Furunkul (čir na koži)
Furunkul (furunculus, čir) je lokalizovana, bolna, površinska infekcija kože koja se obično razvija u folikulu dlake ili u lojnoj žlezdi.
Prvo se javljaju hiperemija, induracija i bol. Kasnije dolazi do stvaranja kapsule i razmekšavanja (kolikvacije) unutrašnjeg dela, tj. do formiranja apscesa.
U daljem toku dolazi do nekroze gornjih slojeva tkiva (spontane perforacije) i oslobađanja manje količine žućkastog, nekrotičnog sadržaja (gnoja).
Pri zarastanju zaostaju manji ožiljci. Opšte stanje obolelog nije poremećeno, ponekad mogu da se pojave subfebrilne temperature.
Furunkul se najčešće stvara na zadnjoj strani vrata, bazi trepavica, butini i u perianalnom predelu.
Izazivač je najčešće sopstveni soj piogenog stafilokoka (Staphylococcus pyogenes), koji se nalazi u nosu ili perineumu (medjici).
Bolest se češće razvija na seboroičnom terenu, naročito ako postoji i mehanički pritisak (kragna, tesno odelo itd).
Drugi predisponirajući faktori su gojaznost, šećerna bolest, kortikosteroidria terapija i defekt funkcije neutrofila.
Tok bolesti je benigan, tako da nije potrebna specifična antimikrobna terapija. Oporavak nastupa spontanom ili hirurškom drenažom gnojnog sadržaja.
Obolelog treba uvek kontrolisati do potpune sanacije, jer infekcija može da prodre u sistemsku cirkulaciju.
Hronična furunkuloza (furunculosis chronica) je relativno često oboljenje, manifestovano ponovljenim epizodama furunkuloze. Bolest se leči davanjem antistafilokoknih oralnih antibiotika do 2 meseca, odstranjivanjem stafilokoka sa kože, higijenskim postupcima održavanja čistoće i pranjem antimikrobnim sapunom i si., kao i oblačenjem u odeću koja se dnevno menja i može se sterilisati. Obolela mesta treba zaštititi da bi se sprečila autoinokulacija.