Šta su lejomiomi uterusa?
Lejomiomi uterusa (materice) predstavljaju tumore porekla glatko-mišićnih ćelija koje se nalaze u zidu materice (miometrijum). U pitanju su benigni tumori koji nemaju potencijal da daju udaljene metastaze, ali mogu svojim pritiskom i rastom da remete normalne funkcije materice. Ipak, ne treba zanemariti činjenicu da leijomiomi mogu maligno da alterišu u lejomioasarkome, maligne tumore koji mogu da daju udaljene metastaze i time je prognoza znatno lošija. Ova transformacija se dogadja kod svakog hiljaditog pacijenta.
Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do pojave mioma na materici, ali postoje pretpostavke o genetskoj predispoziciji. Takodje, postoje pretpostavke o nastanku mioma materice usled hormonalnih poremećaja, jer se javljaju tokom reproduktivnog perioda žene. Takodje, miomi materice, često tokom perioda menopauze pokazuju tendenciju smanjenja u veličini. Takodje, ove promene na materici se nešto čeće javljaju kod pripadnica crne populacije, unutar istih porodica, kod obolelih od dijabetesa, povišenog krvnog pritiska, kod sindroma policističnih jajnika.
U najvećem broju slučajeva miomi materice se nalaze na dnu i na telu materice, a znatno redje u predelu vrata materice.
Statistički podaci pokazuju da postoji rasna predilekacija u smislu veće pojave kod pripadnica crne, nego kod pripadnica bele populacije. Takodje, nešto češće se javljaju kod gojaznijih žena. Tačan broj žena koji imaju ove promene nije u potpunosti poznat, jer veliki broj ovih promena ne daje nikakve simptome, pa su žene potpuno nesvesne ovog poremećaja.
Kako se manifestuju lejomiomi uterusa?
- veliki broj žena nema nikakve simptome i ne zna da ima ove promene
- u pitanju su jasno ograničene promene koje variraju u veličini od malih do veoma velikih (najčešće su veličine grejpa)
- mogu da budu solitarni, ali je moguć i veći broj
- simptomi i znaci u velikoj meri zavise od lokalizacije i veličine ovih promena
- česta je pojava poremećenih menstrualnih ciklusa (produženih krvarenja, krvarenja van ciklusa, bolnih menstruacija)
- kod čestih i produženih krvarenja česta je pojava anemije (umaranje, malaksalost, bledilo lica, lupanje i preskakanje srca)
- moguća je pojava nelagodnosti u trbuhu i nadimanja
- često se javlja bolno pražnjenje debelog creva
- čest je nalaz kod žena koje imaju problema sa začećem
- moguća je pojava bolnih polnih odnosa
- tokom perioda trudnoće može doći do pojave spontanog pobačaja i prevremenog porodjaja, ali i da onemoguće pravilan razvoj fetusa, ukoliko su veoma veliki
- najozbiljnija komplikacija je maligna alteracija u lejomiosarkomkod velikih promena koje pritiskaju ostale strukture unutar trbuha, može doći do venskog zastoja i pojave otoka i pojave tromboze na nogama
Kako se postavlja dijagnoza lejomioma uterusa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na postojanje ovih promena, ali je potrebno načiniti i dopunska snimanja i preglede.
Metod izbora prilikom postavljanja dijagnoze predstavlja ultrazvučni pregled kojim se mogu detektovati promene i ustanoviti njihova veličina i lokalizacija.
Skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca su metode dopunskih ispitivanja.
Histerosalpingografija (snimanje unutrašnjosti materice ubrizgavanjem kontrasta) i hesteroskopija se koriste takodje, u paleti dijagnostičkih testova.
Kontrastna angiografija nema ulogu u postavljanju same dijagnoze, ali je korisna, jer pruža mogućnost transkateterske embolizacije tumora.
Kako se leče lejomiomi uterusa?
Lečenje zavisi od niza faktora – starosti žene, broja porođaja, je li trenutno trudna ili priželjkuje trudnoću, od simptoma, lokalizacije tumora, opšteg zdravlja i postojanja komplikacija u samom tumoru ili u drugim organskim sistemima. Mali lejomiom, bez komplikacija i simptoma, može se lečiti hormonski (anGnRH – analozi gonadotropin oslobađajućeg hormona).
Ovim lečenjem postiže se smanjenje tumora u oko polovine bolesnica, što je često dovoljan terapijski učinak. Koristi se ukoliko žena želi još dece, ukoliko iz bilo kojih razloga ne može pristupiti hirurškom zahvatu odstranjenja lejomioma ili materice i kao priprema za operativno lečenje
Veliki lejomiom, koji uzrokuje simptome i razvija komplikacije preporučljivo je hirurški lečiti. Može se odstraniti samo tumor (lejomiomektomija) ili cela materica (histerektomija), što zavisi takođe od navedenih faktora i ženine želje za trudnoćom.