Pseudomembranozni kolitis
Pseudomembranozni kolitis je zapaljenje sluznice debelog creva, uzrokovano anaerobnom bakterijom – Clostidium difficile, koje se manifestuje pojavom veoma sluzavih stolica i stvaranjem debelih pseudomembrana na površini sluznice zahvaćenog delà creva.
Bolest može zahvatiti deo tankog creva (pseudomembranozni enteritis) ili tanko i debelo crevo istovremeno (pseudomembranozni enterokolitis). Međutim, od početka antibiotske ere bolest gotovo isključivo zahvata debelo crevo.
Uzročnik pseudomembranoznog kolitisa je toksin koji luči Clostridium difficile, anaerobni sporulišući mikroorganizam koji se nalazi široko rasprostranjen u prirodi. Za razliku od drugih anaeroba, C.difficile je patogen koji se može prenositi direktno sa osobe na osobu, pri čemu je rizik od ovakvog prenosa posebno izražen u bolničkim uslovima, među osobama koje primaju antibiotike.
C.difficile produkuje dve vrste toksina, toksin A koji ima svojstva enterotoksina i toksin B koji ima citopatogena svojstva.
Poslednjih pedesetak godina primećeno je da od pseudomembranoznog kolitisa gotovo isključivo obolevaju prethodno zdrave osobe sa podatkom o skorašnjem uzimanju antibiotika.
Od antibiotika, za pojavu ove bolesti, najčešće su vezani: kiindamicin, linkomicin, ampicilin, amoksiciiin, cefalosporini, eritromicin, klaritromicin, azitromicin i dr. Do sada nisu opisani slučajevi pseudomembranoznog kolitisa posle davanja sulfonamida, parenteralno datih aminoglikozida i vankomicina, kao i kod lekova koji se daju kod mikobakterijskih infekcija, zatim kod antimikotika, antiparazirarnih sredstava i antivirusnih lekova. Slučajevi pseudomembranoznog kolitisa opisani su i posle upotrebe citostatika, posebno metotreksata.
Klinička slika
U kliničkoj slici dominiraju učestale vodene stolice, sa obiljem sluzi, retko sa sukrvicom, malaksalost, ređe povišena temperatura.
Obično se radi o starijim osobama, koje su nedavno lečene antibioticima. Prolivi su dutrajni i ne pokazuju tendenciju spontanog smirivanja. Pojava krvi u stolici je izuzetnome retka i označava da je došlo do nekroze dubljih slojeva crevnog zida.
Bolest ponekad može imati fulminantni tok koji brzo vodi razvoju toksičnog megakolona i perforacije, sa posledičnim peritonitisom i visokim procentom smrtnosti.
Kako se postavlja dijagnoza?
Zasniva se na makroskopskom nalazu pseudomembrana tokom rektosigmoidoskopije (beličastožućkaste naslage veličine od nekoliko milimetara do 2 centimetra, koje manje ili više konfluiraju-slivaju se).
Sluznica između ovih pseudomembrana obično deluje normalno.
Ovaj tipičan makroskopski nalaz, uz podatak o prethodnom uzimanju antibiotika, kao i pojava velike količine sluzi u stolici, obično su dovoljni za postavljanje dijagnoze. Precizna dijagnoza se može postaviti identifikacijom specifičnog citotoksina u kulturi tkiva dobijenog biopsijom.
Kako se leči pseudomembranozni kolitis?
Lečenje podrazumeva prestanak uzimanja odgovornog leka uz peroralnu upotrebu antibiotika (vankomicin 125 mg, per os, 4 pta dnevno, 7-14 dana; metronidazol 250 mg, per os 3 puta dnevno, 7-14 dana ili bacitracin 25000 Uz, per os, 4 puta dnevno, 7-14 dana), nadoknađuju se voda i elektroliti, kao i izolacija pacijenata. U slučajevima fulminantnog pseudomembranoznog kolitisa nekada se pribegava i hirurškoj intervenciji.