraba promena koje pacijenti raščešavaju i izlažu infekciji
Kako se postavlja dijagnoza limfatoidne papuloze?
Anameza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na ovu bolest.
Potrebno je načiniti biopsiju promena sa histopatološkom analizom uzorka koji definitivno potvrdjuje dijagnozu.
Kako se leči limfatoidna papuloza?
Male promene u malom broju mogu se lečiti aplikovanje topikalnih kortikosteroida. Takodje, metotreksat u maloj dozi, jednom nedeljno daje povoljne rezultate.
Koriste se i drugi agensi poput ciklofosfamida, imikvomoda, dapsona, hlorambucila, fotodinamske terapije, egzajmer lasera, ali svi ovi modaliteti samo ubrzavaju zarastanje promena, i teško da smanjuju nastanak ožiljaka.