Šta je trihoepiteliom?
Trihoepiteliom predstavlja benignu neoplazmu adneksa kože. Pojedini autori nagoveštavaju da je trihoepiteliom površni oblik trihoblastoma. U pitanju je benigna neoplazma koja nema mogućnost davanja udaljenih metstaza, kao i maligne alteracije.
Tačan uzrok nastanka nije u potpunosti poznat, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija, jer se ove promene nalaze kod Bruks Špilberovog sindroma i familijarne cilidromatoze. Najčešće spominjani način prenošenja defektnih gena je autozomno-dominantni tip, što znači da je potrebno da pacijent ima samo jednu kopiju ovih gena da bi se bolest ispoljila.
Na žalost ne postoje detaljni podaci o broju pacijenata sa ovim tipom promena. Najveći broj pacijenata sa ovim promenama je medju osobama ženskog pola, zbog penetracije gena kod spomenutog načina prenošenja. U pitanju su tumori koji se najčešće javljaju kod mladjih osoba, ali se kod naslednih oblika bolesti mogu javiti i kod dece.
Kako se manifestuje trihoepiteliom?
- promene na koži su u vidu papula, ili nodula
- promene pokazuju spor rast
- najčešće se promene nalaze na licu i mogu da predstavljaju veoma veliki estetski nedostatak
- boja papula i čvorova može da bude kao boja ostale kože, ali mogu da budu beličasti, ili crvenkasti
- promene na koži su veličine od 2 do 8 mm
- retka je pojava ulceracija na promenama, ali je moguća
- papule i nodule mogu da budu solitarni, a može ih biti i veći broj
Kako se postavlja dijagnoza trihoepitelioma?
Anamneza sa kliničkom slikom i obejktivnim dermatološkim pregledom može da pomogne da se postavi dijagnoza, ali se moraju načiniti dopunske anlize.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatološkog nalaza uzorka dobijenog biopsijom.
Kako se leči trihoepiteliom?
Lečenje je primarno hirurško i podrazumeva radikalno otklanjanje promena, medjutim kod višestrukih lezija, takvo lečenje nekada nije moguće.
Dermoabrazija, laserska terapija i primena topikalnih preparata nema zadovoljavajuće efekte.