Šta su maligni tumori ušne školjke?
Spoljašnje uho se sastoji od ušne školjke i spoljašnjeg ušnog hodnika. Ušna školjka se sastoji od hrskavičavog skeleta prekrivenog potkožnim tkivom i kožom.
Gotovo bilo koje tkivo koje sačinjava ušnu školjku može da da maligne tumore, pa je moguća pojava hondrosarkoma, liposarkoma, sarkoma mekih tkiva, malignih melanom, karcinoma.. Ubedljivo najčešće se nalaze karcinomi kože i to spinocelularni karcinom i bazocelularni karcinom kože ušne školjke.
Bazocelularni karcinom ne pokazuje tendenciju metastaza, ali pokazuje izuzetnu infiltraciju i destrukciju tkiva, pa se često dešava da operativno lečenje mora da bude izuzetno mutilantno i bespoštedno. Za razliku od njega, spinocelularni (planoceularni) karcinom pokazuje tendenciju ka davanju udaljenih metastaza, a kako je glava veoma prokrvljena, to je njegovo prisustvo bilo gde na licu veoma ozbiljno po pitanju prognoze.
Tačan uzrok nastanka nije u potpunosti poznat, ali je oštećenje kože delovanjem UV zračenja veoma bitan faktor u nastanku malignih tumora ušne školjke. Spominje se i dejstvo traume, hroničnih infekcija, ekcema…
Nisu poznati statistički podaci o ovim karcinomima, ali se zna da postoji rasna predilekcija za njihovu pojavu, odnosno osobe crne populacije znatno redje obolevaju od ovih bolesti. Podjednaka je zastupljenost medju polovima.
Kako se manifestuju maligni tumori ušne školjke?
promene su najčešće u vidu ranice koja ne zarasta
često je promene prekrivena krustom koju pacijenti sami skidaju i ona se ponovo stvara
promene mogu krvariti
kod malignih melanoma, postoji jasna koloracija promena
moguća je destrukcija tkiva ušne školjke, ukoliko su promene zapostavljane
kod planocelularnog karcinoma, mogu da budu zahvaćene limfne žlezde oko ušne školjke i na vratu
Kako se postavlja dijagnoza malignih tumora ušne školjke?
Anamneza sa kliničkom slikom i obejktivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na ove promene.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu histopatolškog pregleda uzorka dobijenog biopsijom.
Kako se leče maligni tumori ušne školjke?
Lečenje ovih tumora zavisi od njihove prirode, stepena raširenosti, uzrasta i opšteg stanja pacijenta.
Operativno lečenje podrazumeva radikalno uklanjanje tumora, a neretko i čitave ušne školjke, sa otklanjanjem eventualno zahvaćenih limfnih žlezda.
Praktikuje se i radijaciona terapija nakon operativnog lečenja.