Šta je lipom?
Lipomi predstavljaju benigne tumore porekla masnog tkiva koji nemaju potencijal da stvaraju udaljene metastaze. U pitanju su najčešći tumor mekih tkiva uopšte. U literaturi se spominje da lipomi mogu maligno da alterišu u liposarkome, tumore koji imaju metastatski potencijal, ali je ovo u kliičkoj praksi nezabeleženo.
Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do razvoja ovih tumora, ali se pretpostavlja da trauma ina veliki značaj, čak i malog intenziteta. Takodje, spominje se i genetska predispozicija u vidu poremećenih gena na 12 hromozomu, ali samo kod pojave višestrukih lipoma. Najčešće se lipomi nalaze u potkožnom tkivu, ali se mogu naći u na gastrointestinalnim organima (jednjak, želudac i tanko crevo). Lipomi se mogu naći u gotovo bilo kom organu i tkivu u telu, ali znatno redje (pankreas, pljuvačne žlezde, štitasta žlezda, materica, srce, šuplja vena, jajnik…)
Statistički podaci pokazuju da se lipomi nalaze kod 1% opšte populacije. Najveći broj ovih tumora predstavljaju male promene koje se uklanjaju iu estetskih razloga. Ovaj procenat se odnosi na lokalizacije u potkožnom tkivu, dok lipomi na organima gastrointestinalnog trakta predstavljaju gotovo 16% ovih tumora. Lipomatoza kod dece predstavlja poremećaj sa naslednom predispozicijom, ali se solitarni lipomi najčešće nalaze kod ljudi srednjeg i starijeg uzrasta. Žene su nešto češće pogodjene razvojem lipoma, naročito kod pojave lipomatoze.