Šta je prolaktinom?
Hipofiza je žlezda koja se nalazi na bazi mozga i može se podeliti na dva režnja. Prednji režanj se naziva adenohipofiza i on luči adrenokortikotropni hormon, folikostimulirajući i luteinizirajući hormon, prolaktin, tiroid stimulišući hormon i hormon rasta. Zadnji režanj se naziva neurohipofiza i on luči oksitocin i vazopresin (antidiuretski hormon). U pitanju su benigni tumori koji lučenjem prolaktina i svojim rastom mogu da pričine ozbiljne smetnje i zdravstvene probleme.
Prolaktinomi predstavljaju najčešći oblik hormon sekretujućih tumora hipofize. U odnosu na svoju veličinu, veoma često u kliničkoj praksi, postoji podela na mikroprolaktinome (manji od 10mm) i makroprolaktinome (veći od 10mm). Prolaktin je, inače hormon, koji učesvuje tokom fiziološkog procesa dojenja, tako što stimuliše dojku na proizvodnju mleka.
Statistički podci pokazuju da prolaktinomi predstavljaju oko 25% svih tumora hipofize. Pojedini podaci govore da se tumori hipofize javljaju kod preko 50 osoba na 100 000 ljudi i naravno, najveći broj tih tumora su upravo prolaktinomi. Najčešće se javljaju kod odraskih osoba, uzrasta izmedju 30 i 50 godina, mada se mogu javiti gotovo bilo kada tokom života. Veći broj pacijenata sa mikroprolaktinomima predstavljaju osobe ženskog pola, do je kod makroprolaktinoma ovaj procenat na strani muškaraca.
Kako se manifestuju prolaktinomi?
- kod žena je moguća pojava poremećaja menstrualnih ciklusa i steriliteta
- česta je pojava spontane galaktoreje (curenje mleka) ili na pritisak na bradavicu
- česta je pojava bolnih polnih odnosa (dispareunija) i suvoće vaginalne sluzokože
- kod muškaraca se javlja smanjen libido, erektilna disfunkcija i sterilitet
- česta je pojava uvećanih grudi, nalik na ženske (ginekomastija), a galaktoreija se kod muškaraca javlja redje
- kod većih tumora, česta je pojava glavobolje
- česti su i ispadi vidnog polja
Kako se postavlja dijagnoza prolaktinoma?
Kako se leče prolaktinomi?
Dopamin predstavlja najčešće korišćeni medikament kod prolaktinoma (deluje tako što smanjuje sintezu prolaktina).
Radijaciona terapija ima svoje mesto u lečenju prolaktinoma.
Najčešći metod kod prolaktinoma je treanssfenoidalna resecija prolaktinoma (kroz sfenoidalni sinus, ulaskom kroz nos se odstranjuje tumor).
Prognoza zavisi od veličine tumora i pravovremeno postavljanje dijagnoze.