Šta je pseudolymphadenosis actinica?
Pseudolymphadenosis actinica predstavlja oboljenje kože koje po svojoj histološkoj slici veoma liči na maligne tumore, ali je njena klinička slika potpuno benigna, a prognoza je veoma dobra. Naime, u histološkoj slici, bolest veoma liči na limfom, ali to u kiničkoj praksi nije slučaj. U pitanju je inflamatorni odgovor ćelija kože na odredjene faktore. Takodje, pojedini autori navode da ova bolest može da predje u limfom, ali to nije slučaj, već limfomi mogu da se nadju zajedno sa ovim promenama.
Uzrok nastanka ove promene kože predstavlja hronična izloženost UV zračenju sunca, ili solarijuma. Dakle, u pitanju je oboljenje sa predispozicijom, ukoliko postoji izloženost UV radijaciji. Pojedini autori navode da kod ove bolesti postoji i alergijska predispozicija na soli hroma, ali ovo nije u potpunosti ispitano. Takodje, pojedini autori navode da se ove promene mogu javiti na mestu nošenja mindjuša, nakon uboda insekata, nakon vakcinacije, traume, nakon pojedinih zapaljenskih oboljenja (folikulitis),
Tačan broj pacijenata sa ovim stanjem nije u potpunosti poznat. Postoji rasna predispozicija, odnosno pripadnici crne rase su manje pogodjeni. Osobe svetlije puti, sa pegama i pripadnici nordijskih naroda naročito su pod velikim rizikom za pojavu ove bolesti. Osobe ženskog pola su pod nešto većim rizikom od razvoja kožnih pseudolimfoma od osoba muškog pola. Ova bolest se najčešće javlja tokom treće decenije života, ali se može javiti u bilo kom uzrastu.
Kako se manifestuje pseudolymphadenosis actinica?
- promene se najčešće javljaju na koži koja je izložena suncu (lice, vrat, dekolte, ruke)
- promene mogu da budu, papule, plakovi koji su crveni, lihenifikovani i veličine su od nekoliko mm do nekoliko cm
- boja je roze do crvene, ali mogu da budu i bezbojne
- na koži može postojati samo jedna, ali i više ovakvih promena
- promene u najvećem broju slučajeva svrbe, ali mogu i da bole
- mogu da se jave uvećani i bolni limfni čvorovi
Kako se postavlja dijagnoza pseudolymphadenosis actinica?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim dermatološkim pregledom je dovoljna da se posumnja na ovo stanje, ali se definitivna dijagnoza postavlja samo na osnovu histopatološkog nalaza promena dobijenih nakon uzimanja biopsije tkiva.
Zbog sličnosti sa limfomima, može se načiniti citološko i genetsko testiranje.
Kako se leči pseudolymphadenosis actinica?
Ukoliko je poznat okidač u nastanku ovih promena, samo uklanjanje tih agenasa može da doprinese povlačenju promena.
Upotreba kortikosteroida direktno, ili u vidu injekcija u same promene može da pomogne.
Pojedini autori navode upotrebu hirurškog lečenja, radijacije i krioterapije promena, ali u našoj zemlji to nije slučaj.