Šta su maligni tumori krajnika?
Karcinomi porekla pločasto slojevitog epitela u predelu glave i vrata predstavljaju šesti po redu malignitet u svetu, a maligni tumori krajnika predstavljaju najčešće tumore ovog dela ždrela. Najčešći tumor krajnika maligne prirode je karcinom pločasto slojevitog epitela, a na drugom mestu se nalaze limfomi. Moguća je pojava i metastatskih lezija, ali znatno redje. U pitanju je izlečiva bolest ukoliko se dijagnoza postavi na vreme, ali u uznapredovalim stadijumima, prosečno preživljavanje je manje od 50%.
Najčešće spominjani faktori rizika za nastanak ovog karcinoma predstavalju pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola. Spominju se i uticaj Epšten Brovog virusa, kao i humanog papiloma virusa. Kao faktori rizika spominju se i ishrana siromašna vlaknima, žvakanje duvana, kao i upotreba velikih količina bibera.
Klasifikacija ovih tumora je Tx-ne može da bude procenjeno postojanje tumora, T0-ne postoje dokazi primarnog tumora, Tis. karcinom in situ, T1-tumor manji od 2cm, T2-tumor od 2 do 4cm, T3-tumor veći od 4cm, T4-tumor infilitrše okolne strukure. Klasifikacija obuhvata i zahvaćenost limfnih čvorova, kao i prisustvo udaljenih metastaza.
Statistički podaci pokazuju da maligni tumori krajnika predstavljaju oko 0,5% svih maligniteta kod ljudi uopšte. Ovi karcinomi su oko tri puta češći kod osoba muškog, nego kod osoba ženskog pola. Dijagnoza se u najvećem broju slučajeva postavlja tokom pete decenije života.
Kako se manifestuju maligni tumori krajnika?
- u ranijim stadijuma, bolest najčešće ne daje značaje simptome i znakove
- moguća je pojava bolova u grlu, osećaj stranog tela i pojava grebanja u grlu
- česta je pojava otežanog gutanja, a kod veoma velikih promena, moguća je i pojava otežanog disanja
- bol je veoma čest, a naročito je povezan sa uzimanjem hrane
- ovi tumori mogu da rastu ka unutra, pa se do postavljanja dijagnoze dosta luta i prolazi dragoceno vreme
- najčešće, ipak, tumori rastu ka spolja, moguća je pojava krvarenja, naročito prilikom uzimanja čvrste hrane
- česta je pojava veoma neprijatnog zadaha koji nastaje zbog raspadanja tkiva tumora
- tumor veoma često daje regionalne metastaze u limfne čvorove koji su uvećani i tvrdi na dodir
- tumor se može širiti ka jeziku koji postaje bolan, ali i ka karotidnoj arteriji koja je loikalizovana spolja u odnosu na krajnike, pa je moguća pojava krvarenja
- redje se nalazi palpabilna masa na vratu, gubitak apetita i telesne težine
- kod zahvatanje pterigoidne jama, javlja se grč mišića vilice, trizmus