Šta je rak (karcinom) tela materice?
Rak tela materice predstavlja jedan od najčešćih malignih tumora kod žena. Najčešće se javlja adenokarcinom (porekla žlezdanih ćelija) endometrijuma (unutrašnji sloj materice). U razvijenim zemljama, ovaj oblik karcinoma se javlja češće nego karcinom grlića materice, što nije slulčaj sa zemljama u razvoju.
Gojaznost je prepoznat kao značajan faktor rizika za nastanak ovog karcinoma, kao neradjanje i kasnija menopauza. Estrogen u terapiji, ili sekretovan od strane nekih tumorskih ćelija može da predstavlja značajan faktor rizika. Upotreba tamoskifena u lečenju drugih karcinoma povećava rizik od adenokarcinoma materice. Takodje, kombinovanje i dugoročna upotreba oralnih kontraceptiva, pušenje, karcinom dojke, kolona i jajnika, prisustvo pozitivne porodične istorije, kao i metaboličkog sindroma, predstavljaju faktore rizika za pojavu ovog oblika karcinoma.
Klasifikacija ovih tumora je I stadijum-nije zahvaćen mišićno sloj (miometrijum), tumor vrši invaziju na grlić, III-lokalno i regionalno širenje tumora, IV-tumor vrši invaziju an creva, mokraćnu bešiku i daje udaljene metastaze. Takodje, postoji i klasifikacija na osnovu stepena diferencijacije tumora na dobro, srednje i slabo diferentovan tumor.
Statistički podaci pokazuju da se ovaj oblik karcinom javlja otprilike na 20 osoba od 100 000. Pripadnici crne populacije su pod nešto većim rizikom od razvijanja ove maligne bolesti. Najveći broj pacijenata prilikom postavljanja dijagnoze je stariji od 50 godina.
Kako se manifestuje karcinom tela materice?
- kako je najveći broj pacijentkinja u menopauzi, najčešća je pojava postmenopauzalnog krvarenja
- moguća je pojava izmenjenih skereta i bolova u predelu karlice
- gubitak apetita, telesne težina, malaksalost i adinamija se javljaju u kasnijim stadijumima bolesti
- vrlo često postoji osećaj neugodnosti u donjem delu trbuha
- ovaj oblik karcinoma se širi direktno, putem limfnih sudova u putem krvi u jetru, pluća i kosti
Kako se postavlja dijagnoza karcinoma tela materice?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim ginekološkim pregledom pomaže u velikoj meri u postavljanju dijagnoze.
Ultrazvučni pregled transvaginalnim putem predstavlja prvi metod koji se koristi prilikom postavljanja dijagnoze.
Najčešće se dijagnoza postavnja prilikom eksplorativne kiretaže i analize uzorka.
Upotreba skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance ima mesto prilikom procene postojanja udaljenih metastaza, kao i upotreba scintigrafija kostiju.
Kako se leči karcinom tela materice?
Prvi korak u lečenju ovog oblika karcinom predstavlja radikalno uklanjanje materice sa udruženih strukturama (radikalna histerektomija), kao i radijaciona i hormonalna terapija.
Prognoza bolesti zavisi od stadijuma, stepena diferentovanosti, godina starosti pacijentkinje i opšteg stanja organizma.