Kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza erizipela je klinička dijagnoza, sa oskudnom mogućnošću laboratorijske potvrde. Laboratorijskim metodama ne može se potvditi dijagnoza: nalaz streptokoka u guši potpomaže dijagnozi, ali negativan nalaz je ne opovrgava; dokazivanje streptokoka u kožnoj promeni radi se samo u naučne svrhe; određivanje antitela na streptolizin O nema dijagnostički značaj, jer antitela mogu biti visoka usled streptokokne infekcije druge lokalizacije. U toku prvog obolevanja, naročito ako se brzo započne antibioterapija, ne dolazi do porasta antitela na streptolizin O. Dijagnoza bolesti je lakša u slučaju recidiva na istom mestu.
U laboratorijskim nalazima postoji jasno ubrzana sedimentacija eritrocita i leukocitoza bez upadljive neutrofilije. Streptokokna bakterijemija se nalazi u oko 5%, a u oko 20% obolelih streptokok se može izolovati iz brisa guše.
U tkivu, uzetom biopsijom sa ruba edematozne ploče, streptokok se praktično uvek može dokazati (kombinacijom metoda direktne imunofluorescence, izolacije u kulturi i seroloških analiza).
Erizipel je potrebno razlikovati od celulitisa drugih etiologija, flegmona i furunkuloze nosa (izražena bolnost na pritisak), tromboflebitisa donjih ekstremiteta (lokalizacija na mediolateralnoj ili zadnjoj strani, otok tvrd i bolan na pritisak, eritem nije jasno ograničen, odsustvo toksiinfektivnog sindroma), herpes zostera srednje grane n. trigeminusa (unilateralna lokalizacija, bol), akutnog lokalizovanog alergijkog dermatitisa (nije izražen infiltrat, koža je prekrivena površnim vezikulicama, izražen je svrab, nema opštih simptoma), difuznog inflamatornog karcinoma dojke (nema toksiinfektivnog sindroma), hroničnog migrirajućeg eritema (odsustvo infektivnog sindroma, bezbolno, sporije se razvija). Erizipel lica sa reaktivnom hemozom očnog bulbusa može biti shvaćen kao tromboflebitis sinusa tvrde moždanice, retrobulbarna flegmona ili panoftalmitis.
Prognoza erizipela je danas veoma dobra, smrtni ishod je izuzetno redak. Kod trećine bolesnika bolest se ponovo javlja tokom naredne 3 godine, prvenstveno kod osoba koje već imaju vensku stazu ili limfedem.