Šta je liposarkom?
Liposarkom predstavlja maligni tumor porekla masnog tkiva. Dakle, u pitanju je tumor koji može da daje udaljene metastaze. U pitanju je najčešći oblik sarkoma mekih tkiva koji se javlja kod odraslih osoba. Na svu sreću, lipomi veoma retko maligno alterišu u liposarkome i u literaturi se spominje da ovaj procenat iznosi oko 0.1%. U pitanju su sporo rastuće promene koje mogu dugo vremena da budu bez ikakvih simptoma i znakova. Najčešća lokacija metastaza ovih tumora su pluća i jetra.
Pojedini autori liposarkome dele na tri oblika – dobro diferentovane, pleomorfne i miksoidne. Anatomska distribucija ovih tumora je u vezi sa diferencijacijom njihovih ćelija, odnosno dobro diferentovani tumori se većinom nalaze u dobokim tkivima ekstremiteta i u retroperiotoneumu, dok se druge vrste najčešće nalaze u ekstremitetima.
Tačan uzrok nastanka nije detaljno izražen, a pojedini autori nagoveštavaju odredjeni stepen genetske predispozicije sa dejstvom traume.
Statistički podaci pokazuju da liposarkomi predstavljaju svaki peti tumor mekog tkiva kod odraslih, dok je kod dece, na svu sreću, ovaj procenat značajno manji. Otprilike, incidenca mu je oko 2-3 slučaja na milion ljudi. Ne postoji rasna predilekcija za njihovu pojavu, ali postoji blaga predominacija da su osobe muškog pola nešto češće pogodjene ovim tumorom nego osobe ženskog pola. Srednji uzrast kada se liposarkomi javljaju je oko 50 godina, mada se može javiti gotovo bilo kada tokom života. Na žalost, petogodišnje preživljavanje kod liposarkoma je samo oko 50%, ali u velikoj meri zavisi od stepena diferentovanosti tumorskog tkiva.
Kako se manifestuju liposarkomi?
- ovi tumori su retko lokalizovani na vratu i na glavi, a nešto češće se nalaze na ekstremitetima i u retroperitonealnom prostoru
- najčešće se nalaze na butinama i preponama
- najčešće se razvijaju iz dubokih tkiva, a nešsto redje iz potkožnog tkiva
- većina pacijenata nema nikakve simptome, sve dok tumor svojom veličinom ne prouzrokuje smetnje (bol, pojačana osetljivost i funkcionalne smetnje)
- ovi tumori pokazuju spori rast i najčešće metastaziraju u jetru i u pluća
- česti su nespecifični simptomi poput malaksalosti, gubitka apetita, povraćanja, mršavljenja
- moguća je pojava pojačane osetljivosti, bolova, otoka i proširenih vena na ekstremitetima
- ukoliko su veliki i svojom kompresijom omtetaju funkcije unutrašnjih organa moguća je pojava tromboza, ileusa, volvulusa, intususcepcija, zatvora….
- kako imaju podmuklu pridou, mogu veoma mnogo da narastu do vremena postavljanja dijagnoze
Kako se postavlja dijagnoza liposarkoma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na postojanje tumorskog procesa, ali se moraju načiniti dopunska ispitivanja.
Ultrazvuk trbuha i mekih tkiva je dovoljan da se ustanovi veličina, oblik i lokalizacija tumorskog procesa, a kao dopuna se koristi skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearna magnetna rezonanca.
Rendgenski snimak pluća se koristi za evaluaciju eventualnog postojanja plućnih metastaza.
PET (pozitronska emisiona tomografija) sa radioaktivno obeleženom fluoroglukozom ima svoje mesto u postavljanju dijagnoze.
Definitivna dijagnoza se postavlja samo na osnovu histopatološke analize uzorka uzetog biopsijom, ili tokom operativnog lečenja.
Kako se leče liposarkomi?
Lečenje podrazumeva radikalno hirurško odstranjivanje promena (ukoliko je moguće) uz radijacionu terapiju.
Na žalost, samo nediferentovani tumori pokazuju blagu hemosenzitivnost, što znači da kod ostalih oblika primena hemoterapije nema opravdanje.