Šta je osteoid osteom?
Osteoid osteom je benigni osteoblastni tumor koji nema potencijal za davanjem udaljenih metastaza, ali može svojim rastom da načini ozbiljne funkcionalne i estetske nedostatke. U pitanju su tumori koji su obično manju od 1.5-2cm, ali mogu da dostignu i veoma velike dimenzije. U pitanju su tumori koje se najčšešće nalaze u koštanom tkivu, mada se mogu naći i u drugim tkivima.
Nije u potpunosti poznato, zašto dolazi do pojave osteoid osteoma, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija ka njihovom nastanku, kao i delovanje odredjenih faktora sredine, poput traume. Postoje teorije da je u pitanju imflamatorni odgovor tkiva.
Statistički podaci pokazuju da se osteoid osteom predstavlja otprilike 5% svih tumora kostiju. Mogu se naći u bilo kom uzrastu, mada se najčešće nalaze kod osoba uzrasta izmedju 10-30 godina. Ne postoji rasna predilekcija za njihovu pojavu, a javljaju se znatno češće kod osoba muškog pola, nego kod osoba ženskog pola.
Kako se manifestuju osteod osteomi?
- najčešće se ovu tumori javljaju na donjim ekstremitetima
- na nogama je najčešće zahvaćena butna kost i kosti karlice
- promene su najčešće oko 1.5-2cm u dijametru
- u najvećem broju alučajeva nalaze se u korteksu kostiju
- mogu se naći i na kičmi, stopalima, šakama
- promene se mogu pomešati sa osteomijelitisom, cistama i eozinofilnim granulomom
- bol se veoma često javlja kod ovih tumora
- pacijenti ga opisuju kao dugotrajni, uporni, dubok bol koji varira u intenzitetu
- bol se može pogoršavati u toku noći
- bol dobro reaguje na upotrebu lekova protiv bolova, a može se pogoršati sa uzimanjem alkohola
- moguća je pojava otoka kao jedinog simptoma ovih tumora
- prisutna je okolna osetljivost kože
- česta je pojava lokalnog crvenila i tople kože
- kod velikih promena, može postojati jasan deformitet koji je tvrd na dodir i često veoma bolan
Kako se postavlja dijagnoza osteoid osteoma?
Anamneza sa kliničkom slikom objektivnim pregledom može da pomogne da se postavi sumnja na postojanje ovih tumora, ali se moraju načiniti dopunske analize.
Laboratorijske analize u najvećem broju slučajeva ne pokazuju nikakve promene.
Dijagnoza se najčešće postavlja na osnovu rendgenskog snimka kostiju iz više projekcija, kao i na osnovu skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance.
Definitivna dijagnoza se postavlja samo na osnovu histopatološkog nalaza uzorka dobijenog biopsijom, ili nakon operativnog lečenja.
Kod osteoid osteoma postoji kašnjenje prilikom postavljanja dijagnoze od oko 1-3 godine, zbog često nespecifičnih simptoma i znakova.
Kako se leče osteoid osteomi?
Prvvobitni tretman obuhvata kupiranje bolova analgeticima (aspirin, ibuprofen, diklofenak), jer bolovi mogu da budu veoma intenzivni.
Definitivno lečenje se postiže samo hirurškim odstranjivanjem promene, osteotomija. Na svu sreću, recidivi nisu česti kod osteoid osteoma.